FinExpert.e15.cz

Nezkoušejte obejít EET, dříve či později na to doplatíte

Zákon má mezery, ale hrozí i velké sankce.
Nezkoušejte obejít EET, dříve či později na to doplatíte

Do startu Elektronické evidence tržeb (EET) zbývají už jen týdny, mnozí podnikatelé zejména v pohostinství mají k nové povinnosti odpor a jak už to tak mezi Čechy chodí, přemýšlí, jak by se dala evidence obejít. Čili, lze obejít evidenci tržeb?

Pokusíme se najít odpověď, ale rozhodně nic z toho nezkoušejte, protože sankce za porušení povinností při evidenci tržeb mohou být pro mnohé likvidační. Konkrétně: dle Zákona o evidenci tržeb (ZoET) č. 112/2006 Sb., § 29 odst. 3 písm a) až 500 tisíc korun. Z pohledu ministra financí Babiše jde o zásadní projekt, který má přinést do rozpočtu miliardy navíc. Pokud by se ukázalo, že EET kýžený efekt nepřineslo, čelil by první muž hnutí Ano zdrcující kritice, což před parlamentními volbami určitě nechce.

Letos bez kontroly, příští rok se uvidí

Nejdřív jeden faktor, který mohou podnikatelé využít ve svůj prospěch – slabá a demotivovaná Finanční správa. Působnost ZoET mají na starost právě berní úřady, na tzv. kontrolní nákup ale mohou dorazit i celníci. Finanční správa se však potýká s nedostatkem kvalifikovaných lidí a zatím prakticky není nikdo, kdo by na kontroly chodil.

Specifická je situace v Praze, zde má služební zákon a nízké nástupní platy ve srovnání s privátním sektorem velký potenciál zajistit, že šance na kontrolní nákup bude v duchu daňových kontrol jednou za 200 let. Může to ale být úplně jinak, a to v případě, že by Finanční správa kontrolní nákupy proplácela. Najíst se zadarmo by jistě bylo pro mnohé berní úředníky vítané přilepšení...

EET: zbývá měsíc a půl, poradíme jak začít

EET: zbývá měsíc a půl, poradíme jak začít

Pokud nejste připraveni, je čas kousnout do kyselého jablka.

Kontrola ve smyslu provádění kontrolních nákupů letos nemusí fungovat vůbec také z toho důvodu, že úředníci nemají manuál, kterému říkají metodika, co dělat když... Například jak provést kontrolní nákup, jak se na něj připravit, kdy co sepsat, jak kontrolní nákup „stornovat“ (což zákon připouští v § 24 odst. 3), jak jednat v případě, že odhalí závažné porušení povinnosti při evidenci tržeb a budou muset provést okamžité uzavření provozovny či pozastavení výkonu činnosti (§ 31 odst. 1). To vše není doposud jasné, přestože jde o závažné věci a sankce mohou dosáhnout statisíců korun.

Zajímáte se o EET? Podívejte se na konferenci Evidence tržeb v praxi

Na úvod jedno upozornění – bděte nad peněžními toky. Do hledáčku finančních úřadů se můžete dostat časem, jakmile bude mít k dispozici čísla v delší časové řadě. Podezření vzbudí pokles tržeb, častější výpadky v evidenci (třeba kvůli výpadku připojení na internet) či všemožné nesoulady ve vykazovaných příjmech v rámci EET a daně z příjmů. Automatizovaný daňový informačním systém (ADIS) Finanční správy je sice archaický, ale tohle ještě porovnat zvládne.

Lze obejít EET?

Obecně lze říct, že ne. Pokud už nějaký ten pátek podnikáte, finanční úřad vám vede spis a jestli navíc na přiznání k DPH uvádíte předmět činnosti Ubytování (NACE 55) či Stravování a pohostinství (NACE 56), pak budete v případě neevidence odhaleni velmi rychle. Jiná by situace byla u nových plátců, kteří by deklarovali jiný předmět činnosti – tam by to trvalo déle, ale jednou by se na ně také přišlo. Jinak řečeno, vykašlat se na EET či podnikat načerno není ten nejlepší nápad...

Ministerstvo „zpřesňuje“: jídlo na stáncích s EET až v roce 2018

Ministerstvo „zpřesňuje“: jídlo na stáncích s EET až v roce 2018

Stánky s prodejem jídla a pití přijdou na řadu až od 1. března 2018.

Účtenku, respektive zaevidování tržby na serveru Finanční správy si totiž bude moct ověřit každý. Stačí zajít na daňový portál. V českých luzích a hájích také není radno zapomínat na zlomyslnou konkurenci, ale ani kontrolu ze strany zákazníků. Ti budou mít motivaci hlavně pokud stát rozjede tzv. účtenkovou loterii, se kterou se počítá zhruba v půlce příštího roku.

Jako další klička by pak někoho mohlo napadnout řešení á la dvě pokladny či „kouzelné“ tlačítko, které konkrétní tržbu nezaeviduje. To vývojáři softwaru připravili pro ty poplatníky, kterým plynou tržby z více fází tak aby sami mohli rozlišit, zda daná tržba evidenci už podléhá či nikoli. Ani tento hypotetický únik, ani dvě pokladny z nichž jedna odesílá údaje na server Finanční správy a druhá nikoli ale není dobrý nápad. Důvod je úplně stejný jako v předchozím případě – dříve či později se na to přijde až někdo zkusí ověřit fiskální kód z účtenky.

Klepněte pro větší obrázek
V listopadu si můžete vyzkoušet, zda vše funguje jak má (obr.: T-Mobile)

Jistý únik představuje zpřesnění metodiky Ministerstva financí, která definuje stravovací službu. Původně měli tržby evidovat od prosince letošního roku i tzv. stánkaři, kteří prodávají na vánočních trzích punč či točí pivo do kelímku, nakonec spadnou do třetí vlny od 1. března 2018.

Stravovací zařízení poskytující stravovací služby je prý jen takové, které nabízí zázemí pro hosty (stoly, židle, obsluhu, toalety). Stánky s prodejem jídla a pití toto kritérium nesplňují, a některé hospody se snaží tomuto kritériu nyní vyhovět, aby nemuseli evidovat už od prosince. Tady ale hrozí nepříjemný spor s berňákem a pře o to, jak se věci doopravdy mají.

Svaz českých bohémů

Kritici EET tvrdí, že zavedení evidence žádný efekt mít nebude a že některé hospody, hlavně na vesnicích, kvůli evidenci zavřou. Onu klasickou tázací větu „s účtenkou, nebo bez“ tak možná nebudou klást jen řemeslníci, kteří vám domů dorazí něco opravit (evidují ve 4. fázi od 1. června 2018), ale i hospodští při uzavřených akcích typu svatba nebo věrným štamgastům před zavíračkou. Jistě vás napadne hromada dalších příkladů, kdy se s poskytovatelem služeb dobře znáte, a tak nad účtenkou mávnete rukou...

Mezi tržby vyloučené z evidence patří tržby příspěvkové organizace (§ 12 odst. 1 písm. c) a tržby z drobné vedlejší podnikatelské činnosti veřejně prospěšných poplatníků (§ 12 odst. 2 písm. h) a zejména v druhém případě jde o únik, který může leckdo zkusit.

Definice toho, kde jsou hranice toho co ještě se evidovat nemusí a co už ano totiž zatím ministerstvo nevydalo a tak spolky rybářů, myslivců či fotbalistů nemají 100% jistotu, zda když uspořádají ples, budou muset tržby z prodeje jídla a pití evidovat či nikoli. Jeden ples ročně prý nevadí, kde je ale ona pomyslná hranice, veřejnosti přesně sděleno nebylo.

Tiskovka k EET, kde se probíraly některé detaily nepopsané v zákoně:

Šéf Finanční správy Janeček na tiskové konferenci (viz video výše) uvedl, že z jeho pohledu dává smysl 5 % hranice ve smyslu příjmy hlavní a vedlejší, přičemž právě u těch vedlejších se rozhoduje, zda podléhají či nepodléhají evidenci. Jinak řečeno, pokud „přetavíte“ hospodu na spolek, ze štamgastů uděláte členy a budete čepovat pivo bez evidence, pravděpodobně opět nepochodíte.

O2 nabízí EET balíček na pobočkách pošty, do prosince i s „ajťáky“

O2 nabízí EET balíček na pobočkách pošty, do prosince i s „ajťáky“

Obejít EET bude na každý pád obtížné. Určitě se nedá očekávat, že by vás úředníci v případě nesplnění povinností dle ZoET „vyhmátli“ hned 1. prosince, ale povinnosti evidovat se jen tak nevyhnete. Záležet ale bude i na tom, zda Finanční správa najde lidi, kteří budou provádět kontrolní nákupy a provádět výkon kontrolní činnosti včetně udělování sankcí a zpracování metodických výkladů zákona. Jisté je, že úspěšnost EET bude v hledáčku médií a pro ministra financí by neúspěch projektu znamenal pohromu.

Vybere se díky EET podle vás víc peněz?

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

EET je absolutní nesmysl. dřív či později bude zrušen.
Jarda
1. 11. 2016, 09:40
"Vybere se díky EET podle vás víc peněz?" Jasněže...
what
31. 10. 2016, 20:15
To, že se EET bude obcházet právě v takových případe...
vvvvv
31. 10. 2016, 12:05

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená