FinExpert.e15.cz

Neplaťte za dovolenou víc než musíte!

Při cestách do zahraničí vás mohou potkat nejrůznější překvapení. Jestliže se správně rozhodnete, kdy a s kým jet, co si vzít s sebou a na co být připraveni, budou to překvapení převážně příjemná.

Touha poznávat cizí země, jejich obyvatele, historii a zvyky je vlastní všem, kdo vědí, že za humny jejich vesnice jsou další vesnice, města, státy a kontinenty. Člověk se rozhoduje nejen kam jet a na jak dlouho, ale rozhoduje se také, zda se upsat některé z cestovních kanceláří nebo zda vyrazit na vlastní pěst. Finanční hledisko je jen jedním z faktorů, které by měl zvažovat.

Nenechte se o(h)lupovat
Jestliže stojíte před rozhodnutím, zda podniknout cestu jako jedinec nebo jako účastník zájezdu, vaše finanční situace bude určitě prvním hlediskem, podle kterého se budete rozhodovat. Řeč peněz rozdělí možné situace na tři hlavní případy.
První možností jsou pobytové zájezdy do dobře známých a turisticky hojně navštěvovaných oblastí, jako jsou pobřežní části Chorvatska, Itálie a Španělska. Od dovolené u moře člověk většinou nežádá víc než slunce, dlouhé pláže, klid a odpočinek. Toho jsou si dobře vědomy cestovní kanceláře, které pořádají pobytové zájezdy, občas okořeněné fakultativními výlety do blízkého okolí. Lidí, kteří do přímořských oblastí Evropy jezdí po vlastní ose, je stále méně z důvodů zcela pochopitelných. I když jde většinou o země, které nevyžadují udělení víza, je s dopravou a zařizováním všeho potřebného dostatek starostí, aby se kupříkladu čtyřčlenná rodina rozhodla vše svěřit cestovní kanceláři. Odpadá tak starost o dopravu na místo, luštění nápisů u benzínových pump a rozčilování se nad vysokými dálničními poplatky, které ze záhadných důvodů dvojnásob převyšují hodnoty udávané na internetových stránkách národních automobilových klubů.

Může to vyjít i levněji!
Věřte nebo ne, zájezd do Chorvatska, které je českými turisty nejnavštěvovanější zemí, vás může mnohdy vyjít levněji než doprava po vlastní ose. V ceně zájezdu, která se na týden může pohybovat kolem 4 500 korun na dospělou osobu, je zahrnuta doprava autobusem na místo, ubytování a služby delegáta, který se má starat o vaše pohodlí a spokojenost. Když si spočítáte náklady na dopravu (připojištění automobilu na cesty, benzín, dálniční poplatky a poplatek za automobil, který se běžně platí v každém ubytovacím zařízení) pro čtyřčlennou rodinu, zjistíte, že jenom cesta tam a zpět vám z plánovaných výdajů ukrojí podstatnou část. Náklady na dopravu autobusem cestovní kanceláře se rozloží mezi všechny účastníky zájezdu a také ubytování v oblíbených rekreačních oblastech dokáže zavedená cestovní kancelář sehnat levněji než kterýkoli jedinec.
Je zcela pochopitelné, že cestovka si za svoje služby nechá zaplatit, ale v případě přímořských rekreací v Evropě se často skutečně vyplatí jet s cestovní kanceláří i z finančního hlediska. Navíc vám tak odpadnou starosti s vyřizováním potřebných formalit, mnohdy nepříjemným a zdlouhavým zapisováním v ubytovacích zařízeních a také obavy o váš automobil.

 

Další kapitola
 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená