FinExpert.e15.cz

Nezaměstnanost na ústupu

Míra nezaměstnanosti je nejmenší za posledních deset let. I přesto, je zde ještě stále mnoho lidí, kteří práci shánějí marně.
Nezaměstnanost na ústupu

Otázka nezaměstnanosti je ve své podstatě velmi složitá. V Česku se objevují de facto dva většinové názory, co se přesvědčení týče. Jeden z nich tvrdí, že každý kdo chce, si práci vždy najde, ať už za jakoukoliv cenu. Ten druhý zase namítá, že situace na trhu práce je alarmující, a že některým věkovým, etnickým či jiným skupinám, zvláště pak v okresech s velkou nezaměstnaností, je možnost získat práci nadobro zapovězena. 

Dále pak zaznívají hlasy z řad zaměstnavatelů, že kvalitní pracovní síly je málo a získat tak člověka, který by splnil jejich požadavky, je velmi těžké. Naproti tomu stojí problematika zaměstnávání absolventů, ti ač vzdělaní a v mnohých případech i „plni chuti pracovat“, svou šanci nedostanou. 

Data hovoří jasně

Na toto téma by se dalo jistě napsat mnoho a každý z vás má na věc jiný názor. V těchto chvílích se dá vycházet pouze z empiricky ověřitelných dat. 

Vezmeme-li totiž vývoj míry nezaměstnanosti (míra nezaměstnanosti procentuálním způsobem vyjadřuje podíl nezaměstnaných (čitatel) na celkové pracovní síle (jmenovatel), zjistíme, že je v těchto měsících jedna z nejmenších za poslední 3 roky. Alespoň podle statistiky Ministerstva práce a sociálních věcí v součinnosti s úřady práce. Od srpna roku 2004 (kdy byla míra nezaměstnanosti 9,2 %), je září roku 2007 s 6,2 % měsícem s nejmenší mírou nezaměstnanosti. Tato čísla jsou samozřejmě republikovým průměrem, sluší se dodat, že některé okresy stále dosahují hodnot okolo dvanácti procent, v  případě Karviné bezmála 15 % a Mostu s 16% měrou nezaměstnanosti, což jsou stále ještě vysoká čísla. Tato čísla jsou opět výsledkem zprůměrování, neboť např. míra nezaměstnanosti žen v okrese Most činí 21 procent. 

Podle Ministerstva práce a sociálních věcí bylo ke 30. září 2007 evidováno 364 978 osob, což je o 7 781 uchazečů méně než v srpnu. Z tohoto počtu je 340 371 osob dostupných, tj. může bez překážek do zaměstnání okamžitě nastoupit. Jako nedostupní se pak označují ti, kdo se nachází např. ve výkonu trestu, v pracovní neschopnosti, na rekvalifikačních kurzech apod. 

Nejlepší výsledek za posledních 10 let 

Aktuální zpráva Českého statistického úřadu dokonce tvrdí, že míra nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) ve třetím čtvrtletí tohoto roku klesla o 1,9 procenta na 5,2 procenta. Tento výsledek je dokonce nejnižší od konce roku 1997.

Celkem mělo ve třetím čtvrtletí práci 4,94 miliónů lidí, což je proti stejnému období minulého roku o 102 800 osob více. 

Pokles nezaměstnanosti byl rychlejší u osob v mladším a středním produktivním věku, více se projevil u žen, kterých bylo bez práce o 53 600 méně. Počet nezaměstnaných mužů se meziročně snížil o 44 700 osob.  

Převážná část všech nezaměstnaných (71,1 procenta) byly osoby se středním vzděláním bez maturity nebo se základním vzděláním. Počet dlouhodobě nezaměstnaných osob klesl proti třetímu čtvrtletí loňského roku o 62.300 na 134.800, jejich podíl však stále tvoří více než polovinu (50,5 procenta) všech lidí bez práce.  

Nízkou míru nezaměstnanosti mají trvale vysokoškoláci, ta ve třetím čtvrtletí činila 2,1 procenta, a osoby s úplným středním vzděláním s maturitou, kde dosáhla 3,1 procenta. Vysoká míra nezaměstnanosti přetrvává ve skupině osob se základním vzděláním (18,8 procenta), nadprůměrná je i v početné skupině osob se středním vzděláním bez maturity včetně vyučených (5,6 procenta).

Srovnání s Evropou   

Pokud jde o poměr nezaměstnaných žen a mužů, tvoří ženy 55,8 % z celkového počtu nezaměstnaných. Osoby se zdravotním postižením jsou zastoupeny 18,0 %.

Harmonizovaná míra nezaměstnanosti, kterou zpracovává EUROSTAT pro mezinárodní srovnání, dosáhla v České republice v srpnu 5,3 %. Průměr Evropské unie je 6,7 %.

Pro srovnání: 

  • Rakousko          3,7 %
  • Irsko                5,2 %
  • Velká Británie    5,3 %
  • Bulharsko         6,2 %
  • Německo          6,6 %
  • Maďarsko         7,3 %
  • Francie             8,7 %
  • Maďarsko         7,3 %
  • Polsko              9,0 %
  • Slovensko        11,0 %

 

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená