FinExpert.e15.cz

Nenechte své peníze na pospas internetovým lupičům

Vynalézavost podvodníků nezná mezí. Buďte proto při práci s internetovým bankovnictvím neustále ve střehu!
Nenechte své peníze na pospas internetovým lupičům

Zprávy o výpadcích fungování elektronického bankovnictví společně s informacemi o jeho napadení neznámými „hackery“ nejsou řídkým jevem. Připočteme-li k tomu důsledky takovýchto činů, je při nejmenším důležité, vědět o principech a fungování práce s vašimi úsporami prostřednictvím internetu co možná nejvíce. Může se totiž dost dobře stát, že za asistence vlastního přičinění a mnohdy i bez něj, jste rázem o nemalou sumu na osobním účtu chudší. 

Každý má slabiny

Stěží vám v některé z bank řeknou, že právě jejich produkt internetového bankovnictví (IB) má svá „hluchá místa“. I když jsou současné způsoby zabezpečení IB na poměrně vysoké úrovni, vždy se najde slabina, které se dá využít. Je jen na vás, jaký máte požadavek na komfort užívání a zároveň, do jaké míry chcete své peníze chránit. Na trhu v současnosti existuje hned několik způsobů zabezpečení IB. Podle vašich nároků i četnosti jeho využívání je potřeba zvolit optimální způsob, jakým se do banky přihlásíte.  

Zprvu je třeba zdůraznit zásady, kterých byste se měli držet v souvislosti se zadáváním dat do počítače a prací s penězi. 

  • přihlašujte se na účet výhradně z oficiálních stránek banky, nikdy neklikejte na odkazy v  e-mailu, které vás tam „prý zaručeně přesměrují“
  • používejte výhradně prověřené a zabezpečené počítače 
  • nepřihlašujte se z internetových kaváren a jiných veřejně dostupných míst
  • používejte omezení limitem tak, aby nebylo možné přes IB provést větší transakci nežli sumu, kterou si sami vyberete
  • zpětně a pravidelně kontrolujte pohyby na svém účtu 

Z níže uvedeného přehledu nejčastějších variant zabezpečení a jejich potenciálních úskalí si sami můžete vybrat tu, která bude znamenat minimální riziko, a naopak pro vás bude dostatečně komfortní. 

Napsání uživatelského jména a hesla 

Tento uživatelsky jednoduchý, přesto překonaný přístup se už pomalu odsouvá do ústraní. Je to dáno zvláště tím, že vše, co napíšete prostřednictvím klávesnice do počítače je sice bankou šifrováno, ale také velice snadno detekováno. Běžný uživatel totiž vůbec netuší, že mu na jeho počítači parazituje např. vir typu trojský kůň, jenž je schopen zachytit jakýkoliv pohyb dat ve vašem počítači. Podstatně jednodušší a neméně efektivní způsob získání požadovaných dat (autorizačním jmen a hesel) je tzv. keyloger. Nejedná se o nic jiného, než o program, který zaznamenává všechny znaky, jenž jste během práce na počítači „vyťukali“. Bývá dobře maskován ve skrytých adresářích, takže je těžké jeho přítomnost odhalit. 

Použití grafické klávesnice 

Tato modifikace zadávání dat spočívá v tom, že veškeré znaky potřebné ke vstupu do systému IB zadáváte prostřednictvím myši. Tím odpadá psaní na klávesnici normální, což z minulého případu zvyšuje zabezpečení, ale jen omezeně. I u této varianty totiž trojský kůň dokáže získat požadovaná data. 

Mobilní SMS hesla 

Na vámi uvedené a zaregistrované telefonní číslo vám banka pošle unikátní vygenerované heslo, sloužící k potvrzení transakce nebo k přihlášení na účet. Heslo pak přijde klasickou SMS zprávou a po jeho zadání vám je umožněn přístup k požadované transakci. Tato varianta je bezpečná až do chvíle, než ztratíte kontrolu nad svým mobilním telefonem. Za dobu než tuto situaci odstraníte se totiž může udát mnohé. 

Jednorázové kódy TAN 

V tomto případě od banky obdržíte soubor kódů tzv. TANy, kterými pak potvrzujete jakékoliv transakce. Po jejich použití jsou automaticky zneplatněny a pro další transakci je nutné použít nový.

Pokud totiž tyto informace někam napíšete a posléze ztratíte, v neoprávněných rukou to pro vás může mít fatální následky. Banka totiž ani při nejlepší vůli nemůže rozpoznat, že nekomunikuje právě s vámi.

Elektronický podpis 

Tento poměrně rozšířený postup počítá s vygenerováním certifikátu elektronického podpisu. Jednu vygenerovanou část si uložíte (USB disk, CD nebo harddisk), druhou pak předáte bance. Výše popisovaný způsob je relativně bezpečný, ale pouze z vámi známých počítačů, protože i tady hrozí zjištění hesla, kterým potvrzujete elektronický podpis. 

Elektronický kalkulátor 

Pomineme-li skutečnost, že základním předpokladem pro úspěch zadání transakce je přítomnost kalkulátoru za každé situace, patří tento způsob k těm nejbezpečnějším, kterých lze využít. Po zadání PINu musíte ručně zadat všechny údaje k platbě, a teprve poté se vám vygeneruje jednorázový autorizační kód.  

Čipová karta s klientským certifikátem 

K fungování této služby potřebujete čipovou kartu (jejíž pořízení je poměrně drahé) a čtečku, přes kterou jsou údaje přenášeny. Riziko opět číhá v lidském faktoru: i čipová karta vás neochrání, když budete mít heslo, které ji aktivuje dostupné v její blízkosti. Problematický je také přenos – instalace soborů a ovladačů čtečky na jiný počítač. 

Jednotlivé výše uvedené varianty zabezpečení internetového bankovnictví jsou běžně dostupné u tuzemských bankovních ústavů. Je jen na vás, jaké kriterium výběru si zvolíte. 

Zda to bude: 

  • orientace na maximální míru zabezpečení
  • upřednostnění jednoduchosti přístupu
  • využití nejširšího rozsahu služeb
  • finanční kriteria
Další článek


 

Související články


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Docela to jde...
Rafter
18. 10. 2007, 11:58
Re: ach jou
LB
18. 10. 2007, 11:09
Docela to jde...
Deflector
17. 10. 2007, 22:28
SMS
Rafter
17. 10. 2007, 08:47
ach jou
D
17. 10. 2007, 01:59

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená