FinExpert.e15.cz

Nenechte se zruinovat vánočními nákupy

Nenechte se zruinovat vánočními nákupy

V obchodech už se začíná objevovat výzdoba jako předzvěst vánoční nákupní horečky. Málokdo si dokáže představit Vánoce bez dárků. Jenže ne každý je schopen dárky zaplatit hotově. Řada lidí proto hledá řešení v předvánočních půjčkách. Vánoce na dluh jsou často omílané téma – odborníci tento krok samozřejmě nedoporučují. Pokud se přesto pro půjčku rozhodnete, buďte obezřetní, zvláště pokud jde o výši půjčky, dobu jejího splácení, úrokové sazby i výběr finanční instituce.

Opravdu potřebujete půjčku?

Rozmyslete si, jestli se bez půjčených financí přece jen neobejdete. Vánoce na dluh možná potěší 24. prosince, ale zanechají za sebou jednu nepříjemnou věc – splátky, a to na několik dalších měsíců, možná let. Ten nejlepší dárek nemusí být vždy ten nejdražší. Zkuste se s rodinou domluvit na tom, že se letos trochu uskromníte.

Vytvořte si plán

Pokud se pro půjčku přece jen rozhodnete, načrtněte si nejprve malý finanční plán a zvažte své budoucí výdaje po dobu splácení. Pro spočítání výdajů vám může pomoci naše chytrá kalkulačka – Plánování rodinného rozpočtu.

Je opravdu užitečné udělat si pořádek v nutných výdajích za domácnost, mezi které patří nájem či energie, případně hypotéka nebo jiné úvěry, které musíte pravidelně splácet. Na druhou stranu postavte své příjmy. Zjistíte tak, jak vysoké splátky jste schopni utáhnout. Dobré rady můžete také dostat od nezávislého odborníka přes osobní finance.

Kde si půjčit?

Pokud si drahé dárky opravdu nemůžete odpustit, jednou z možností je banka, kde můžete využít například kontokorentu. Pokud jste schopni ho splatit do tří až čtyř měsíců, může se jednat o celkem vhodné řešení, jak krátkodobě překlenout nedostatek financí. Další možností je bankovní spotřebitelský úvěr. Počítejte ale s vysokými úroky.

Dárky na dluh můžete pořídit i přes kreditní kartu. „K této formě půjčky by se však měli uchýlit pouze lidé, kteří jsou schopni půjčku rychle splatit, což je většinou do dvou měsíců. Po vypršení bezúročného období by pak museli platit vysoké úroky,“ upozorňuje Petr Husák, ředitel strategie poradenské společnosti DataLife.

Přečtěte si podmínky

Zatímco u bankovních společností nebývají ve smlouvách obvykle žádné zádrhele, u nebankovních půjček tomu může být mnohdy jinak. Ještě než smlouvu podepíšete, dobře si přečtěte poznámky pod čarou psané malým písmem. Může se tam skrývat chyták.

„V některých případech se připravte na to, že budete muset zaplatit předem splatný poplatek za vedení administrativy spojené s půjčkou. Samotný poplatek může být vyšší než třetina půjčené částky,“ uvádí Petr Husák. Ve smlouvě se také zaměřte na případné sankce, které vám hrozí v okamžiku, kdy byste půjčku splatili předčasně či naopak přestali splácet. Ne každá nebankovní společnost má zájem na tom, abyste řádně, pravidelně a včas spláceli, protože na tom vydělává.

Poslední rada? Ještě jednou zvažte, jestli jsou drahé dárky potřeba.

Jak jste na to vy? Půjčili byste si na Vánoce?

Zdroj: poradenská společnost DataLife
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená