FinExpert.e15.cz

Nezaměstnaný absolvent? Nic výjimečného.

Absolventi tvoří jednu z rizikových skupin na trhu práce.

S absolventy zaměstnavatel začíná úplně od píky, musí si je zaučit a vychovat. Chybí jim praxe, pracovní morálka a překvapivě často i požadované vědomosti. Mladí lidé mají největší problémy s uplatněním do 25 let, poté se jejich situace výrazně zlepší a ustálí.

Nezaměstnanost absolventů do značné míry kopíruje ekonomický vývoj země, je ovlivněna i celkovou nezaměstnaností a stavem nabídky volných pracovních míst. Je také nepřímo úměrná výši dosaženého vzdělání: nejnižší míru nezaměstnanosti vykazují vysokoškoláci a lidé s maturitou, naopak lidé se základním vzděláním se často potýkají s problémy s uplatněním po celé své ekonomicky aktivní období. Velkým problémem je také oborová struktura vzdělávání, která často neodpovídá požadavkům pracovního trhu – oblibě studentů se těší obory, o které na trhu není zájem.

Podíl absolventů na nezaměstnanosti klesá, není to ale důvod k radosti

Do roku 2008 počet nezaměstnaných absolventů, stejně jako celkový počet nezaměstnaných, klesal.

S příchodem hospodářské krize zájem o absolventy výrazně poklesl, zejména pak o ty vyučené, kteří v době boomu neměli o práci nouzi. V následujících letech 2009 a 2010 počet nezaměstnaných absolventů výrazně narůstal. Pohyb míry nezaměstnanosti směrem dolů sledujeme opět až v posledních dvou letech, nelze však jednoznačně tvrdit, že by toto bylo způsobeno změnou na trhu práce k lepšímu. Důvodem je zejména zavedení státní maturitní zkoušky na jaře 2011. Neúspěšní maturanti totiž nejsou vykazováni mezi nezaměstnanými absolventy: za absolventy střední školy je nelze považovat, zároveň jsou však déle než dva roky po ukončení ZŠ, nejsou tedy vůbec zahrnuti mezi čerstvé absolventy. Neúspěšnost u maturity se tak neodrazila ve skupině absolventů, nýbrž nezaměstnaných mladých lidí bez praxe se základním vzděláním.

Broker Consulting nabídne zajímavé a velmi levné životní pojištění

Broker Consulting nabídne zajímavé a velmi levné životní pojištění

Vývoj počtu nezaměstnaných čerstvých absolventů (do dvou let od ukončení studia) v období hospodářské krize

Klepněte pro větší obrázek

Ajťáci jsou žádaným artiklem

Jsou absolventi, kteří jsou velmi žádáni a zaměstnavatelé se o ně doslova perou, a to již v průběhu studia. Podle analytiků společnosti LMC, která spravuje portály prace.cz a jobs.cz, jsou žádáni především uchazeči z technických oborů: technici, konstruktéři, strojaři, kontroloři, vývojoví konstruktéři, mistři výroby, procesní inženýři a průmysloví inženýři. Minimální potíže s hledáním zaměstnání mají i absolventi IT nebo medicíny.

Na úřadech práce naopak většinou uvíznou humanitní absolventi: humanitní studia nebo společenské vědy, obory pedagogické, sociální politika, psychologie, kulturní vědy a některé další filozofické obory a výhledově dokonce i ekonomické obory, které jsou sice stále žádány, ale počet absolventů je příliš vysoký, než aby všichni našli uplatnění ve svém oboru.

Nezaměstnanost dle dosaženého stupně vzdělání

Národní úřad pro vzdělávání dlouhodobě monitoruje nezaměstnanost čerstvých absolventů (do dvou let od ukončení studia) v členění do skupin dle výše vzdělání. Statistiky aktualizuje dvakrát do roka – je rozdíl mezi dubnem a zářím, kdy na trh proudí nejvíce čerstvých absolventů.

Absolventi se středním vzděláním s výučním listem

Nárůst nezaměstnanosti u vyučených absolventů je v roce 2013 doslova enormní – více než 11 % oproti dubnu loňského roku. Lepší je situace například u elektrotechniky, IT a strojírenství.
 

Klepněte pro větší obrázek

L/0  Absolventi se středním vzděláním s maturitní zkouškou a odborným výcvikem

I zde došlo k razantnímu nárůstu, v průměru o 7 % na celkových 19,3 %. Relativně dobře jsou na tom opět maturanti v oborech strojírenství a elektrotechniky.

Klepněte pro větší obrázek

L/5  Absolventi se středním vzděláním s nástavbovou maturitní zkouškou

V oborech nástavby došlo k nárůstu o 12,1 % na hrozivých 29,6 %. Velmi dobře si oproti jiným oborům opět vede strojírenství a elektrotechnika.
 Klepněte pro větší obrázek

Absolventi se středním odborným vzděláním s maturitní zkouškou

S narůstajícím stupněm vzdělání klesá míra nezaměstnanost na 14,8 %, což je nárůst oproti dubnu 2012 o 5,6 %. Nižší míra je však do značné míry způsobena i tím, že absolventi často pokračují ve studiu, obzvláště u VOŠ, proto tato statistika ztrácí na výpovědní hodnotě.

Klepněte pro větší obrázek

Absolventi gymnázií

U gymnazistů je procento nezaměstnaných takřka mizivé – 4,1 % oproti 3,1 % v roce 2012. Opět je ale důvodem fakt, že většina pokračuje v dalším vzdělávání.

Absolventi s vyšším odborným vzděláním

Nezaměstnanost těchto absolventů je ze sledovaných skupin nejnižší – „pouze“ 11,9 %, což je nárůst o 3,6 %. Minimální nezaměstnanost vykazují zdravotnické obory a pedagogika, oproti tomu v umění přesahuje nezaměstnanost 25 %.
 Klepněte pro větší obrázek

Potenciál je důležitější než praxe

Markéta Šimáková, partnerka HR poradenské společnosti DMC management consulting, shrnuje vlastní zkušenosti: „Podle slov našich klientů není nyní u absolventů vyžadována předchozí praxe, ale především potenciál a motivace danou práci vykonávat. Zkušenost našich klientů s absolventy je pozitivní a i přes veškeré rezervy se snaží je do svých pozic nabírat a vychovávat.

Firmy od absolventů očekávají především dobré teoretické znalosti, případně zkušenosti z různých brigád během studia – ideálně v oboru, akčnost a rychlost při řešení problémů, rychlost a ochotu se učit něčemu novému, nové myšlenky a nápady, kreativitu a vysokou motivaci. Jako pozitivum často zmiňují i fakt, že ještě nemají špatné návyky z předešlé práce – jsou velmi dobře tvární.

Rezervy naopak spatřují v absenci praktických zkušeností a pracovních návyků, nižším sebevědomí a strachu se projevit, nízké loajalitě – chtějí rychleji růst a dívají se po dalších možnostech, občas i nižší toleranci ke „starším“ bardům. Poměrně často také stále narážejí na horší jazykové znalosti, obzvlášť u technických pozic.“

Jako možný lék na problémy související se zaměstnaností absolventů vysokých škol vidí Markéta Šimáková v praxi již při škole. „Některé společnosti pořádají trainee programy pro absolventy vysokých škol, kteří zatím neměli příležitost získat výraznější praxi a pracovní zkušenosti. Programy nabízejí nejčastěji společnosti s mezinárodním působením, u nás např. Tesco, ČEZ, Škoda, L´Oréal, Tieto. Po absolvování se účastník trainee programu posouvá na stálou pracovní pozici. I v případě, že by od společnosti odešel, získává tak výhodu při hledání práce, mj. i ve výši nástupního platu – díky praxi a získaným pracovním návykům má zaměstnavatel pocit, že podstupuje nižší riziko a investice do zaměstnance se začnou dříve vracet.“

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Filozofie je krásná věc. A souhlasím, že by se jí mě...
czhunter
29. 8. 2013, 15:27
Pokud se nemýlím, tak ze severu Čech do Prahy to nen...
Dan
29. 8. 2013, 08:38
Zajímavá myšlenka......každopádně filozofie je zákla...
Denisa
28. 8. 2013, 07:43
Nemyslím si, že by absolventi v IT měli snadné najít...
Jakub
27. 8. 2013, 08:05
Rozhodně to takto není! Největší potenciál nemají te...
Dan
27. 8. 2013, 01:00

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená