FinExpert.e15.cz

Nelegální sofware zabíjí ekonomiku jakékoliv země

Zajímavá studie BSA a IDC poukazuje na ekonomické zisky, které ČR může získat ze snížení softwarového pirátství. Snížení tuzemské míry softwarového pirátství o 10 procentních bodů by mohlo vytvořit tisíce nových pracovních míst, zvýšit daňové výnosy a značně prospět místní ekonomice. Souhlasíte s ní?
Nelegální sofware zabíjí ekonomiku jakékoliv země

Snížení tuzemské míry softwarového pirátství ze současných 41 procent o 10 procentních bodů by mohlo do roku 2009 vytvořit na 2 900 nových pracovních míst, posílit tuzemskou ekonomiku o 950 milionů dolarů a do státní kasy přidat na daních dalších 96 milionů dolarů. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnila Business Software Alliance.

Nezávislý výzkum, provedený společností International Data Corporation (IDC), dospěl k závěru, že každý pokles tuzemského softwarového pirátství by mohl výrazně nastartovat růst sektoru informačních technologií (IT). Zatímco IDC odhaduje růst českého IT sektoru do roku 2009 na 47 procent, snížení míry pirátství o 10 procentních bodů by mohlo vést k 58procentnímu růstu.

V EU počet pirátů klesá

Evropská unie, s druhým největším IT sektorem po Severní Americe, už těží ze snižování míry softwarového pirátství. IT odvětví v EU nyní dosahuje objemu 311 miliard dolarů ročně, zaměstnává téměř 2,5 milionu pracovníků v 365 tisících IT firmách, a každý rok tak přináší evropským vládám na daních 268 miliard dolarů. Snížení míry softwarového pirátství ze současných 35 procent o 10 procentních bodů by mohlo vést k dalšímu hospodářskému růstu v objemu 88 miliard dolarů, získání dalších 25 miliard dolarů daňových výnosů a vytvoření 155 tisíc nových pracovních míst v IT oblasti.

IT sektor – a softwarový průmysl zvláště – je totiž silným motorem ekonomického růstu jak v EU, tak po celém světě. Současný ekonomický vliv IT ale představuje jen zlomek možných zisků, které by se odrazily nejen v softwarovém průmyslu. Pokud chce Česká republika těžit z potenciálu informačních technologií, musí pro ochranu hodnoty duševního vlastnictví udělat více.

Odhady pro Českou republiku

IDC odhaduje, že za českým IT sektorem nyní stojí 6 400 firem, které dávají práci 56 tisícům zaměstnanců, a do státní kasy z něj ročně plyne 823 milionů dolarů. Tuzemský softwarový průmysl je ohodnocený na 2,7 miliardy dolarů. Studie poukazuje, že snížením tuzemské míry pirátství o 10 procentních bodů v rozmezí let 2006 a 2009 by způsobilo:

  • Odhadovaný růst tuzemského IT sektoru by do roku 2009 stoupl z 47 na 58 procent a  zvýšil hodnotu odvětví na 4,3 miliardy dolarů.
  • Vznik 2 900 nových dobře placených pracovních míst v oblasti IT
  • Přírůstek k domácímu HDP ve výši 951,9 milionu dolarů
  • Dalších 96,2 milionu dolarů ve formě daňových odvodů

Stát má být příkladem

Kromě přehledu ekonomických přínosů, kterých může být dosaženo zvýšenou ochranou duševního vlastnictví a omezením softwarového pirátství, studie rovněž navrhuje zemím, které se chtějí těžit z ekonomických výhod, následujících pět kroků:

  • Aktualizovat státní zákony o autorských právech tak, aby implementovaly závazky Světové organizace pro ochranu duševního vlastnictví (World Intellectual Property Organization, WIPO);
    • Vytvořit účinné mechanismy vymáhání práva tak, jak to požaduje Světová obchodní organizace (WTO) včetně přísných protipirátských zákonů
  • Vyčlenit na řešení tohoto problému vládní zdroje, včetně státních jednotek pro ochranu duševního vlastnictví, nadnárodní spolupráce a většího počtu školení zaměřených na vymáhání práva
  • Zlepšit vzdělávání veřejnosti a jejího povědomí o problematice
  • Jít příkladem tím, že veřejný sektor bude používat pouze legální software


Právo v EU je již vynutitelné

Evropská unie udělala první krok, když v dubnu 2004 přijala direktivu o vynutitelnosti práva na intelektuální vlastnictví (Enforcement Directive). Ta poskytuje členským státům nástroje a směrnice, které mohou použít pro ochranu a podporu odvětví, jejichž prosperita úzce souvisí s dodržováním autorského práva. Termín pro implementaci se blíží a je stanovený na duben 2006. BSA proto pevně věří, že ekonomické benefity nastíněné v této studii budou motivovat vlády EU k posouzení jejich systémů pro dodržování autorských práv. Je to příležitost, jak udělat další kroky k posílení národních autorských práv a respektování duševního vlastnictví.

S nadcházející implementací direktivy o vynutitelnosti práva na intelektuální vlastnictví mají členské státy EU unikátní příležitost přehodnotit jejich systémy ochrany autorských práv. Mohou do praxe uvést silné regule, které jim dovolí těžit z ekonomických výhod generovaných softwarovým sektorem. Studie totiž jasně ukazuje, že dokonce i mírné a dosažitelné omezení softwarového pirátství o 10 procentních bodů by mohlo místním ekonomikám přinést obrovské výhody.

Hlavní zjištění

Potírání softwarového pirátství může zrychlit růst IT

I když IDC v současnosti předpokládá růst globálního IT sektoru o třetinu do roku 2009, snížení softwarového pirátství o 10 procentních bodů by mohlo tento růst zvýšit na 45 procent. V Číně se do roku 2009 předpokládá růst IT sektoru o 85 procent, a to i přesto, že míra softwarového pirátství zde dosahuje 90 procent. Nicméně snížení pirátství o 10 procentních bodů by mohlo zrychlit růst IT v Číně na 209 procent – což je 124procentní rozdíl.

Nižší míra softwarového pirátství zvyšuje přínosy IT

Studie zjistila, že existuje nepřímá úměra mezi mírou softwarového pirátství v dané zemi a velikostí jejího IT sektoru, který ovlivňuje HDP. Čím nižší je míra softwarového pirátství, tím vyšší jsou přínosy IT včetně vybraných daní. Jedenáct zemí s největšími IT sektory v této celosvětové studii mělo průměrnou úroveň softwarového pirátství 29 procent – o šest procentních bodů méně, než je 35procentní vážený celosvětový průměr. Patří k nim: Singapur, Švédsko, USA, Velká Británie, Švýcarsko, Dánsko, Jižní Afrika, Lucembursko, Finsko, Austrálie a Nový Zéland.

Země s nejvyšší mírou softwarového pirátství mohou získat nejvíce

Čína, Rusko, Indonésie, Vietnam, Kazachstán, Ukrajina a Srbsko a Černá hora, kde softwarové pirátství přesahuje 80 procent, by zaznamenaly podle globálního průzkumu největší přínosy. Rusko by při snížení své 87procentní míry pirátství o 10 procentních bodů zaznamenalo čtvrté největší zvýšení HDP a jeho IT sektor by se během čtyř let ztrojnásobil ze stávajících 9,2 miliardy dolarů na 30 miliard dolarů.

Další článek


 

Související články


celkem 116 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Blamáž jako od Velkého ....
t
28. 12. 2005, 02:20
Re: Neexistuje nelegálny ....
t
28. 12. 2005, 02:10
Re: Nemáš-li peníze ....
t
28. 12. 2005, 01:56
Re: prachy
t
28. 12. 2005, 01:49
Re: Blamáž jako od Velkého ....
me
27. 12. 2005, 14:26

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená