FinExpert.e15.cz

Než si vezmete spotřebitelský úvěr…

Než si vezmete spotřebitelský úvěr…

Růst daně z příjmu nebo daně z přidané hodnoty se dotkne peněženky každého obyvatele České republiky. Očekávané vládní reformy tak mohou nastartovat novou vlnu přeúvěrovávání, na kterém budou vydělávat především lichváři. Co ale dělat, pokud potřebují nutně koupit novou lednici nebo pračku a nemají dost našetřeno?

Jedním z řešení je spotřebitelský úvěr, který může být dobrý sluha, ale také zlý pán. 
„Dopady vládních reforem se nepochybně odrazí i na trhu domácích spotřebitelských úvěrů,“ říká Michal Mejstřík, profesor Karlovy univerzity, člen Národní ekonomické rady vlády a vedoucí osobnost projektu Navigátor, který se věnuje osvětě zodpovědného úvěrování.

Pesimistickému scénáři nahrávají také poslední údaje Českého statistického úřadu, podle kterého se již téměř každý desátý Čech, včetně dětí a důchodců, nachází v pásmu příjmové chudoby, která byla v Česku statistiky vymezena jako příjem kolem sedmi až devíti tisíc hrubého měsíčně na hlavu v dvou- až tříčlenné rodině.

Značkoví věřitelé budou stále velmi pečlivě hlídat své podmínky poskytování úvěrů. Ty společnosti zpřísnily už v roce 2009, když se v Česku objevila ekonomická krize, s cílem své klienty nepředlužovat. I když situace nyní není stejná jako před třemi lety, opatrnost je na místě.

Pokud potenciálního dlužníka odmítnou renomované instituce, znamená to, že jejich rodinný rozpočet už nemusí unést další výdaje na splátku úvěru, a raději by měli hledat cestu, kde ušetřit na svých výdajích – např. na drahém měsíčním paušálu nebo poplatku za kabelovou televizi.

„A komu to prospěje? Šedé zóně, tj. lichvářům a úvěrovým predátorům, kteří se již nyní zaměřují na dlužníky odmítnuté renomovanými institucemi,“ varuje profesor Mejstřík před možným vývojem situace. Šedá zóna nejčastěji nabízí úvěry lidem bez práce nebo zadluženým natolik, že nejsou schopní splácet své úvěry. Nabízí jim úvěry se sazbou v řádu stovek procent a téměř likvidačními postihy v případě opožděných splátek.

Klienti, kteří přijdou o své příjmy, přestanou být schopní splácet své závazky, což řeší dalším úvěrem, v tomto případě již většinou z „šedé zóny“. Je proto potřeba zabývat se primárně otázkou, jaká je skutečná potřeba zadlužování se, ale také tím, u koho si půjčku beru a za jakých podmínek. Současná situace tak může nahrávat „šedé zóně“ – tedy lichvářům a společnostem, podnikajícím na hraně – či za hranou – zákona.

Navigátor zodpovědného úvěrování tedy přichází s paterem rad, jak se vyvarovat budoucích problémů a jak řešit ty, do kterých spotřebitelé již spadli.

Co by lidé měli vědět a dělat?

1) Půjčujte si jen u značkových společností – oslovte co nejvíce kvalitních úvěrových společností a srovnejte nejen finanční kritérium – tedy o kolik celkem půjčku přeplatíte, ale také nefinanční kritéria, tedy podmínky ve smlouvě, které se týkají především sankcí v případě včasného nesplácení a podobně. A jak poznáte kvalitní úvěrovou společnost? Obecně se to dá specifikovat jako banky a společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci, tedy instituce určitým způsobem kontrolované.

2) Než cokoli podepíšete, přečtěte si to. Pokud smlouvám či jiným závazkům nerozumíte, nepodepisujte je na místě. Vždy máte možnost vzít si takový materiál domů, a tam jej v klidu a po poradě s dalšími lidmi, prostudovat.

3) Pokud vám značkové společnosti půjčku nedají, je to znamení, že pravděpodobně nebudete schopni ji splácet. Nabídka od lichvářů vám nepomůže, ale naopak ještě více ublíží.

4) Pokud se dostanete do problémů se splácením, obraťte se v první řadě na společnost, od které úvěr máte, a pokuste se s ní dohodnout na změně výše splátek či odkladu. Nepůjčujte si jen proto, abyste splatili dluh. V takovém případě se dostanete do spirály a nedopadne to dobře. Dříve nebo později skončíte u lichváře, který vás připraví o vše. Právě ty takzvané značkové společnosti mají nástroje, jak vám jako klientovi v těchto situacích pomoci a mají společný zájem na tom, aby klient takovéto tíživé období přečkal.

5) Pokud máte problém, řešte jej a pomoc hledejte u odborníků. V České republice již působí několik neziskových organizací, které se věnují poradenství a řešení finančních problémů rodin.

Zdroj: Navigátor zodpovědného úvěrování

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená