Aktuální výsledky Spotřebitelského barometru naznačují, že nálada ve společnosti, důvěra spotřebitelů v hospodářskou situaci ČR a v hodnocení finančních poměrů domácností není příliš optimistická. Srpnový index spotřebitelské důvěry dosáhl hodnoty 47,0 bodu, což je shodný výsledek s červencovou hodnotou indexu. Hodnota indikátoru se tedy v obou dvou letních měsících propadla prozatím na nejnižší úroveň tohoto roku a v podstatě odpovídá nejnižší naměřené hodnotě z roku 2002, kdy došlo v ČR k rozsáhlým záplavám.
V celkovém hodnocení ekonomiky a finanční situace spotřebitelů nejsou zřetelné ve srovnání s minulým měsícem žádné významné změny, všechny hodnoty jsou v rámci statistických odchylek. Index spotřebitelské důvěry zachycuje názory spotřebitelů na vývoj hospodářské situace v ČR, finanční situace domácností a posouzení doby z hlediska její výhodnosti pro pořizování velkých nákupů. Index mapuje tyto faktory z pohledu blízké minulosti, současnosti, ale i blízké budoucnosti. Celkově lze konstatovat, že spotřebitelé nahlížejí na vývoj ekonomiky skepticky (Index hospodářské situace, a to jak současné, tak očekávané) se propadl na nejnižší úroveň tohoto roku. O něco lépe pak lidé hodnotí finanční situaci svých domácností. Co se týče posouzení dnešní doby z hlediska velkých nákupů, převážná většina spotřebitelů se domnívá, že tato doba je vhodná pro pořizování velkých nákupů, k čemuž samozřejmě přispívá pozitivní cenový vývoj na trhu, množství poskytovaných cen ze strany prodejců.
Celkově s větším optimismem nahlížejí na další ekonomický vývoj v ČR a na osobní finance muži než ženy, mladí dotázaní (míra optimismu klesá s věkem respondenta), s vyšším vzděláním (míra optimismu roste s dosaženým vzděláním respondenta), studenti, podnikatelé a lidé vykonávající svobodné povolání, manažeři, lidé s vyššími příjmy.
Zdroj: GfK