FinExpert.e15.cz

Neztraťte se doma: Na kole kolem Nymburka

Okolí Nymburka je pro dovolenou zdánlivě neatraktivní. Rovinatá krajina, řídké lesy podél Labe … To si můžete myslet do okamžiku, než zjistíte, že Polabí je naprosto ideálním místem pro výlety na kole.
Neztraťte se doma: Na kole kolem Nymburka

Hrabalovo město

Nymburk byl založen kolem roku 1275 českým králem Přemyslem Otakarem II. a díky svým hradbám a vodním příkopům se město stalo důležitou oporou královské moci. Během třicetileté války (v letech 1631 a 1634) bylo vypáleno a vydrancováno, pevnost byla téměř zničena a jen pomalu se sem vracel život. Opravdovým zlomem bylo až zavedení železnice v roce 1870. Klepněte pro větší obrázek

Do povědomí většiny Čechů se Nymburk zřejmě dostal hlavně díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi. Hrabalův otec se v roce 1919 stal správcem místního pivovaru a ačkoli Hrabal velkou část svého života strávil v Praze, s Nymburkem ho celý život pojily nejen intenzivní vzpomínky. Odtud čerpal náměty pro trilogii Postřižiny, Krasosmutnění a Harlekýnovy milióny.

Památky, kola i brusle

Ve městě je mnoho zajímavých historických památek, které stojí za návštěvu. Především chrám sv. Jiljí z let 1280–1380, středověké hradby a vlastně celé historické jádro, které bylo v roce 1992 prohlášeno městskou památkovou zónou. Pozoruhodná je také renesanční radnice, morový sloup, „Turecká věž“ – bývalá vodárna, nebo kaple sv. Jana Nepomuckého. Podívat se můžete také do muzea Bohumila Hrabala.
Kultura ovšem není to jediné, čím si můžete v Nymburce ukrátit čas. Místní nabídka cyklotras sice není nekonečná, ale o to kvalitnější. Kilometry cyklostezek jsou vyasfaltované, ostatní komunikace mají povrch zpevněný. Ty asfaltové na některých místech začínají citelně narušovat kořeny stromů, ale obecně je to tady pro kolo ideální. Takže cyklisté a také in-line bruslaři – můžete vyrazit.

Doporučené trasy:

1. Výlet do Kerska

Určitě si nenechejte ujít trasu vedoucí přes Kersko, do krásné přírody a také do míst, kde žil a tvořil pan Hrabal. Z Nymburka vyjedete po červené značce směrem na obec Hradišťko. Cestou minete osadu Písty, kde lze nedaleko cesty najít písečný přesyp, chráněnou památku tzv. Polabské Sahary. Cyklostezka přechází hlavní silnici ze Sadské v místě u Hradišťského hřbitova, kde je i Hrabalův hrob. Za Hradišťkem dále pokračujete po červené až do přírodního parku Kersko (máte za sebou 10 km).

Značka vede pouze severním okrajem Kerska, ale pokud si chcete užít atmosféry hrabalovského kraje, tak se směle pusťte do tohoto lesního městečka – třeba k restauraci Hájenka, k Josefovu pramenu nebo k domu B. Hrabala. Kilometry navíc vás určitě potěší na duši, a pokud jste viděli zfilmovanou podobu Hrabalovy knihy Slavnosti sněženek, určitě některá místa poznáte.

Z Kerska vede červená značka dál do Semic, vesnice s typickou lidovou architekturou, a odtud zpět k Labi. Přejeďte na druhou stranu a hned za mostem odbočte vpravo na cestu vedoucí proti proudu Labe. Žlutá značka vás přes mrtvé rameno řeky dovede na rozcestí u obce Ostrá (v nohách máte cca 18 km). Zdejší jezero je hojně využíváno k rekreaci a proto je to ideální místo na občerstvení. Modrá značka vás po břehu Labe dovede do Mydlovarského luhu, rezervace s původním lužním lesem. Kousek od cesty v lese stojí zřícenina Mydlovarského hradu. Zpět do Nymburka zbývá ještě asi 10 km.

Pokud se chcete vyhnout dopravě, tak v Kostomlátkách přejeďte po mostu na levý břeh Labe a asi kilometr jeďte po stejné trase, jakou jste vyráželi. Celý okruh má asi 35 kilometrů, vede po lesních cestách nebo po asfaltu a převýšení je téměř nulové. Trasa je nejlepší v letních měsících, kdy se po cestě můžete osvěžit v Sadském jezeře nebo u Ostré. Jde o slepá ramena Labe nebo o doly na písek, a proto je tu voda stále čistá.

Klepněte pro větší obrázek

2. Z Nymburka do Poděbrad

Klasickou výletní trasu nabízí cyklostezka Nymburk – Poděbrady, dlouhá zhruba 9 km. Začíná na parkovišti u řeky pod hlavním náměstím v Nymburku a na prvních metrech máte po levé ruce nymburskou dominantu – zbytky hradeb. Po dvou kilometrech přejedete po můstku Sánský kanál a za chvíli nalevo uvidíte plnírnu vody Poděbradka. Však už jste kousek od Poděbrad, které projedete po cyklostezce podél Labe a dostanete se až pod hlavní most. U krásné historické budovy poděbradské hydroelektrárny přejedete řeku a napojíte se na stezku na druhé straně, která vás po svém asfaltovém povrchu pohodlně dovede zpět do Nymburka.

Jestliže se po cestě budete chtít občerstvit, máte možnost tak učinit ve Velkém Zboží pár metrů od stezky nebo na náměstí v Poděbradech, pod mostem pro pěší v Poděbradech, v Kovanicích a nakonec v Nymburku třeba před mostem pro pěší, kde je stylová rybářská loď.
Trasa je ideální i pro milovníky in-line bruslí. Pokud se vám zdá 18 km málo, můžete pokračovat k soutoku Labe s Cidlinou (4 km jedním směrem), kde je skvělá hospoda „Na soutoku“. Po levé straně se za Poděbrady objeví Klucký luh a za chvíli jste na soutoku. Cesta zpět bohužel vede po tomtéž břehu, protože zde není most.

Místní doprava

Mezi Poděbrady, Nymburkem a Lysou nad Labem vede vlaková trať, po které velmi frekventovaně jezdí vlaky se zjednodušenou přepravou kol. V případě, že se například necítíte na absolvování celé námi navrhované první trasy, můžete se svézt z Nymburka do Lysé i s kolem a zpátky šlápnout do pedálů. Samozřejmě je možný i opačný postup, kdy vlakem pojedete zpět z Lysé do Nymburka.

Rovněž je možné svézt se vlakem na druhou stranu – do Kolína, odkud se přes Poděbrady vrátíte zpět do Nymburka. Také tady je možná druhá varianta – na kole tam, vlakem zpátky.

Z Nymburka do Lysé a zpět (vybrané spoje)
Nymburk – Lysá: 8:53 – 9:08, 9:12 – 9:23 (R), 9:53 – 10:08, 10:12 – 10:23 (R)
Lysá – Nymburk: 14:37 – 14:52, 15:37 – 15:52, 16:01 – 16:11 (R), 16:37 – 16:52

Z Nymburka do Kolína a zpět (vybrané spoje)
Nymburk – Kolín: 9:01 – 9:41, 10:01 – 10:28, 10:13 – 10:33 (R), 11:01 – 11:28
Kolín – Nymburk: 14:22 – 14:50, 15:19 – 15:36 (R), 15:22 – 15:50, 16:22 – 16:50

Nymburk na internetu


Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

snim ci bdim?
ja
20. 5. 2005, 11:04

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená