FinExpert.e15.cz

Nesplácíte? Požádejte banku o odklad splátek

S růstem zadluženosti českých domácností narůstá i počet neplatičů. Pokud nejste schopni splácet půjčku, jednejte co nejdřív.
Nesplácíte? Požádejte banku o odklad splátek

V letech 1997 až 2007 výrazně rostla zadluženost českých domácností. Lidé si půjčovali především na bydlení (71 % z celkového objemu poskytnutých úvěrů), rostl i počet sjednaných spotřebitelských úvěrů. Podle informací Českého statistického úřadu zaznamenaly nejvyšší tempo růstu úvěry na bydlení (hypoteční úvěry, úvěry ze stavebního spoření). Objem poskytnutých půjček na bytové potřeby vzrostl během období 1997 až 2007 téměř 43krát na 515,9 miliard korun. O úvěry na bydlení byl nejvyšší zájem od roku 2003 až do konce roku 2007.

Rostoucí zájem o půjčky zaznamenali v posledních letech i poskytovatelé spotřebitelských úvěrů. V prvním čtvrtletí minulého roku došlo k poklesu tempa růstu zadluženosti českých domácností. Celkový objem poskytnutých úvěrů vzrostl v prvním čtvrtletí roku 2008 pouze o 2,2 %. Výrazný pokles zájmu o úvěry na bydlení zaznamenaly hypoteční banky v prvním čtvrtletí letošního roku. Český hypoteční trh v prvním čtvrtletí klesl v meziročním srovnání téměř o třetinu. Pokles objemu poskytnutých úvěrů lze očekávat i u nebankovních finančních institucí poskytujících spotřebitelské úvěry a hotovostní půjčky.

Důvody růstu zadluženosti

K růstu zadlužení českých domácností přispěly zejména nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů spolu se sílící poptávkou po vlastním bydlení. Vůbec nejnižší úrokové sazby nabízely hypoteční banky od roku 2005 do poloviny roku 2007. K růstu zadluženosti přispěla i rostoucí životní úroveň doprovázená vyšší orientací domácností na spotřebu. Toho využily zejména splátkové společnosti a ostatní nebankovní finanční společnosti poskytující hotovostní půjčky.

Se zadlužeností rostl i počet exekucí

S růstem zadluženosti českých domácností stoupá i počet lidí, kteří nejsou schopni uhradit ze svých příjmů veškeré závazky. Podle statistiky Exekutorské komory ČR bylo v roce 2007 nařízeno 427 800 soudních exekucí oproti 309 457 exekucím nařízeným v roce 2006. Meziroční nárůst tak představuje 118 343 nově nařízených exekucí, resp. nárůst o necelých 40 %. Podle informací Exekutorské komory ČR stály poprvé v roce 2007 za nárůstem nově nařízených exekucí právě nesplacené úvěry u bankovních i nebankovních finančních institucí. Nařízení exekuce je až krajním řešením bankovních i nebankovních institucí.

Počet nově nařízených exekucí
Rok
2002
2003
2004
2005
2006
2007
Počet exekucí
57 954
132 469
155 156
270 480
309 457
427 800
% změna
-
128,6%
17,1%
74,3%
14,4%
38,2%
Zdroj: Exekutorská komora ČR

Když vás dluhy přerostou

Někdy se můžete dostat do situace, že ač chcete, současný příjem vám neumožňuje řádně splácet půjčku. Důvodem náhlého snížení příjmu může být například nemoc, úraz, ztráta zaměstnání či neočekávaný finanční výdaj. Pokud již víte, že nebudete moci včas hradit splátky, snažte se co nejdříve kontaktovat poskytovatele půjčky. Bankovní i nebankovní finanční instituce se vždy snaží s klientem najít řešení této mimořádné situace. Mezi nabízená řešení patří úprava splátkového kalendáře (snížení splátek) nebo dokonce dočasné odložení splátek. Výhodným krokem může být i konsolidace několika úvěrů v jeden.

Riziko neschopnosti splácet lze pojistit

Minimalizovat riziko nesplacení půjčky se snaží všechny společnosti poskytující finanční prostředky. Při sjednávání hypotečního úvěru na nákup nemovitosti banky důkladně prověřují bonitu žadatelů o úvěr. Při posuzování klientů využívají společnosti bankovní i nebankovní registry klientských informací. Zjišťována je výše a zdroj příjmu, současná výše zadlužení, u větších částek je vyžadován ručitel a sjednání zástavního práva na kupovanou či již existující nemovitost. Klienti, kteří již splácí několik půjček nebo mají záznam v registru půjčku většinou nezískají. Banky vyžadují i sjednání životního pojištění pro případ smrti dlužníka. U splátkových společností, které se zaměřují na financování nákupu levnějších spotřebních předmětů, se také nevyhnete prověření schopnosti splácet půjčku. Při sjednávání půjčky nabízejí bankovní i nebankovní finanční instituce pojištění pro případ neschopnosti splácet. Pojištění se promítne jen nepatrně do výše měsíční splátky.

Vymáhání dluhu může skončit i exekucí

U dlužníků, kteří neinformují banku či splátkovou společnost o neschopnosti splácet půjčku a jsou v prodlení se splátkou, přistupují společnosti k vymáhání pohledávky. V první fázi se snaží banky i nebankovní finanční instituce kontaktovat klienta telefonicky, prostřednictvím sms či poštou. Podle informací oslovených bank a splátkových společností začne většina klientů na základě těchto aktivit spolupracovat. Najdou se však i dlužníci, kteří nereagují ani na výzvy. V takovém případě společnosti začnou vymáhat dlužnou částku prostřednictvím soudního či rozhodčího řízení, které může skončit exekucí. Jde však až o krajní řešení. Ve smluvních podmínkách úvěrových společností je sjednán i úrok z prodlení, který společnost v případě vymáhání pohledávky uplatní. 

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

nesouhlasím
franta
9. 6. 2009, 16:23
domluva s bankou
peppe
27. 5. 2009, 10:26

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená