FinExpert.e15.cz

Německo: Výdělky vysoké, nezaměstnanost nízká, ale jak kde

Mzdové odlišnosti mezi spolkovými zeměmi jsou velmi vysoké. Ve kterých městech jsou nejvyšší mzdy a nejnižší nezaměstnanost?

Jednotlivé regiony (či kraje) jsou ve všech evropských zemích různě bohaté a samozřejmě i platy občanů se liší kraj od kraje. Ve všech zemích jsou nejvyšší příjmy občanů ve velkých městech, kde je dostatek pracovních příležitostí i podmínek pro úspěšné podnikání a široká základna koupěschopného obyvatelstva. V okrajových převážně na zemědělství orientovaných regionech jsou potom mzdy nejnižší.

Spolková republika Německo se skládá celkem z 16 spolkových zemí, které mají vlastní zemské sněmy a zemské vlády. Zemské členění dle Eurostatu je stejné a počítá s 16 zeměmi. Nejvyšší průměrné příjmy jsou v hospodářských oblastech: Hamburk, Bayern, Bremen. V sedmi spolkových zemích je průměrná mzdy vyšší než činí průměrná mzda za celé Německo (41 074 euro za rok) a v devíti zemích je průměrná mzda naopak nižší.

Nejvyšší mzdy souvisejí s možnostmi podnikání

Regiony s nejvyššími průměrnými mzdami jsou:  Hamburg, Baden-Wuerttemberg, Bayern, Bremen, Hessen, Nordrhein-Westfalen, Berlin. Naopak nejnižší mzdy jsou v regionech: Thueringen, Mecklenburg-Vorpommern, Sachsen, Sachsen-Anhalt. Nejužší špičku ve výši průměrných mezd v německých městech tvoří velká města (Mnichov, Berlín, Brémy, Frankfurt nad Mohanem) a regiony se sídlem významných světových firem. Ve velkých městech a hospodářsky kvetoucích oblastech je mnoho podnikatelských možností.

Chce-li si firma kvalitního zaměstnance udržet, musí ho zaplatit. Jinak by okamžitě odešel ke konkurenci.  Sídlo nebo pobočku zde mají všechny významné mezinárodní společnosti, které vyplácejí svým zaměstnancům vysoké mzdy. Nejvyšší mzdy jsou ve finančním sektoru (peněžnictví, pojišťovnictví), v telekomunikacích a službách, tedy v činnostech, které mají své sídlo ve velkých městech. Dalšími odvětvími, která získávají, jsou obchod, doprava a realitní kanceláře. 

Životní úroveň Němců je vysoká

Obyvatelé Německa patří mezi nejbohatší Evropany, jejich životní úroveň neustále roste. Vyspělost Německa dokumentují nejenom hospodářské ukazatele jako HDP na jednoho obyvatele, nýbrž také dobré vybavení domácností osobními automobily, internetem, mobilními telefony a jinými spotřebními předměty a počtem lidí jezdící na drahé zahraniční dovolené. Přání po novém přepychovém autě nebo cestě do exotických zemí jsou plněna čím dál většímu počtu Němců.

Vybavenost Německa předměty komunikační technologie, která dnes hýbe světem, je jedna z nejvyšších v Evropě. Např. rozdíl průměrné domácnosti ve vybavenosti počítačem, notebookem, internetem a satelitem je mezi Německem a Českem propastný. Trendem jsou dvě zahraniční dovolené během jednoho roku (v létě k moři a v zimě na hory). Čím dál více Němců si může dvě zahraniční dovolené dovolit. Ze všech členských zemí Evropské unie utratí Němci za dovolenou nejvíce finančních prostředků a patří mezi nejoblíbenější turisty, neboť na dovolené skutečně „utrácejí“.

Práci nejlépe najdou vysokoškoláci

Míra nezaměstnanosti je v Německu na evropské poměry vysoká, v roce 2005 činila 12,6%. V „západních“ spolkových zemích činila 10,6% a ve „východních“ 20,6%. Největším problémem je především nezaměstnanost cizinců, která dosahuje více než 50% a v některých oblastech i přes 65%. Tito občané jsou nezaměstnaní dlouhodobě a žijí z poměrně štědrého německého sociálního systému.

V Německu, tak jako všude na světě, existuje závislost mezi stupněm dosaženého vzdělání a schopností uplatnit se na trhu práce.  Nezaměstnanost vysokoškolsky vzdělaných občanů činí méně než 2,5%. Nezaměstnanost občanů pouze se základním vzděláním je však 15%. Německá vláda v posledních letech přesouvá více odpovědnost občanů za svojí budoucnost na sebe sama, ať už přísnějším sociálním státem nebo motivováním k vlastnímu podnikání.

Nezaměstnanost v jednotlivých spolkových zemích (za rok 2005)

Kraj Nezaměstnanost
BADEN-WUERTTEMBERG 7,6
BAYERN 8,4
RHEINLAND-PFALZ 9,5
SAARLAND 11,8
NIEDERSACHSEN 12,2
HESSEN 12,6
SCHLESWIG-HOLSTEIN 12,6
NORDRHEIN-WESTFALEN 12,9
HAMBURG 13,4
THUERINGEN 18,0
BREMEN 18,3
BRANDENBURG 19,5
SACHSEN 19,7
SACHSEN-ANHALT 21,5
MECKLENBURG-VORPOMMERN 21,8
BERLIN 21,9
Pramen: Boeckler Institut: Datenkarte Deutschland 2005
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená