FinExpert.e15.cz

Nenechte se vyvést z míry

Neskočte na lep obchodníkům a oslňte je svými znalostmi!

„…tak tohle já vám nerozměním!“ „…tady vedle je obchod, skočte si pro drobnější!“ Znáte tyto fráze, kterými vás při placení v restauraci, autobuse či v obyčejné trafice častují servírky, řidiči nebo „váleční veteráni“? A opravdu se zvednete a jdete si pětistovku rozměnit? Nemusíte!

Není koupě jako koupě

Než se podíváme na to, co si obchodník může dovolit a co ne, uvědomme si, že existují dvě skupiny nákupních situací. Zástupcem první z nich je třeba platba v restauraci. Postup je všude stejný – platíme až po využití služeb tohoto podniku. Naopak tomu je například v případě cesty linkovým spojem – platíme předem. Tyto situace zmiňuji z jednoho důvodu: pokud budete mít problém se zaplacením v případě prvním, trvejte na svém. Za vámi totiž stojí vyhláška České národní banky 37/1994 Sb. Pokud bude přece jen po vás obchodník požadovat jinou, drobnější bankovku, nebojte se situaci vyhrotit až do příjezdu Policie České republiky. Pokud se ocitnete s pětistovkou při placení lístku z Prahy do Brna a řidič vám bude argumentovat otřelým „nemám nazpět“, je situace složitější. Buď sami směníte bankovku, nebo jeho služeb nevyužijete a podáte stížnost k patřičnému úřadu.

Copak je to za vyhlášku

Dle vyhlášky České národní banky 37/1994 Sb., kterou se stanoví postup při příjmu peněz a nakládání s nimi, si buďte jisti tímto: Právnické a fyzické osoby (mimo ČNB a bank komerčních) mohou pouze odmítnout přijetí mincí nad deset kusů téže nominální hodnoty, mincí nad celkovou částku 100 Kč u mincí do nominální hodnoty 10 Kč včetně a nad celkovou částku 500 Kč u mincí vyšších nominálních hodnot. Obchodníci samozřejmě nemusí přijmout (proč by taky) platné české a československé pamětní mince.

Řešíme problém číslo dva

Pokud se k vám náhodou dostane bankovka, která je poškozená či opotřebovaná, vězte, že: Právnické osoby přijímají i zákonné peníze opotřebované oběhem, pokud se jimi platí a pokud jsou celé (nechybí jim žádná část) a celistvé (tvoří souvislý a neporušený celek). Naopak ČNB a komerční banky za stejných podmínek přijímají i zákonné peníze poškozené jinak než oběhem. Pokud vám tedy váš pes rozkousne pětitisícovku na několik částí a ani jednu nespolkne, můžete s posbíranými kousky klidně zamířit do banky. Takovou bankovku vám banka vymění.

Co to pro mě znamená?

Takže až se mi nejmenovaná paní Jarmila z nedaleké restaurace bude chtít opětovně vysmát a poslat mě na nejbližší poštu, abych si bankovku rozměnil, nebo ji dokonce vyměnil, myslím, že se se zlou potáže. Já si totiž vychutnám více než oběd z této restaurace její cestu tam, kam mě minule poslala. Podotýkám, na poštu. A cesta je to dlouhá.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená