FinExpert.e15.cz

Nestíháte a potřebujete pojistku? Zkuste internet

Pokud rychle potřebujete pojistit, může být pro vás řešením uzavřít pojistku přes telefon nebo web. Přehled, co na dálku pojistíte.
Nestíháte a potřebujete pojistku? Zkuste internet

Odjíždíte na dovolenou a při balení kufrů jste si uvědomili, že nemáte uzavřené cestovní pojištění? Těsně před odjezdem určitě máte jiné starosti, než honem utíkat do pojišťovny (pokud v tu dobu mají vůbec otevřeno).

Nakupování po internetu zažívá boom. Každý šikovný obchodník se snaží svým klientům nabídnout co nejlepší servis. Proto i spousta kamenných obchodů nabízí své produkty a služby k zakoupení online.  Pojišťovny rozhodně nezůstávají pozadu. O tom, že o tento způsob sjednání mají zájem i klienti, svědčí čísla dokládající nárůst pojištění po internetu.  Průkopníkem pojištění po internetu byly cestovní pojistky, ale dnes již není problém přes internet pojistit i majetek. Roste také počet domácností s připojením k internetu, které tak mají možnost sjednávat pojištění online.

Podle údajů ČSÚ bylo ve druhém čtvrtletí roku 2006 k internetu připojeno již 27% domácností v ČR, a toto číslo stále roste. Podle výzkumu společnosti GFK Praha užívalo internet ve 4. čtvrtletí 2006 celkem 3 869 000 osob (44 % z celé populace ČR ve věku 12-79 let).

Vybavenost domácností počítačem a připojením na internet

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Český statistický úřad

Co všechno lze přes internet pojistit?

Možnost sjednat pojistky po internetu se začala objevovat již kolem roku 2002, u České pojišťovny ještě o tři roky dříve. Samozřejmě není možné po internetu prodávat všechny pojistné produkty. Některé jsou poměrně složité, a proto je lepší mít možnost všechny podrobnosti  probrat osobně (například u životního pojištění). Jak již jsem zmínila, nejčastěji bývá přes internet uzavíráno cestovní pojištění. Některé pojišťovny nabízejí možnost uzavřít online také pojištění vozidla (havarijní pojištění nebo povinné ručení), úrazové pojištění, penzijní připojištění nebo pojištění odpovědnosti.

Jak pojištění přes internet funguje?

Pokud to vaše pojišťovna umožňuje, najděte na jejích webových stránkách typ pojištění, které chcete přes internet uzavřít. Většinou je u takového produktu uvedena možnost „uzavřít smlouvu on-line“. Nejprve si na stránkách pojišťovny můžete snadno vypočítat výši pojistného a poté je vám nabídnuto přímo  pojistnou smlouvu uzavřít.
Sjednání pojistné smlouvy probíhá v několika krocích v závislosti na zvoleném typu pojištění. Vždy ale musíte zadat osobní údaje a rozsah pojištění, zvolit způsob platby a doručení dokumentů. V případě složitějších pojištění je třeba dodat i další informace, např. u povinného ručení údaje o automobilu z technického průkazu. Celý postup je ale snadný a intuitivní, takže jej bez problémů zvládne každý.

Možnosti uzavření pojištění po internetu (stav v červnu 2007)

  Allianz AXA Česká pojišťovna ČPP ČSOB poj.
Cestovní pojištění X   X X X
Havarijní pojištění X**   X    
Povinné ručení X   X X X
Úrazové pojištění     X    
Penzijní připojištění X* X*      
Objednání zdravotního připojištění VZP       X  
Pojištění odpovědnosti     X X  
  Evropská cestovní pojišťovna Generali Kooperativa Triglav Uniqa
Cestovní pojištění X X X   X
Havarijní pojištění         X
Povinné ručení   X X X X
Úrazové pojištění          
Penzijní připojištění          
Objednání zdravotního připojištění VZP          
Pojištění odpovědnosti          
* pouze korespondenční forma
** při současném sjednání povinného ručení
Zdroj: informační linky a internetové stránky pojišťoven

Jak to udělat co nejlépe (a nejrychleji)

Dopředu si připravte podklady, které budete při vyplňování potřebovat. U cestovního pojištění se jedná o jména, příjmení, adresy a rodná čísla všech pojišťovaných osob. U povinného ručení a havarijního pojištění pak tzv. velký technický průkaz pojišťovaného vozidla a případně i potvrzení o předchozím průběhu pojištění v případě, že uplatňujete bonus.

Pozor na to, kdy smlouva uzavřená on-line nabývá platnosti. Při uzavírání smlouvy si zvolíte datum počátku pojištění a k tomuto datu musí být uhrazeno pojistné, aby smlouva byla platná. Pojistná smlouva se totiž stává platnou od okamžiku přijetí úhrady za pojistné na účet pojišťovny. Může stát, že odjedete na dovolenou, hned první den vás kousne velbloud a přitom pojištění začne platit až den následující.

V případě on-line plateb prostřednictvím platební karty je smlouva uzavřena do 1 hodiny i o víkendech. Pokud zvolíte platbu převodem, smlouva bude uzavřena do jednoho až dvou pracovních dnů. U havarijního pojištění je také podmínkou absolvování prohlídky pojišťovaného vozidla před datem počátku pojištění.

Kdo využívá možnosti online pojištění?

Web není pouze doménou mladých lidí a lidí středního věku, jak by si mnozí mohli myslet, ale využívají ho i senioři. V internetové databázi naší největší domácí pojišťovny se nachází 27 klientů narozených ve 20. letech minulého století. S on-line uzavřeným cestovním pojištěním vycestovali v poslední době tři klienti ročníku 1920. Nejvíce smluv uzavíraných přes internet tvoří cestovní pojištění (49 %) a povinné ručení (40 %). Pokud jde o pohlaví, je poměr mužů k ženám zhruba 70 % k 30 %. U havarijního pojištění a povinného ručení je rozdíl ještě výraznější, naopak cestovní pojištění sjednávají ženy ve 36 % případů.

Nejste-li příznivcem internetu, využijte telefon

Ne všichni klienti pojišťoven mají přístup k internetu nebo ho umí ovládat. I tak ale nemusí nikam běhat. Mohou sjednat pojištění po telefonu. Nejoblíbenější produkty sjednávané po internetu a po telefonu liší. On-line bývá nejčastěji uzavíráno cestovní pojištění, při sjednání po telefonu vede v pomyslné hitparádě pojištění odpovědnosti.

Možnosti uzavření pojištění po telefonu (stav v červnu 2007)

  Česká pojišťovna Allianz ČSOB Generali Evropská cestovní pojišťovna Uniqua
Cestovní pojištění X X X X* X  
Pojištění domácnosti X   X      
Pojištění staveb X          
Úrazové pojištění X          
Povinné ručení X X X X   X
Havarijní pojištění X         X
Pojištění platebních karet            
Pojištění odpovědnosti X          
*pouze přes mobil
Zdroj: informační linky a internetové stránky pojišťoven

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená