FinExpert.e15.cz

Nezaměstnanost absolventů je problémem zemí EU

Zapojení mladých lidí po úspěšném ukončení školy do práce je v celé Evropě velkým problémem. V současné době je každý pátý mladý člověk (od 15 – 24 let) nezaměstnaný a nezaměstnanost mládeže je dvojnásobná oproti celkové nezaměstnanosti v zemi.
Nezaměstnanost absolventů je problémem zemí EU

Jakmile přitom absolvent nenaskočí okamžitě do práce, je jeho situace na trhu práce horší a horší. Většina evropských firem hledá na volné místo zkušeného pracovníka s dostatečnou kvalifikací. Mladí lidé musí vědět, že práce se jim vyplatí. Mnozí z nich žijí ještě u rodičů a státní dávky jsou pro ně dobrých kapesným pro pohodlný život. Zvyšování motivace pro hledávání práce, rozevírání pomyslných nůžek mezi minimální mzdou a sociálními dávkami, zvyšování vzdělání mladých a podpora podnikání vedou ke snižování nezaměstnanosti.

Správná cesta: krátkodobé úvazky při studiu

Míra nezaměstnanosti vysokoškoláků a středoškoláků je výrazně nižší než nezaměstnanost mladých, kteří ukončí své studium po absolvování základní školy nebo studium na střední škole nedokončili. Zvyšování úrovně školství a přípravy na povolání vede ke zvyšování zaměstnanosti mladých. Vysokoškoláci nemají v Evropě s možností uplatnění na trhu práce výraznější problémy. Výbornou výchozí pozici mají absolventi, kteří získali pracovní návyky již při studiu (brigády, stáže…). Velmi prospěšné jsou i krátkodobé pracovní úvazky, neboť takové konkrétní zkušenosti zaměstnavatelé oceňují. Zaměstnavatelé v dnešní době hledají komunikativní mladé lidi, ochotné učit se a spolupracovat s kolegy. Znalost cizích jazyků a práce s počítačem se stává naprostou nutností. Významným kritériem při výběru pracovníků z řad absolventů se stává také samostatnost nebo schopnost pracovat s informacemi. Přes 70 % nově vytvořených pracovních míst v posledních pěti letech vzniklo v odvětvích nových technologií a odvětví náročných na znalosti.

Mladí lidé musí pracovat

Ze všeho nejvíc však mladého člověka ovlivňuje rodina. Prostředí, ve kterém vyrůstá ho ovlivní na celý život. Ve většině případech nemají mladí lidé z rozvrácených rodin potřebné pracovní návyky, jejich zapojení do pracovního procesu je proto mnohem složitější. V případě, že mladý člověk má snahu a přesto nemůže najít práci, dochází ke ztrátě naději, k vyčerpání a depresím. Některým ovšem lenošení a pobírání sociálních dávek plně vyhovuje. Každý, kdo chce mít dobré zaměstnání, musí se o sebe aktivně starat – investovat do sebe a získávat potřebné znalosti a dovednosti. Důležitý je rovněž správný výběr studijního oboru po základní škole, sladění zájmu o obor s tím, které obory mají vlastně do budoucna perspektivu. Mladí lidé by měli již před maturitou mít jasno, čeho chtějí v životě dosáhnout, měli by jim pomoci rodiče nebo poradenské střediska.

Míra nezaměstnanosti je nejvyšší v Polsku

Míra nezaměstnanosti mladých činí v Evropské unii 18 % a za posledních pět let vzrosla o více než jedno procento. Jednotlivé evropské vlády mají tento trend na paměti a snaží se o finanční zvýhodňování firem zaměstnávající absolventy. Nejvyšší nezaměstnanost mladých je v Polsku (41,7 %), Slovensku (37,3 %) a Itálii (27,2 %). Naopak nejmenší nezaměstnanost je v Nizozemí (5,2 %), Rakousku (6,8 %) a Dánsku (7,7 %). V Česku je bez zaměstnání mladých lidí do 25 let téměř 17 %, což nás řadí na třinácté místo v Evropské unii.

Nezaměstnanost mladých ve věku 15 – 24 let

Klepněte pro větší obrázek

Pramen: Eurostat: Die soziale Lage in der Europaeischen Union 2004, Katalognummer: KE-AG-04-001-EN-C

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: mám názor
Jax
18. 4. 2005, 20:09
mám názor
Jan Kolja
18. 4. 2005, 18:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená