FinExpert.e15.cz

Nezapomeňte platit nově daň z nemovitostí!

Povinnost zaplatit daň z pozemků se nově dotkne některých vlastníků půdy. Vyplývá to z novely zákona o dani z nemovitostí, která byla schválena na konci loňského roku.
Nezapomeňte platit nově daň z nemovitostí!

Vlastníci půdy, kteří své pozemky dále pronajímají, budou muset nově platit daň z nemovitostí. Většina z nich o této nové povinnosti neví, protože ministerstvo financí neinformovalo vlastníky o důsledcích novely zákona o dani z nemovitostí dostatečně v předstihu. Tato novela byla schválena těsně před koncem roku 2004 s účinností k 1. 1. 2005, přičemž termín pro podání přiznání k dani z nemovitostí za rok 2005 je 31. 1. 2005. Po stížnostech ale ministerstvo tento termín posunulo na 30. 4. 2005.

Celkovou nepřehlednost situace pro vlastníky způsobil fakt, že se o přechodu povinnosti platit daň nedozvěděli včas. Zároveň se tato povinnost nevztahuje na všechny pozemky a týká se jen určité části vlastníků. Většina z nich má s nájemci uzavřené smlouvy, které byly
v souladu s dřívější právní úpravou a podle kterých byl poplatníkem daně nájemce. Konkrétní příklad lze uvést na pozemcích zemědělské půdy pronajímaných zemědělským podnikům.

Podle zmíněné novely dochází k zásadní změně určení osoby poplatníka daně.

Nájemce zůstává poplatníkem daně pouze v případech, jedná – li se o:

  • pozemky evidované v katastru nemovitostí zjednodušeným způsobem,
  • pozemky spravované Pozemkovým fondem ČR, Správou státních hmotných rezerv nebo Fondem národního majetku.

Pozemky vedené ve zjednodušené evidenci katastru nemovitostí (na listu vlastnictví u nich není veden druh pozemku), které byly v roce 2004 pronajaty a v jeho průběhu byly digitalizací nebo obnovou katastrálního operátu převedeny do parcel katastru nemovitostí (u parcely je uveden druh pozemku a způsob využití), musí vlastník přiznat na daňovém přiznání. A to bez ohledu na případný pronájem nebo neexistující hranice parcely katastru nemovitostí v terénu.

Nová úprava zákona vychází z potřeby propojit evidenci nemovitostí v Katastru nemovitostí s vymezením poplatníka daně z pozemků, jímž by měl být vždy vlastník nemovitosti.
Pozemky vedené ve zjednodušené evidenci Katastru nemovitostí budou postupem času, buďto obnovou katastrálního operátu nebo po dokončení pozemkové úpravy, převáděny na parcely katastru nemovitostí. Nová povinnost se v zemi může dotknout podle prvních odhadů kolem 150 000 vlastníků.
Kromě finančních úřadů očekávají větší nápor lidí rovněž katastrální úřady, kam budou vlastníci chodit pro výpisy z listů vlastnictví. Obě instituce zvažují prodloužení úředních hodin.

Jak zjistit Vaši situaci?
Pro zjištění, zda jsou parcely evidovány zjednodušeným způsobem či v podobě parcel katastru nemovitostí, lze využít rovněž přístupu do katastru pomocí internetu na stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (ČÚZK) na adrese
www.cuzk.cz – nabídka Nahlížení do katastru, Parcela.
Další informace k novele zákona najdete také přímo na titulní stránce webu Ministerstva financí: www.mfcr.czZdroj: www.CESKESTAVBY.cz


Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená