FinExpert.e15.cz

Nesvoboda a krása Myanmaru (Barma)

Země s pohnutou historií, jedním z nejméně svobodných režimů světa a zároveň místo, kde na vás dýchne nefalšovaná exotika a svébytnost státu, který se turistům začíná otevírat jen zvolna.
Nesvoboda a krása Myanmaru (Barma)

Základní údaje

 • Rozloha: 679 500 km2
 • Délka pozemních hranic: 5 876 km
 • Nejdelší hranice s Čínou (2 185 km) a Thajskem (1 800 km)
 • Délka pobřeží: 1 930  km
 • Obyvatel: cca 43 milionů
 • Nejnižší/nejvyšší bod: Andamanské moře 0 m / Hkakabo Razi 5 881 m.

Vlajka

Motivy připomínají někdejší vlajku Sovětského svazu. Ozubené kolo symbolizuje průmysl, rýže zemědělství. Každá z hvězd zastupuje jeden ze států Myanmarského svazu.

Režim současného Myanmaru (dřívější britský název „Barma“ je stále hluboce zakořeněný, a proto jej i v textu hojně používáme) je bezesporu totalitní a organizace sledující dodržování lidských práv upozorňují na práci dětí, vysokou korupci státní správy a existenci „uzavřených území“, kam je cizincům vstup zakázán a kde se s velkou pravděpodobností ukrývají tábory nucených prací izolující odpůrce současného režimu. Pokud máme mluvit o cestování po Barmě, nelze než začít politickou situací v této zemi a odpovědět si na otázku, zda vůbec je dobré do jednoho z nejméně demokratických států světa cestovat.

Turisté podporují totalitu

Na jednu stranu je tady pohled radikální skupiny barmských disidentů, kteří tvrdí, že západní turisté by s cestováním měli počkat do doby, kdy se řízení země ujme demokraticky zvolená vláda. Turistický ruch podle nich dává legitimitu současnému zřízení a zásobuje stát tvrdou měnou. Z tohoto pohledu by měli turisté i vlády demokratických zemí barmskou vládu bojkotovat a odříznout ji od demokratického světa. Bojkot by vedl ke zhoršení ekonomické a následně celkové situace, což by mohlo spustit revoluci, neboť obyčejní lidé by už neměli co ztratit a nebyli by ochotni režim dále tolerovat.

S turisty přijdou peníze i svoboda

Pak je tady ovšem druhý pohled, který je méně černobílý, ale o to pravdivější. Izolace nic neřeší a snažit se bojkotem cíleně vehnat stát do pravděpodobně krvavé občanské války je trestuhodná a donebevolající bezohlednost. Dále je potřeba si uvědomit, že turistický ruch je jedním z mála odvětví, v němž mohou podnikat běžní občané a při cestování lze stále snadněji najít soukromé cestovní agentury, které nemají nic společného se státem kontrolovanými společnostmi.

V neposlední řadě se dá počítat s tím, že ekonomický rozvoj v turistice a spřízněných odvětvích by mohl vést k pozvolné politické liberalizaci. Ani barmská vláda navíc není tak slepá, aby zcela opomíjela západní kritiku, která bude o to intenzivnější, oč lépe budou lidé z demokratických zemí seznámeni s místní situací. Odpověď na otázku „Jet, či nejet?“ tedy zní „Jeďte“. Nejenže uvidíte úžasnou zemi a pozoruhodné lidi, ale navíc svojí cestou můžete napomoci zlepšení jejich života.

Vízum shánějte v Asii

Nejvhodnější doba pro návštěvu většiny barmského území je od listopadu do února, kdy nejméně prší a teploty jsou přijatelné. Od března do května je ideální možnost pro cesty v horských státech severní části.

Ať už pojedete kdykoli, budete pro vstup do země potřebovat turistické vízum. Jestliže je Barma jediným cílem vaší cesty, budete si vízum muset opatřit již v Evropě. Přitom je možné žádat o myanmarské vízum na kterémkoliv zastupitelském úřadě země, ovšem akreditaci pro Českou republiku má velvyslanectví Myanmaru v Berlíně. Získat vízum tam je ovšem nákladné a časově náročné. Nejen proto mnoho turistů, a to nejen českých, volí cestu se zastávkou v thajském Bangkoku, kde lze o vízum zažádat na místním zastupitelském úřadu (na adrese 132, North Sathorn Road, Bangkok. Tel.: 233 72 50, 234 46 98, pracovní hodiny Po–Pá 8:30–12:00, 14:00–14:30). Při podání žádosti v Bangkoku musíte samozřejmě předložit pas (jeho platnost by měla předpokládané datum vstupu do země překračovat alespoň o šest měsíců), k tomu tři fotografie pasového formátu a poplatek 12–15 USD. Vízum je platné čtyři týdny a vyřízení žádosti většinou trvá dva pracovní dny.

Drahá, ale jediná možnost

Do Barmy se lze dostat několika pozemními přechody z Thajska a Číny, ale kvůli nestabilní politické situaci na to nemůžete spoléhat. Jistotou a jedinou možností proto často zůstává letecká doprava. Při cestě na takovou vzdálenost a přinejmenším dvou nutných přestupech při jedné cestě by vás neměla překvapit celková cena.

Z Prahy je aktuálně nejlevnější společná letenka Lufthansy a Thajských aerolinek (Thai Airways International). Zpravidla dvakrát denně odlétá spoj do Frankfurtu, kde zhruba dvě hodiny čekáte na let do Bangkoku. Pak následují další dvě až čtyři hodiny čekání a finální let do Yangonu. Celkem cesta i s přestupy trvá 17–20 hodin tam a 19–24 zpět. Let si přitom můžete zkrátit dvou až třídenní zastávkou v Bangkoku, kde si můžete prohlédnout hlavní ze záplavy turistických atrakcí a současně vyřídit vízum do Myanmaru. I s poplatky zpáteční letenku koupíte nejlevněji za necelých 38 000 Kč.

Nucená výměna hotovosti 

Po příletu si budete muset vyměnit minimálně 200 dolarů na turistickou měnu FEC (Foreign Exchange Certificate, 1 USD = 1 FEC), kterou můžete běžně platit za zboží a služby. Zbylé bankovky ovšem nelze proměnit zpět a navíc jsou hlavním zdrojem tvrdé měny pro totalitní režim. K cestování v zemi ovšem nejsou nezbytné, a proto se mnoho turistů snaží výměně vyhnout. Někdy personál na letišti v Yangonu umožní dvojici vyměnit jen 200 dolarů na oba a ne na osobu, někdy se i samotnému cestovateli podaří vyměnit nižší částku, což ovšem předpokládá minimálně desetidolarový úplatek.

Dejte si ovšem pozor na cestovní agentury v Bangkoku, kde vám budou nabízet obstarání „speciálního víza“, jenž vás má povinnosti výměny zbavit. Ačkoli takové vízum skutečně existuje (vlastně jde o potvrzení, že máte pobyt a dopravu v Myanmaru předplaceny v rámci turistického balíčku), tyto nabídky jsou v převážné většině případů pouze způsobem, jak využít vaší důvěřivosti bez skutečné snahy vám výjimku obstarat. Jestliže tuto cestu zkusíte, neplaťte dřív než ve svém pase uvidíte turistické vízum s razítkem „package tour EVT“.

Levně i luxusně

Národní měnou Mynmaru je sice kyat (MMK), ale v zásadě se dá říct, že vaší druhou měnou budou vedle FEC americké dolary. Dolary sice oficiálně mohou přijímat jen licencované společnosti a obchodníci, ale ve skutečnosti je od vás vezme s radostí každý. Bez problémů je můžete také vyměnit a dostanete na ně lepší kurz než na FEC. Šetřete tedy turistickou měnou pro platby hotelů a dopravy a jestliže potřebujete kyaty, vytáhněte ve směnárně dolary.

Barma je jedna z nejlevnějších zemí regionu, a proto své denní náklady můžete srazit až k částce 10 dolarů na den, což ovšem předpokládá využívání těch nejlevnějších hotelů, restaurací a způsobů dopravy. Na místní možnosti můžete velmi solidní komfort očekávat za částku 20–30 dolarů na den, přičemž za nejluxusnější hotely a další služby lze samozřejmě utratit i výrazně víc.

Neděste se předem

Myanmar má množství atraktivních památek, ale kvůli vnitropolitické situaci není příliš vyhledávanou turistickou destinací a zvlášť nebezpečné je pohybovat se v blízkosti thajsko-myanmarských hranic. Jestliže ale budete respektovat místní pravidla, využijete služeb místních cestovek a smíříte se s některými omezeními, skoro určitě zjistíte, že cesta stála za to.

Cestování po Myanmaru

Letadlem

Myanmar má asi 20 letišť, které jsou cílem pravidelných leteckých spojení. Vedle státem vlastněné společnosti Myanma Airlines můžete využít služeb o něco dražších soukromých společností Air Mandalay (AM) a Yangon Airways (YM). Pro představu – u AM stojí letenka z Yangonu do Mandalay (3 lety denně) 188 USD; 95 USD v případě, že si ji předem zajistíte on-line rezervací na www.air-mandalay.com. Stránky YM mají adresu www.yangonair.com.

Vlakem

V zemi je skoro pět tisíc kilometrů železnic a 550 stanic. Ačkoli většina z nich je zpřístupněna turistům, většina využije pouze spojení na trase Yangon–Mandalay, které vedle státní Myanma Railways obsluhuje také soukromá společnost Dagon Mann. Celodenní jízda na této trase stojí 30 USD.

Autobusem

V porovnání s vlaky jde o rychlejší a levnější způsob cestování. Na rozdíl od vlaků můžete za jízdenku platit i kyaty. 

Autem

Před pár lety byly zrušeny rozsáhlé zákazy týkající se pronájmu a využívání automobilů cizinci. Tento způsob cestování tak mezi turisty získává na popularitě a není problém sehnat auto i s řidičem a palivem za 50 USD na den, přičemž dlouhodobější pronájem cenu na den sráží cca o 20–40 %. ¨

Lodí

Vedle v Evropě tradičních způsobů dopravy lze využít i lodní dopravu využívající rozsáhlou síť místních řek. Cesta je v porovnání s pozemní dopravou zhruba troj- až čtyřnásobně dlouhá. Například z Mandalay do Baganu se takto dostanete za cca 8–12 hodin a částku 10 USD.

Kurzy měn (listopad 2005)

 • 1 USD = 1 FEC
 • 1 USD = cca 6 kyatů (MMK)
 • 1 USD = cca 40 thajských bahtů
 • 100 Kč = cca 25 MMK
 • 1 MMK = cca 4 Kč

Vyslanectví

Velvyslanectví Myanmarského svazu
Zimmerstrasse 56, 101 17 Berlin
provozní hodiny: Po–Pá 9.30–16.30
tel.: 004930/206 157 10
fax: 004930/206 497 57
e-mail: emb.my.berlin@t-online.de

Pozn.: Přímo v ČR Myanmar nemá zastoupení.

Velvyslanectví ČR v Thajsku
71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., 103 30 Bangkok
provozní hodiny: Po–Pá 7.45–16.15
tel.:  00662/255 50 60, 255 30 27
fax:  00662/2537637
e-mail: bangkok@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/bangkok

Pozn.: Úřad má působnost pro Thajské království Myanmar, Kambodžu i Laos.

Více informací na www.czechembassy.org/wwwo/mzv, www.burma-travels.com, www.myanmar-tourism.com.

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Velmi staré informace
Petr
17. 1. 2007, 11:28
Radikalni disidenti?
Martin Tocik
9. 8. 2006, 17:17

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená