FinExpert.e15.cz

Nemoc v práci můžete pojistit

Pojištění proti pracovní neschopnosti známe spíše v souvislosti s úvěry, může však být dobrým pomocníkem pro kohokoliv.
Nemoc v práci můžete pojistit

Pokud člověk vážně onemocní je samozřejmě na prvním místě snaha o brzké překonání zdravotních obtíží. Při delší průběhu nemoci dnes navíc vyvstává problém, jak nahradit výpadek v rodinných financích tak, aby nebyl omezen normální chod domácnosti. České rodiny se v poslední době stále více zadlužují, a tak k nezbytným výdajům domácností často přibývají pravidelné splátky za hypoteční úvěr, spotřební úvěr nebo leasing.

Kdy uvažovat o doplňkovém zdravotním pojištění

Tuto situaci částečně řeší dávky nemocenského pojištění, které lidem garantuje stát. Jejich výše ovšem není pro plnohodnotný chod domácnosti dostatečná a navíc platí, že čím více vyděláváte, tím menší je náhradový poměr z veřejného nemocenského pojištění. Při hrubé měsíční mzdě 20 000 Kč dostane bezdětná osoba za měsíc od státu na nemocenské 11 618 Kč. V porovnání s čistou mzdou 15 474 Kč to znamená výpadek příjmů v hodnotě téměř 4 000 Kč. Proto je na místě obava, že by dlouhodobá pracovní neschopnost výrazně ovlivnila finanční standard domácnosti a řešením je sjednání doplňkového pojištění pro případ pracovní neschopnosti. Se stoupající mzdou má smysl uvažovat o pořízení pojištění, které tento výpadek zmenší. U malého platu je pojištění zbytečné, se stoupajícími příjmy a s případnou návazností různých závazků bývá naopak existenční nutností.

Parametry pojištění

Cílem soukromého pojištění pro případ pracovní neschopnosti je vyrovnání rozdílu mezi platem postiženého a státem vyplácenou dávkou nemocenského pojištění. Záleží na každém zvlášť jakou výši vyplácené dávky při uzavření smlouvy zvolí – pojistná částka na jeden den je u pojišťoven nejméně 50 Kč, její maximální výše je stanovena na 1 000 Kč (pojistná částka musí být násobkem 10 Kč). Hodnoty pojistitelných denních dávek jsou stanoveny pro jednotlivá pásma čistého ročního příjmu. Den odkdy pojišťovna platí pojistné plnění se liší podle zvoleného tarifu, zpravidla od 21. nebo od 29. dne pracovní neschopnosti.

Pojištěná denní dávka 100 Kč 250 Kč 400 Kč 1 000 Kč
Měsíční pojistné* 100 Kč 249 Kč 398 Kč 996 Kč
Měsíční plnění (31 dnů v měsíci)        
za 1. měsíc 900 Kč 2 250 Kč 3 600 Kč 9 000 Kč
od 2. měsíce 3 100 Kč 7 750 Kč 12 400 Kč 31 000 Kč

Příklad z pojišťovny Winterthur

Co lze pojistit

Pojišťovny působící na českém trhu nabízí několik typů pojištění pro případ pracovní neschopnosti,  které umožňují přizpůsobit pojištění specifickým požadavkům klienta:

  • denní odškodné v případě pracovní neschopnosti v důsledku úrazu
  • denní odškodné za dobu nezbytného ošetřování dítěte v průběhu léčení následků úrazu dítěte
  • pojištění denní dávky při pobytu v nemocnici (i pro dítě)
  • pojištění denní dávky při pracovní neschopnosti

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Winterthur

Kdo nabízí soukromé zdravotní pojištění

Nemoc si můžete pojistit u většiny univerzálních pojišťoven a u specializovaných životních pojišťoven. Některé pojišťovny však neumějí prodat samostatní zdravotní pojištění, ale musí být součástí např. životní pojistky. Kromě pojišťovny Cardif Pro Vita, která má pojištění nemoci pevně spojené s poskytováním úvěrů, takže tuto pojistku koupíte jen prostřednictvím banky, lze se pojistit z těchto pojišťoven:

Allianz, Amcico, Cardif Pro Vita, Česká pojišťovna Zdraví, Česká podnikatelská pojišťovna, Generali, Hasičská  vzájemná pojišťovna, ING, Komerční pojišťovna, Kooperativa, Pojišťovna České spořitelny, Uniqa, Winterthur a Wüstenrot.

Nevýhodou je cena

Obliba soukromého zdravotního pojištění stoupá, ale ne závratným tempem. Přestože je takovéto pojištění významným pomocníkem při výpadků příjmů, jeho hlavní nevýhodou je jeho cena. Riziko je přece jen větší, proto je i jeho cena vyšší. Pořízení pojistky se však může vyplatit již při prvním měsíci nemocenské. Cenu pojisného ovlivňuje i způsob plnění: např. při plnění pojišťovny od 8. dne nemocenské je pojištěni velmi drahé, při plnění od 30. dne nemocenské je podstatně levnější (předpokládá se, že každý by měl mít finanční rezervu zhruba pro měsíční existenci při náhlem poklesu nebo výpadku příjmů).

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Samostatné zdravotní pojištění pojišťovny nepodpor
Radim33
15. 1. 2007, 11:08
Zamestnavatel
Martin
15. 1. 2007, 03:41
Re:Potřeba v závislosti na příjmu
Kolečko
12. 1. 2007, 08:29
Potřeba v závislosti na příjmu
VlK
12. 1. 2007, 07:20

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená