FinExpert.e15.cz

Neriskujte zbytečně, pojistěte si svoji chatu či chalupu

Pojištění chat se řídí stejnými zásadami jako u rodinných domů.
Neriskujte zbytečně, pojistěte si svoji chatu či chalupu

Máte ve zvyku trávit víkendy na vlastní chatě či chalupě někde v přírodě? A stalo se vám už někdy, že na vás čekalo nemilé překvapení v podobě vypáčených dveří či oken a „přebraného“ interiéru? Pokud ne, jste dítětem štěstěny, nicméně spoléhat jen na štěstí je ošidná věc.

Žádná budova není nedobytná pro zloděje, ani neodolá přírodním živlům a u chat a chalup to platí dvojnásob. Tyto objekty bývají navíc postaveny na odlehlých místech, často v blízkosti řek či rybníků a využívány jen od jara do podzimu. 

Jak na pojištění

Základní pojištění rekreačních objektů se týká tzv. sdruženého živlu, tedy kombinace možností: požár, povodeň, sesuv půdy, zřícení skal, tíha sněhu, zemětřesení, pád stromu a na škody způsobené odcizením věcí krádeží vloupáním nebo loupeží a vandalismem. K tomuto základu je samozřejmě možné přiobjednat různá připojištění dle nabídky konkrétní banky.

Běžný postup je, sjednat pro zařízení chaty pojištění odděleně od objektu. Mohou na něm totiž vzniknout škody, aniž by vznikly na chatě jako takové a jsou zde i odlišné sazby.

Kolik to bude stát?

Sazba pojistného se řídí výší pojistné částky, poměrem zvolené spoluúčasti a rozsahem sjednaných připojištění. Záleží také na druhu stavby – zda jde o dřevěnou, montovanou či zděnou chatku či chalupu, dostavenou či teprve ve výstavbě – na celkovém stavu objektu, na počtu podlaží, sklepů či bezpečnostních prvků.

Svoji roli hraje také lokalita v níž se objekt nachází. Čím vyšší stupeň povodňové zóny, tím vyšší může být pojistné, v místě opakovaných povodní až o 70 %. Pokud se vaše chatička nachází ve čtvrté, tedy nejvyšší povodňové zóně, může se stát, že vám ji pojišťovna dokonce odmítne pojistit.

Pojistnou výši může snížit rozsah spoluúčasti, tj. dohodnutá částka, kterou se pojištěný podílí na škodě v případě pojistné události. Princip je přitom stejný jako u pojištění auta: čím vyšší spoluúčast, tím je pojistka levnější. Cenu mohou snížit také různé slevy – mnohé pojišťovny např. poskytují slevu při sjednání pojištění online – či bonusy, např. za období bez vzniku pojistné události.

Objekt lze přitom pojistit na novou nebo časovou hodnotu nemovitosti. Nová hodnota je pořizovací hodnota majetku, tzn. náklady na uvedení poškozené věci do původního stavu. Časovou hodnotou se pak rozumí hodnota věci v okamžiku pojistné události, tedy pořizovací cena snížená o opotřebení věci. Většina bank v současnosti využívá novou hodnotu.

Investujte do zabezpečení a ušetřte na pojistce

Pojišťovny při stanovení výše pojistky přihlížejí také k tomu, jak je to v daném místě s krádežemi. Obdobně jako u povodní: pokud jsou v dané lokalitě častým jevem, pojistka se logicky prodraží. Stejně tak i v případě, že stojí chalupa na samotě, bez sousedních objektů. S rizikem vloupaní pak rostou také požadavky pojišťovny na zabezpečení objektu.

Existují dva druhy zabezpečení domu: elektronické (kamerové systémy, detektory pohybu, ale i čidla, která reagují na kouř nebo únik plynu), které na nebezpečí reagují spuštěním sirény, automatickým voláním nebo SMS, nebo mechanické, tedy především bezpečnostní zámky, ochranné fólie do oken či mříže. Ideální variantou je pak kombinace obojího.

Na co dát pozor?

 • Dbejte na stanovení dostatečně vysoké pojistné částky, tak aby kryla veškerá možná rizika
 • Důkladně se seznamte s pojistnými podmínkami, limity a případnými výlukami z pojištění, abyste nebyli nepříjemně překvapeni v okamžiku, kdy se škodní událost přihodí.
 • Je třeba zohlednit, zda při likvidaci škody, bude škoda hrazena v cenách nových či cenách časových.
 • Ptejte se. Kvalitní pojišťovací poradce se nevyhýbá žádným otázkám!

Kde vás pojistí?

Například u Directu pojistíte svoji chatu či chalupu až do výše 8 mil. Kč na nemovitost a 300 000 Kč na domácnost, zároveň tak pojistíte i svoje rizikové věci do výše 75 000 Kč, pouze s vyloučením cenin, peněz a věcí zvláštní hodnoty. Za rekreační objekty považuje Direct všechny nemovitosti obývané méně než 180 dní v kalendářním roce. Svoji nemovitost si tedy můžete pojistit stejně jako dům, stačí jen vyplnit správnou četnost obývaní.

U České pojišťovny výši spoluúčasti i limit pojistného plnění volíte sami, dle výše spoluúčasti pak získáte slevu až 21 %. Náhradu škody dostanete zpravidla v tzv. nových cenách a při úplném zničení stavby uhradí náklady na postavení stavby nové. Spolu s objektem lze pojistit vnitřní vybavení prostřednictvím pojištění v KOSTCE – platí se pak jediné pojistné.

V rámci pojištění Víkend od Generali si můžete nechat pojistit

 • rekreační nemovitost (chata, chalupa, rekreační domek nebo bytová jednotka v osobním vlastnictví) včetně stavebních součástí
 • vedlejší stavby na stejném pozemku (např. garáž, oplocení, kůlna, studna)
 • skleníky
 • movité věci tvořící vybavení rekreační domácnosti (vč. jízdních kol, sportovních potřeb, zahradní a údržbové techniky)

Součástí pojištění je zdarma Domovní asistence, která odstraní havarijní situaci zdarma a pojištění se uzavírá bez spoluúčasti klienta na pojistné události.

Příklad pojištění (Generali)
Rekreační chata a rekreační domácnost s požadovanou pojistnou ochranou:

Pojistná částka 2 500 000 Kč, oplocení 50 000 Kč, movité věci (základní vybavení 200 000 Kč, jízdní kola 20 000 Kč, elektronika 20 000 Kč, zahradní technika 10 000 Kč).

Požadovaná pojistná ochrana:

 • požár, přímý úder blesku, výbuch, kouř, pád letadla, náraz vozidla, aerodynamický třesk
 • voda z vodovodního nebo kanalizačního potrubí, lom trubky (lomem nebo mrazem)
 • vichřice, krupobití, tíha sněhu, pád stromu
 • krádež vloupáním, loupež movitých věcí
 • odcizení stavebních součástí (požadováno 5 000 Kč)
 • odpovědnost za škodu z vlastnictví nemovitosti s limitem plnění 1 000 000 Kč

Roční pojistné bez přirážek a slev: 4 345 Kč 

Zdroje: http://www.chaty-a-chalupy.eu, www.opojisteni.cz 
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená