FinExpert.e15.cz

Není školka jako školka – kam s dítětem po skončení rodičovské?

Rodiče často volí veřejné mateřské školy kvůli jejich příznivým cenám
Není školka jako školka – kam s dítětem po skončení rodičovské?

Většina rodičů začne dříve či později řešit dilema, kam po rodičovské dovolené umístit dítě. Ač se jako ideální řešení nabízí klasická mateřská škola, nemusí se vám do ní dítě podařit dostat. V některých městech kapacita veřejných mateřských škol nestačí. Rodiče tak často pátrají po jiné alternativě, která ale bývá výrazně nákladnější. Podívali jsem se proto, jaké máte možnosti a kolik vás bude celodenní hlídání a vzdělávání potomka stát.

Nejpočetnější kategorií jsou v naší zemi veřejné mateřské školy, které také navštěvuje většina dětí. Jsou zřizované státem, obcí či krajem a vztahuje se na ně školský zákon, takže přesně víte, podle jakých regulí se řídí a jakým způsobem vaše dítě budou vzdělávat. Jejich výhodou oproti ostatním předškolním zařízením je, že jejich provoz je financován státem či krajem a vzdělávání dětí hradí zase Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Rodiče ale i tak musejí hradit školkovné, které se pohybuje zhruba od 400 do 1000 korun měsíčně. K tomu rodiče musejí platit stravování svých ratolestí, ovšem školka od nich vybírá jen určitou část z celkové ceny – většinou se proto cena za celodenní stravu pohybuje okolo 25 až 30 korun. Pokud se rodič rozhodne přihlásit dítě na zájmový kroužek konaný v rámci mateřské školy, kurz plavání pořádaný školkou či další činnost, musí si připravit další peníze, obvykle jde ale řádově o stokoruny.

Uplatnění školkovného v příkladech

Uplatnění školkovného v příkladech

V ročním zúčtování daně nebo daňovém přiznání je možné za rok 2016 uplatnit školkovné ve výši až 9 900 Kč na každé dítě.

Rodiče často volí veřejné mateřské školy kvůli jejich příznivým cenám. Nevýhodou těchto zařízení je, že ve třídách je větší počet dětí a učitelka se jim tak nemůže věnovat individuálně. Řada rodičů má také potíže s otevírací dobou školek – mnoho jich zavírá ve čtyři hodiny odpoledne, výjimečně mají otevřeno do pěti, a tak mají rodiče problém skloubit odchod ze zaměstnání a vyzvedávání dětí.

Největším negativem je tu, že nikdy předem nevíte, jestli vám dítě do školky zapíšou a přijmou. Dětí je moc, a tak některé školky upřednostňují starší děti před mladšími, stejně jako dávají přednost dětem ze své spádové oblasti. Leckde také vezmou raději mladšího sourozence dítěte, které už školku navštěvuje.

Pozitivní je, že od letošního roku je podle nové novely školského zákona poslední rok školky pro všechny děti povinný. Leckteří rodiče také uvítají, že do školky mohou nově dát už dítě od věku dvou let věku. Nicméně právě tohoto kroku se školky děsí, protože už nyní mají problém pokrýt poptávku rodičů, a teď jim mají přibýt další adepti na zápis.

Další alternativy

Možná jste zkoušeli obvolat několik školek a ve všech vašeho potomka odmítli kvůli nedostatečné kapacitě. Nemusíte věšet hlavu, v dnešní době existuje k veřejné mateřské škole mnoho alternativ. Jsou však výrazně dražší, rozdíl v ročním školkovném se může pohybovat až v řádech stovek tisíc korun. Ti, kdo si mohou dovolit platit za dítě tisíce korun měsíčně, mají ovšem nepřeberný výběr. Podívejme se proto na další možnosti, kam můžete předškolní dítě dát.

Soukromé školky

Soukromé školky jsou dnes naprostou samozřejmostí, rodiče o jejich existenci vědí a po republice jich funguje několik stovek. Některé jsou zřizované právnickými osobami a vztahuje se na ně školský zákon. Vzdělávání v nich je tedy velmi podobné tomu ve veřejných školkách.

Ale ani v těch, které stojí mimo tento zákon, nenajdete přílišné rozdíly a vaše dítě se tu může také velmi dobře připravovat na nástup do školy. Rodiče tento typ školek volí hned z několika důvodů – zaprvé, když jejich dítě nevezmou do běžné školky, sem se nejspíš dostane. Kapacita dětí v soukromých školkách bývá mnohem menší, přístup je individuálnější, ve třídě bývá třeba i jen polovina dětí oproti státním zařízením.

Bývá tu také mnohem širší nabídka zájmových kroužků, někde jsou již v ceně školkovného. I režim je volnější, mnoho školek funguje do šesti hodin večer nebo dle potřeby i déle, některé běží i o letních prázdninách, což rodiče ocení. A co víc, dají se sem přihlásit i děti mladší tří let, někde berou děti od jednoho a půl roku.

Negativem je tu cena. Jelikož jsou zařízení čistě soukromá, fungují na tržním principu. Školkovné tak bývá zhruba desetkrát vyšší než u státních zařízení, někde se platí ještě mnohem víc. A to i ve školkách zřizovaných právnickou osobou, které mají nárok na státní dotace a příspěvky. Měsíční školkovné se pohybuje od cca 5 000 korun do 10 000 korun, výjimkou není ani 18 000 či více korun měsíčně. Tam, kde platíte méně, připlácíte obvykle ještě za stravu dítěte (u dražších školek je stravné často zahrnuté již v základní ceně), přičemž částka bývá vyšší než u veřejných školek, protože jídlo není dotované. Obvykle jde o 60 až 80 Kč za den, výjimkou ale nejsou ani částky okolo 150 Kč/den.

Specifickým typem soukromých školek jsou jazykové, kde veškerá komunikace i výuka probíhá výhradně v cizím jazyce, nejčastěji angličtině. Výše školkovného tu bývá od 10 000 do 20 000 korun měsíčně, plus stravné.

Lesní školky

Čím dál častěji se hovoří o takzvaných lesních školkách, které jsou také typem soukromých mateřských škol. V ČR jich najdeme již okolo 120 a snaží se být alternativou klasických předškolních zařízení. Liší se od nich především tím, že děti většinu dne tráví venku, přičemž základem jejich vzdělávání je řešení nejrůznějších situací, spontánní hraní si a soužití s přírodou. Výhodou je menší počet dětí ve třídách a individuálnější přístup, mnoha rodičům imponuje i základní myšlenka těchto zařízení. Vzdělávání tu přitom probíhá podle závazného kurikula MŠMT.

Negativem je tu, stejně jako u klasických soukromých školek, cena. Ta se pohybuje okolo 4 000 korun za měsíc, ale může být i dvojnásobná. Děti jsou učené nosit si dopolední svačinu z domova, ale i tak je zde cena stravného často vysoká, protože obědy si školky nechávají dovážet (většina nedisponuje vlastní jídelnou). Za stravné tu proto necháte klidně i 100 či více korun denně.

Montessori školky

Velmi specifické jsou takzvané Montessori školky, na které navazují i Montessori školy. Jsou taktéž soukromé a řídí se neobvyklým pravidlem, že každé dítě si může dělat cokoliv se mu zachce a kdykoliv se mu zachce, přičemž nesmí rušit ostatní.

Třídy jsou věkově namíchané a děti si samy volí své aktivity, učí se samostatnosti a spolupráci s ostatními. Do takovýchto školek jsou přijímány děti už od 1,5 roku věku. Ceník se tu rozlišuje pro děti od 1,5 do 3 let, kdy rodiče platí 280 000 Kč ročně (tedy 23 333 Kč měsíčně).

Pro děti od 3 do 6 let platí cena 248 000 Kč ročně (20 666 Kč měsíčně). K tomu se při zápisu skládá nevratný registrační poplatek 12 000 korun. Pokud si chcete ještě připlatit program All Inclusive, kdy školka dítěti zajistí obědy, odpolední kroužky a ohlídá ho před i po skončení běžné provozní doby, stojí vás to dalších 35 000 Kč ročně.

Daltonské a Waldorfské školky

Ještě jiným, méně známým typem mateřských škol, jsou takzvané Daltonské a Waldorfské školky. V Daltonských je výuka vedena velmi podobně jako v Montessori, Waldorfské se naopak zaměřují na morální a citový vývoj dětí, učí děti domácím pracím, dávají velký důraz na pochopení rytmiky a souznění s přírodou.

Do vzdělávání jsou více zapojeni i rodiče, kteří s dětmi leckdy spolupracují, a děti se například zapojují i do přípravy jídla a stravování pro ně má formu jakéhosi obřadu. Waldorfských školek u nás najdete zhruba 20, Daltonských 6. Školkovné je v obou typech velmi příznivé, obvykle činí 200 až 500 korun měsíčně. Stravné je okolo 32 korun za den.

Kolik stojí chůva?

Kolik stojí chůva?

Zjišťovali jsme, kolik vás to bude stát a co všechno vám profesionální chůva může nabídnout.

Jsou i další možnosti

Na výběr je ještě nespočet dalších alternativ, jak můžete předškolní dítě vzdělávat, zabavit a zároveň si ho nechat pohlídat. Existuje mnoho dětských klubů, dětských skupin, mateřských center či center pro předškolní děti. Ale je třeba mít na mysli, že se jedná o soukromá zařízení, takže je tu nutné počítat s odlišnými programy i rozdílnými poplatky, kdy se ceny liší až o tisíce korun.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená