FinExpert.e15.cz

Neutrácejte za zájezdy, které se pro vás nehodí

Praha, 4. srpna 2014

Dobře naplánovaná a profesionálně zorganizovaná dovolená s dětmi je pro mnoho rodin za celý rok jedinou příležitostí být opravdu spolu. Byla by velká škoda si ji pokazit tím, že si za své peníze koupíte zájezd, který se pro váš rodinný kolektiv nehodí.

Podle průzkumu, který v těchto dnech zveřejnila ČTK, jezdí například stále více rodin s dětmi na dovolenou do exotických destinací. Dříve přitom takové zájezdy kupovaly spíše bezdětné dvojice, které se na založení rodiny teprve připravovaly a chtěly si ještě dopřát cestovatelské zážitky. 

„Půl dne trvající let například do Karibiku ale může rodičům s malými dětmi zkazit prázdniny hned na začátku,“ varuje Petr Šatný, ředitel marketingu CK ALEXANDRIA. K délce letu je třeba připočíst ještě cestu z domova na letiště a transfer do hotelu, což mohou být další hodiny navíc.

Použijte jednoduchý vzorec 

Základem výběru rodinné dovolené by tedy podle Šatného měl být součet čtyř časových položek: cesta z domova na letiště + odbavení + let + transfer z letiště do hotelu. 

„Let do bulharského Burgasu netrvá ani dvě hodiny, zhruba stejně daleko jsou také řecké ostrovy Zakynthos či Korfu,“ vypočítává Šatný. „Ostrovy jsou navíc poměrně malé a transfer z letiště na hotel je tak krátký a rychlý,“ upozorňuje Šatný. 

Cestu na letiště z různých míst republiky dále zkracuje nabídka cestovních kanceláří, které organizují lety nejen z Prahy, ale také z Brna či Ostravy.

Pamatujte i na to, že dopravu do letních prázdninových destinací obvykle zajišťují charterové lety, nikoli pravidelné linky. Většinou tedy nemůžete počítat ani s promítáním filmů podle výběru, které by děti zabavily. Zvažte tedy i to, jak dlouho jste schopni předškolákům non-stop předčítat pohádky. Neprohloupíte, když do kabinového zavazadla přibalíte přenosný DVD přehrávač nebo tablet. 

Ideální jsou písčité pláže

Čím jsou děti menší, tím důležitější je při pobytu u moře charakter pobřeží a typ pláží. Na rozeklané útesy, které vám připadaly za svobodna romantické, můžete teď zapomenout. 

Například na řeckém Zakynthosu je moře dlouho mělké, pláže jsou stejně jako v Bulharsku písčité a pro děti tedy velmi vhodné.

Součástí hotelů vyšší kategorie v Turecku jsou zase velmi často skluzavky a tobogány, i proto je země dalším velmi častým dovolenkovým cílem pro rodiny s dětmi. 

Vedro každému nesvědčí

„Rodiny s malými dětmi by v hlavní sezoně měly být opatrné na vzdálenější jižní destinace i s ohledem na počasí,“ konstatuje Petr Šatný. Klasickým příkladem je podle něj Egypt, jehož hotely jsou sice pro rodiny s dětmi dobře zařízené, ale let sem trvá výrazně delší dobu a navíc teploty v hlavní sezoně šplhají velmi vysoko, což zvláště menší děti nemusí moc dobře zvládat.

Samozřejmostí by mělo být pro rodiny s dětmi pojištění. Je také dobré se předem informovat, jak funguje asistenční služba, která je jeho součástí, a také si hned po příletu uložit kontakt na delegáta. Ten zná místní situaci a v případě potřeby zajistí dopravu k tomu správnému lékaři. Stejně tak asistenční služba by měla toto zvládnout výrazně lépe, jednodušeji a s patřičnými znalostmi místní situace, než když bude rodina na dovolené hledat řešení sama. „Je to rozhodně mnohem důležitější, než jestli lékař sídlí v hotelu či ve vedlejším letovisku,“ zdůrazňuje Šatný.

Aby vás nezruinovalo mlsání ani zábava

Dětem se těžko vysvětluje, že zmrzlinu nedostanou, protože rodinný rozpočet „jede nadoraz“. Stejně těžko chápou, že na tobogánu se nesvezou, protože vstupné je podstatně vyšší než do aquaparku u nich doma. Stojí tedy za to vzít při výběru zájezdu i obvyklé ceny těchto položek.   

V Bulharsku například odpovídají cenám v kterémkoli větším českém městě. Není tak problém dětem každý den dopřát nějakou tu dobrotu, zmrzlinu či některou z místních zábavných atrakcí. Například v Primorsku k tomu navíc ALEXANDRIA nabízí dětem do 12 let vstup do aquaparku zdarma.

Stále více hotelů také nabízí služby all inclusive, a to rodiny s dětmi také ocení. Především pro děti je důležitá pravidelná strava a hlavně pitný režim. Děti se nemusí omezovat a rodiče nemusí řešit dodatečné výdaje.

Při výběru, kam vyrazit s dětmi, je také dobré se podívat na nabídku zábavy v místě pobytu. Ze zkušeností CK ALEXANDRIA vyplývá, že dětské kluby a animační programy v češtině ocení celá rodina.

Rodiny, domluvte se!

Podoba rodinné dovolené by měla být především výsledkem domluvy. Pokud při jejím plánování převáží představa jednoho z rodičů, může to pro toho druhého znamenat zkažené prázdniny. 

„Moje žena trpí utkvělou představou, že jen ona ví, jak má správná rodinná dovolená vypadat,“ postěžoval letos v jedné z poradenských rubrik nešťastný čtenář. „Vybere něco a já se s tím smířím, protože není jiné východisko. Ještě než odjedeme, nařkne mě, že jsem jí všechno zkazil svým malým nadšením. Na místě samém se jí pak nelíbí třeba ubytování, pláž nebo moře,“ dodává.

Pokud navíc vaše děti už odrostly pohádkám a pomalu dospívají, vezměte v úvahu, že se na plánování dovolené chtějí i ony do jisté míry podílet. 

Ne nadarmo také psychologové opakovaně upozorňují, že týdenní dovolená je příliš krátká. Ideálních je alespoň 14 dnů, za rozumný kompromis se dá považovat desetidenní zájezd. 

Prvních pár dní odeznívá únava a stres. Člověk si zvyká na dovolenkové tempo, aklimatizuje se v novém prostředí. Když přiletí do zcela jiného klimatu, trvá to ještě déle. Poslední dva tři dny už zase myslíme na povinnosti a starosti, které nás čekají. Jde o to, aby mezidobí klidu bylo co nejdelší.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená