FinExpert.e15.cz

Nezaměstnaný absolvent? Nic výjimečného.


Dan  |  27. 08. 2013 01:00

Rozhodně to takto není! Největší potenciál nemají technické, ale naopak humanitní obory, speciálně třeba filosofie!

Ovšem je problém, že 99% absolventů nejsou filosofové. Jak říkal třeba největší filosof, nejmoudřejší z Athén podle delfské věštírny, Sokrates: "Pastevec, který není ku prospěchu svému státu, není pastevcem." Nebo, jak napsal Jan Ámos Komenský: "„Nechť jsou třeba sedmdesatera sedmera umění mistří a doktoří, a nech třeba všecka umějí aneb žádného, říkati nic víc nechci: jen poďme odtud.“

Tedy to samé, co říkal Sokrates, ale jinými slovy - že se někdo honosí nějakým titulem, ještě neznamená, že skutečně vládne uměním, které titul symbolizuje.

Já jsem například studoval technický obor, ale uplatnění naprosto šílené, hrozné platové podmínky, nepřijatelné. Začal jsem se proto věnovat obchodu a přes knihy o obchodu jsem se dostal k filosofii, která je v podstatě základem obchodu a základem životního úspěchu.

Protože veškeré "top" obory jako je management, marketing, prodej, obchod, politika atd. vychází právě z filosofie - jsou to její součásti. Dobrý filosof by tedy neměl mít sebemenší problém v poměrně krátké době zbohatnout nebo mít alespoň dostatek k zajištění dobrého života.

Technika má sice taky své kouzlo, ovšem v technice se Vám nikdy nestane, aby konstruktér vyrobil něco s milionkrát násobnou účinností. A pokud ano, jsou za tím i desetiletí vývoje. Ovšem v oborech spadajících do filosofie velmi snadno můžete zapůsobit na miliony lidí a doslova přes noc nějakou jednoduchou věcí vydělat miliardy.

Dokonce i všechny "technologické" firmy jako je například Apple, Facebook atd. nestojí ani tak na technologii, jako právě na filosofii a systémech používání. Konkrétně například Facebook není vyjímečný po stránce kódu, ale byla skvělá myšlenka jeho fungování a ta vydělala miliardy.

 | 
Denisa  |  28. 08. 2013 07:43

Zajímavá myšlenka......každopádně filozofie je základ všeho, souhlas. To by si měli uvědomit ti, kteří vyhlašují, že tzv. společensko-vědní obory jsou skoro zbytečné. Ale ono také záleží, jak je zaměřená společnost, když bude více filozoficky, pak tady bude i větší poptávka po takto vzdělaných lidech....třeba v daleké budoucnosti, kdoví....Ono, co tak mám zkušenost, je potřeba obojího....obvykle ti lidé (technici a humanitní) i trochu jinak myslí...a ono se to krásně doplňuje, byla by to hrůza, kdyby zde byl jeden typ lidí....

 | 
czhunter  |  29. 08. 2013 15:27

Filozofie je krásná věc. A souhlasím, že by se jí měli, ve větší či menší míře, věnovat všichni, svět by byl výrazně krásnější.

Ovšem dodám ALE: ALE ve svém volném čase. Filozofie není až tak náročná (obdobně jako třeba zahrádkaření nebo modelářství) na to, aby musela být zařazena ve státním systému terciálního vzdělávání. Nicméně je to pěkný koníček.

 | 
Jakub  |  27. 08. 2013 08:05

Nemyslím si, že by absolventi v IT měli snadné najít práci (aspoň tady na severu Čech). Ve všech větších firmách chtějí praxi. Jako jediný z naší třídy, co jsme letos maturovali, jsem našel práci v IT a to pouze díky předchozí aktivitě. Ostatní jsou rádi, že aspoň pracují na lince.

 | 
Dan  |  29. 08. 2013 08:38

Pokud se nemýlím, tak ze severu Čech do Prahy to není snad nějak extrémně daleko?

Já jsem například z Moravy a práci jsem měl, ale přišlo mi opravdu debilní, abych za tu práci na Moravě dostával 50% mzdy jenom proto, že ji nedělám v Praze. Takže jsem podal výpověď, našel si místo v Praze, dostal oproti "moravskému platu" více než o 100% navíc a pohoda :).

I když si od toho odpočítám trochu vyšší náklady na bydlení a na cestování mezi Prahou a Moravou, když chci navštívit rodinu nebo staré přátele, tak se to stále krutě vyplácí!

Měli bychom se tady v ČR naučit myslet normálně :) Protože v jiných zemích se našim vzdálenostem "přes půl republiky", nějakých 300 km, úplně vysmějí! Například v USA je naprosto běžné, že se lidé stěhují za prací tisíce kilometrů!

Pokud se někdo stěhuje za prací ze Seattlu do New Yorku, tak je to 4563 km a je sice možné místo toho letět letadlem, ovšem ceny letenek jsou trochu jinde než například u nás vlaky. Takže rozhodně nehrozí, aby někdo mohl být každý týden na víkend doma :) Tohle třeba v ČR není vůbec problém, protože vlakem se dostanete téměř všude a navíc jízdné nestojí tolik. protože maximálně za něj můžete dát 1916 Kč měsíčně (tolik stojí NEOMEZENÁ jízdenka "IN 100" při roční platbě), kterou ovšem většina lidí nevyužije, protože platí MÉNĚ za jednotlivé cesty.

Takže myslím, že zrovna v ČR se za prací přestěhovat je úplně v pohodě!

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená