FinExpert.e15.cz

Nic na splátky

Nákup na splátky se někdy může pořádně zvrtnout – nebudeme mít zboží, a přesto za něj budete muset zaplatit.
Nic na splátky

V létě jsem byla na návštěvě u jedné známé. Chtěla se pochlubit novým rodinným domkem, který si s manželem kupili kousek za Prahou. Seděly jsme na terase u kávičky a probíraly co je nového, když tu zastavilo před vrátky auto a šarmantní mladík nabídl nové majitelce nemovitosti, že jí předvede geniální lux, který prostě nemůže nemít.

„Proč se trochu nepobavit,“ pomyslely jsme si a pozvali ho dál. Následovala show, za kterou by se nemusel stydět ani Leoš Mareš. Očarovaná známá lux koupila, a protože nebyla právě při penězích, vzala si ho na splátky. Nedávno jsme se zase sešly a ona mi vyprávěla, jak to bylo dál.

Lux po dvou měsících začal zlobit, a tak ho chtěla reklamovat. Když se jí konečně podařilo zastihnout onoho šarmantního prodejce, přemluvila ho, aby si pro svůj zázrak přijel a odvezl ho do opravy. Dlouho se nic nedělo, ale pak jí volali, že na výrobku je neodstranitelná vada a pošlou jí prý jiný. Od té doby nedostala nic. Zato přišla upomínka od firmy, která poskytla na lux úvěr. Moje známá totiž přestala splácet. Teď je zoufalá, protože nemá lux, ale zůstal jí dluh a ještě přibylo penále za zpožděné splátky.  

Jeden prodává, druhý půjčuje

Jedno z rizik nákupu na splátky spočívá v tom, že zákazník uzavírá vlastně dvě smlouvy kupní a úvěrovou. Když není zboží v pořádku, je nutné ho reklamovat nebo vrátit, nemusí to mít na úvěrovou smlouvu žádný dopad. Poskytovatel úvěru, který není totožný s prodejcem zboží a nemá s ním žádnou smlouvu o řešení podobných případů, požaduje oprávněně dál plnění úvěrové smlouvy a penalizuje dlužníka, když se dostane do prodlení se splátkami.   

Když si kupujete na splátky zboží ve velkém „kamenném“ obchodě, který má smlouvu s některou splátkovou společností, bývá situace jednodušší. Zpravidla respektují práva spotřebitele, zboží včas opraví nebo za neopravitelné dodají nové. V případě, že nemohou dodat nový výrobek, pomohou zákazníkovi s vyřešením finančního vyrovnání. Většinou dojde k vypořádání mezi prodejcem a úvěrující institucí. Přinejhorším zákazník zaplatí úroky za období, kdy trvala úvěrová smlouva, případně nějaké další poplatky. 

Splátek se jen tak nezbavíte

Do mnohem složitější situace se však můžete dostat, když nakujete zboží na splátky jinde, než v „kamenném“ obchodě – tedy například na prezentační akci nebo na prodejní výstavě. Představte si například, že jste si na prezentační akci koupili zboží na splátky. Když je přivezete domů, zjistíte, že je nekvalitní nebo předražené.

Zákon vám dává právo odstoupit od kupní smlouvy do 14 dnů od jejího uzavření, pokud jste nakupovali mimo provozovnu prodejce. Napíšete tedy písemnou výpověď kupní smlouvy a zboží odešlete v neporušeném stavu na adresu prodejce. Ale pozor! Odstoupení od kupní smlouvy ještě neznamená, že jsme také ukončili svůj vztah s poskytovatelem úvěru. Úvěrová smlouva se totiž takto do 14 dnů vypovědět zatím nedá.

Musíte tedy dál platit splátky a požádat o předčasné splacení úvěru. Když dostanete od poskytovatele úvěru vyrozumění o ukončení úvěrové smlouvy, doplatíte zbytek úvěru. Ano, nemýlíte se – budete muset zaplatit úvěr, i když jste zboží vrátili. Při prodeji zboží na prezentačních akcích, případně při podomním prodeji, nebývá obvyklé, aby měl prodejce a poskytovatel úvěru smlouvu, že si v případě vrácení zboží vyřídí všechno mezi sebou. Když tedy v takových případech vypovídáte kupní smlouvu a vracíte zboží, zároveň s tím se domáhejte vrácení celé kupní ceny. Jedině tak můžete z těchto peněz splatit zbytek úvěru. Jinak nebudete mít nic a ještě k tomu na splátky.

Od 1. ledna 2011 by však měl začít platit nový zákon o spotřebitelském úvěru a ten pamatuje i na tyto tak zvané vázané úvěry. Ukládá prodávajícímu povinnost informovat kupujícího o tom, zda sám funguje jako zprostředkovatel pro poskytovatel úvěru. Pokud tomu tak je a kupující by využil svého práva odstoupit od kupní smlouvy do 14 dnů od jejího uzavření, zaniká tím také úvěrová smlouva.


 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená