FinExpert.e15.cz

Nezapomeňte na potvrzení od školky

Příjemnou daňovou novinkou platnou již za rok 2014 je školkovné.
Nezapomeňte na potvrzení od školky

Poprvé za rok 2014 je možné uplatnit slevu za umístění dítěte ve školce, neboli školkovné. Daňové zvýhodnění na děti uplatňuje zaměstnaný rodič již během roku. Školkovné nikoliv. Školkovné je možné uplatnit pouze jednou za rok. Možnosti jsou dvě: 

  • Zaměstnanci, kteří nemají povinnost podávat daňové přiznání, uplatní školkovné v ročním zúčtování daně z příjmu fyzických osob prováděném zaměstnavatelem. 
  • OSVČ a zaměstnanci, kteří mají povinnost podávat daňové přiznání, uplatní školkovné v daňovém přiznání. 

Jak vysoké je školkovné? 

Dle § 35bb zákona o dani z příjmu fyzických osob je možné uplatnit školkovného na jedno dítě do částky rovnající se výši minimální mzdy platné na začátku daného roku. K 1. lednu 2014 byla minimální mzda 8 500 Kč, tak je možné za rok 2014 uplatnit daňovou slevu na školku na každé dítě do částky 8 500 Kč.

Za dvě děti je tak možné uplatnit školkovné v souhrnné výši maximálně 17 000 Kč. Do uvedené částky se nepočítá stravné nebo výdaje za pomůcky, s tím je potřeba počítat. Školkovné snižuje přímo daňovou povinnost. Proto daňoví poplatníci využívající v plné výši školkovné budou mít při stejném příjmu v roce 2014 jako v roce 2013 nižší daňovou povinnost o 8 500 Kč. Při zaplaceném školkovném během roku 2014 ve výši 4 000 Kč se sníží daňová povinnost o 4 000 Kč. Školkovné, stejně jako daňové zvýhodnění na děti, může uplatnit pouze jeden z rodičů. Není ani možné částku ročního školkovného rozdělit mezi oba rodiče. Jeden z rodičů uplatní školkovné v plné výši. 

Vývoj trhu práce v roce 2015: Vyhlídky jsou příznivé

Vývoj trhu práce v roce 2015: Vyhlídky jsou příznivé

Jak postupují zaměstnanci?

Zaměstnanci, za které bude provádět zaměstnavatel roční zúčtování daně, musí do 15. února 2015 doručit své mzdové účetní dva doklady, jejichž náležitosti si níže vysvětlíme. Zaměstnanci, který uplatní u svého zaměstnavatele školkovné, následně vznikne nárok na daňovou vratku, neboť zaplacené zálohy na dani z příjmu fyzických osob během roku 2014 budou vyšší než vypočtená daňová povinnost za rok 2014. Uvedený daňový přeplatek následně vyplatí zaměstnavatel zaměstnanci ve mzdě po provedení ročního zúčtování. Nejpozději ve mzdě za březen. 

  • Prohlášení: Prvním dokladem je vyplněný formulář "Příloha k prohlášení poplatníka z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti pro účely ročního zúčtování záloh na daň a daňového zvýhodnění za zdaňovací období 2014". Tento formulář vyplní sám zaměstnanec. Zodpovědné účetní tento prázdný předepsaný formulář od MF předají zaměstnanci na základě jeho vyžádání. Vyplnění formuláře je jednoduché. Vyplní se pouze jméno a příjmení zaměstnance, rodné číslo zaměstnance, název zaměstnavatele. Dále se uvede jméno a příjmení dítěte (dětí), rodné číslo dítěte (dětí) a vynaložená skutečná částka školkovného za rok 2014. Vynaložená skutečná částka může být na každé dítě vyšší než 8 500 Kč. Např. 12 000 Kč. V ročním zúčtování však mzdová účetní uplatní slevu maximálně v rozsahu 8 500 Kč na každé dítě. 
  • Potvrzení: Druhým dokladem je potvrzení od školky. Tento doklad může být od každé školky odlišný. Záleží, jaký doklad si každá školka vytvoří. V potvrzení by však měly být uvedeny všechny důležité skutečnosti. V potvrzení by měla školka vysloveně potvrdit, že uvedené dítě v potvrzení navštěvovalo danou školku v roce 2014 a kolik činilo školkovné za rok 2014. Nutné je uvést adresu školky, jméno a příjmení dítěte (dětí), rodné číslo dítěte (dětí), výši školkovného za rok 2014, komu se potvrzení vydává (vždy pouze jednomu z rodičů), datum a podpis zástupce školky. 

Jak postupují OSVČ? 

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) potřebují pro uplatnění školkovného pouze potvrzení od školky. Školkovné následně uplatní v daňovém přiznání. Na povinnou administrativu mají více času. Daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob je nutné odevzdat za rok 2014 nejpozději do 1. dubna 2015. Zatímco daňové zvýhodnění na děti mohou uplatnit pouze OSVČ, které nestanovují výdaje paušálem, tak pro uplatnění školkovného taková zákonná podmínka není. Školkovné mohou tedy uplatnit i OSVČ stanovující výdaje paušálem.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená