FinExpert.e15.cz

Nezaměstnanost prolomila historický rekord

 Rekorní počet nezaměstnaných byl v lednu v České republice. Počet lidí bez práce prolomil poprvé od pádu komunismu hranici 10 procent. Konkrétní data o míře nezaměstnanosti dnes zveřejníl Český statistický úřad. Podle odborníků se má však situace v průběhu roku o něco zlepšit.

 V lednu bylo bez práce 539 tisíc lidí a míra nezaměstnanosti činila 10,2 procenta. Oznámilo to dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Loni v prosinci činila nezaměstnanost v ČR 9,8 procenta. Špatný výsledek je ovlivněn minimem sezónních prací a ukončením některých pracovních poměrů na dobu určitou. Loni v lednu činila míra nezaměstnanosti 9,4 procenta a úřady práce evidovaly téměř 489 tisíc uchazečů o práci.

 Situace se má zlepšit

"Domníváme se, že nejvyšší nezaměstnanost bude letos v lednu a postupně se bude snižovat," soudí Vladimír Pikora z Volksbank. Podobně se ohledně výhledu růstu nezaměstnanosti vyjádřil ministr práce Zdeněk Škromach. "Míra nezaměstnanosti by se neměla výrazným způsobem odchýlit," uvedl s tím, že během roku by se měla pohybovat o půl procenta oběma směry, když na konci loňského roku dosáhla 9,8 procenta. Letos by podle něj mělo vzniknout 40 až 50 tisíc pracovních míst.

 Ekonomové soudí, že vinu za znepokojivý rekord, který může mít lednová nezaměstnanost, má hlavně sezonní výkyv - leden tradičně patří k nejkritičtějším měsícům na trhu práce. "Jednak nejsou k dispozici práce sezonního charakteru, například v zemědělství či ve stavebnictví, jednak je pro zaměstnavatele snazší se zbavit zaměstnanců, kteří mají smlouvy na dobu určitou. Ty jsou většinou datovány do konce roku," vysvětluje Jan Vejmělek z Komerční banky.

 Více peněz, méně míst

Špatnou situaci na trhu práce přes zimní sezonu zhoršuje recese v západní Evropě a silná koruna, která nutí tuzemské exportéry snižovat náklady. Jan Schiesser z Atlantik FT dodává, že hrozbu pro letošní tuzemský pracovní trh mohou představovat i nerealistické mzdové nároky zaměstnanců a odborů. "Pokud by výsledkem mzdových vyjednávání byl růst průměrné nominální mzdy o více než 4 až 5 procent, pak očekáváme ze strany podniků další propouštění s cílem udržet provozní efektivitu a návratnost kapitálu," upozorňuje analytik.

 Ministerstvo financí není v prognóze míry nezaměstnanosti na letošní rok příliš optimistické - odhaduje průměrnou míru nezaměstnanosti na 9,9 procenta s tím, že na konci roku by se měla vyhoupnout na 10,3 procenta. Ministerstvo financí ponechalo prognózu na úrovni před revizí odhadu tempa ekonomiky.

 S rostoucí mírou nezaměstnanosti se v poslední době nepotýká jen Česko. Podle Mezinárodní organizace práce loni dosáhl počet nezaměstnaných ve světě rekordní úrovně 180 milionů, což představuje desetiprocentní zvýšení za poslední dva roky. Nezaměstnaností jsou prý nejvíce ohroženy ženy a čerství absolventi škol.

 (Zdroj: LN)

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená