FinExpert.e15.cz

Nemám příjem a platím zdravotní pojištění

Každý občan ČR je pojištěn u některé ze zdravotních pojišťoven.
Nemám příjem a platím zdravotní pojištění

Studenti starší 26 let, nezaměstnaní občané, kteří nejsou vedeni na úřadu práce nebo žena v domácnosti pečující o 9leté dítě nemusí mít sice vlastní příjem, přesto jsou povinni platit měsíčně zdravotní pojištění ve výši 1 148 Kč.

Pět příjmů, ze kterých zdravotní pojištění neplatíte

Pět příjmů, ze kterých zdravotní pojištění neplatíte

Podívejme se na vybrané případy, kdy se zdravotní pojištění neplatí.

Každý občan s trvalým pobytem v Česku je zdravotně pojištěn u některé ze zdravotních pojišťoven působících v Česku; jednou za rok je možné provést změnu zdravotní pojišťovny. V registru zdravotní pojišťovny je každý občan veden v jedné ze čtyř kategorií: zaměstnanec, OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), státní pojištěnec a OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů).

  • Zaměstnanci nemají s placením zdravotního pojištění žádné starosti, za vyčíslení zdravotního pojištění, 4,5 % z hrubé mzdy placené zaměstnancem i 9 % z hrubé mzdy placené zaměstnavatelem, a zaplacení zdravotního pojištění příslušné zdravotní pojišťovně je zodpovědný zaměstnavatel. I když zaměstnavatel neplní řádně své zákonné povinnosti, tak ze zákona nemůže být zaměstnanec od své zdravotní pojišťovny sankciován. Penále nebo pokuta bývá udělována zaměstnavateli.
  • OSVČ odvádí své zdravotní pojišťovně zdravotní pojištění formou měsíčních záloh, které se odvíjí od dosaženého zisku v minulém roce. Vypočtená záloha však nemůže být nižší než minimální záloha stanovená zákonem. OSVČ si musí řádně plnit své povinnosti, např. odevzdat každoročně Přehled o příjmech a výdajích, a řádně platit zdravotní pojištění v závislosti na ziskovosti. Za případné nedostatky je zodpovědná přímo OSVČ, které může být uložena pokuta nebo penále.
  • Státní pojištěnci jediní přímo zdravotní pojištění neplatí. Za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Aby však byl občan veden jako státní pojištěnec a nedostal se do problémů se svojí zdravotní pojišťovnou, tak musí vždy řádně dokladovat, že má být veden jako státní pojištěnec. Státními pojištěnci jsou např. děti, studenti do 26 let, penzisté, rodiče pobírající rodičovský příspěvek, občané v evidenci úřadu práce či občané pobírající předdůchod.

Kdo je OBZP? Všichni ostatní

Všichni občané, kteří nejsou u své zdravotní pojišťovny vedeni buď jako zaměstnanci, OSVČ nebo státní pojištěnci jsou automaticky v registru své zdravotní pojišťovny vedeni jako OBZP. Co to obnáší?

  • Především OBZP musí za každý měsíc zaplatit své zdravotní pojišťovně 1 148 Kč, a to do 8. dne následujícího měsíce. Tato částka se může měnit, neboť je odvislá od vývoje minimální mzdy. OBZP platí na zdravotním pojištění 13,5 % z minimální mzdy, tedy 1 148 Kč (13,5 % z 8 500 Kč).

Neplacení pojistného OBZP, i když nemá příjmy, znamená, že je jim předepsáno penále a následně se dlužné pojištěné včetně pomáhá vymáhá. V současné době přistupují zdravotní pojišťovny k exekuci mnohem rychleji než v minulosti. Prakticky neexistuje možnost, že dojde k promlčení. Neplnění zákonných povinností ze strany OBZP znamená značné finanční nepříjemnosti. Proto všichni občané, kteří mohou být vedeni jako státní pojištěnci, si musí tuto skutečnost dobře pohlídat a doložit, aby nebyli vedeni jako OBZP, což by se jim prodražilo. Kdo bývá nejčastěji OBZP?

  • Jako OBZP bývají vedeni především studenti starší 26 let, nezaměstnaní občané, kteří nejsou v evidenci na úřadu práce, ale také zaměstnanci, kteří pracují pouze na základě dohody o provedení práce s měsíční odměnou do 10 000 Kč, přestože pracují současně pro více zaměstnavatelů. U dohody o provedení práce se totiž z měsíční odměny do 10 000 Kč neodvádí zdravotní ani sociální pojištění, dále potom třeba ženy v domácnosti pečující o starší děti, např. o jedno dítě starší 7 let.

Jak je to při změně během měsíce?

Někteří občané ukončí práci dohodou v polovině měsíce, přičemž od dalšího měsíce jsou již domluveni u jiného zaměstnavatele. V tomto případě nemusí mít strach, že za období jednoho či dvou týdnů budou vedeni u své zdravotní pojišťovny jako OBZP a budou si muset sami platit zdravotní pojištění. Zdravotní pojištění jako OBZP se platí pouze, pokud je občan v registru své zdravotní pojišťovny veden jako OBZP celý kalendářní měsíc. 

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Jednou z možností je přihlásit se na konci měsíce na...
Kamil
26. 10. 2017, 16:02
Zrovna minulý týden jsem snad po 10ti letech chytil ...
Haluze
14. 4. 2016, 01:29
No zaplať pánbůh za to že aspoň někdo vidí co se děj...
Haluze
14. 4. 2016, 01:17
Re: Já čekal že OBZP bude od placení pojistného osvo...
Amálka
13. 4. 2016, 20:19
Já čekal že OBZP bude od placení pojistného osvoboze...
Haluz
10. 11. 2015, 16:35

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená