FinExpert.e15.cz

Několik slov o hedge fondech

Nejlepší správci, rafinované investiční metody, maximalizace zisku při minimalizaci rizika, zanedbatelná právní omezení – to jsou některé z vlastností hedge fondů.
Několik slov o hedge fondech

Jejich vznik se datuje do 50. let minulého století. Už tehdy první experti na investování se zbožím a valutami dostali nápad, aby využili neefektivní trhy k dosažení nadprůměrných zisků při současné minimalizaci rizika.

Základním cílem hedge fondů je redukce rizika výkyvu cen a investičního rizika a současně maximalizace zisku, nezávisle na konjunktuře. Aby tento cíl realizovali, uskutečňují obchodníci často transakce s krátkými pozicemi, využívají arbitráže, pákové mechanizmy, a také aktivně vyhledávají příležitosti, aby mohli kapitál uložit způsobem, který by přinesl co největší zisk, samozřejmě s neustálým zřetelem ke vznikajícímu riziku. Důležité je nedívat se na všechny hedge fondy jako na jeden fond. Rozlišujeme fondy více či méně agresivní, odlišující se výškou zisků, jichž lze dosáhnout, dále pohyblivostí cen a rizikem, které investorovi hrozí.

Hedge fondy a běžné investiční fondy

Hedge fondy mají mnohonásobně více možností, jak investovat alternativně, než běžné investiční fondy. Je to proto, že nejsou v tak velké míře regulovány. Ideálním příkladem jsou americké hedge fondy, které do roku 2006 nemusely být registrovány v Securities and Exchange Commission (Komise pro cenné papíry) a nebyly omezovány tak jako běžné fondy (běžné fondy často mají limity, někdy je dokonce zakázáno využívání Krátkých pozic, páky). Vyplývá to z faktu, že na rozdíl od investičních fondů, do nichž mohou investovat všichni členové kapitálového trhu, kteří vlastní jakýkoli kapitál, jsou hedge fondy určeny pro kvalifikované investory a minimální vklady začínají průměrně od 250 tisíc dolarů. Nutno zmínit, že hedge fondy mají limity, pokud jde o počet investorů, kteří do nich mohou investovat. Taková omezení běžné fondy nemají.

V Evropě se začínají hedge fondy teprve rozvíjet. Například ve Velké Británii se vytvářejí od roku 2004 stále lepší podmínky pro fungování tohoto typu fondů. Od 2004 počítá britské zákonodárství s tvořením fondů non-UCITS Retail Schemes, které jsou určeny pro individuální klienty, a Qualified Investor Schemes, jež jsou určeny pro institucionální investory. Pro oba typy jsou charakteristické minimální omezení druhu aktiv, které mohou tvořit portfolio (mohou např. využívat krátké pozice a páku, ale pouze do 100 % aktiv netto).

Využívání strategie zabezpečení, současně s alternativním investováním, umožňuje zabezpečit se před rizikem poklesu, a také umožňuje efektivnější nakládání s investičním rizikem. Správci mají možnost vytvořit efektivnější portfolio, které se skládá z investic s malou nebo i negativní korelací.

Dalším rozdílem je to, že správci hedge fondů investují do fondů často své vlastní prostředky. Hrozí jim tedy stejné riziko jako jejich klientům, což má nepochybně vliv na „pracovitost“ manažerů.

Co nabízejí fondy hedge fondů?

V případě kdy volné prostředky, jimiž disponujeme na investování, jsou menší než 250 tisíc dolarů, nebo nechceme-li přijmout riziko, které nám hrozí při investování do hedge fondů, existuje možnost investovat do některého z fondů, který má některý hedge fond ve svém portfoliu.

Tímto způsobem lze vytvořit portfolio vzájemně neprovázaných hedge fondů, a dosáhnout tak i sektorové, geografické a politické diverzifikace. Fondy fondů usilují o to, aby svým klientům poskytli portfolio charakterizované velkou mírou stability. Proto se do nich často zařazují instituce vzbuzující důvěru jako např. banky, penzijní fondy nebo pojišťovny. Fondy fondů s ohledem na svou konstrukci a velmi diverzifikované portfolio přinášejí odhadnutelnější zisky než jiné investiční fondy. Vklady do některých takových fondů začínají už na 10 000 dolarech, a jsou tedy dostupnější pro širší skupinu investorů. Je důležité si však uvědomit, že když investujeme do fondu fondů, musíme zaplatit vyšší provizi, protože kromě provize pro hedge fond musíme odměnit také správce fondu fondů.

Z čeho vlastně žijí majitelé hedge fondů – provize?

Provize jsou v hedge fondech vybírány trochu jinak než v běžných fondech. Obecně vzato manažeři si účtují dva druhy poplatků:

  • za správu – průměrně 2 % z aktiv fondu
  • za výsledky – průměrně 20 % ze zisku

Provize za výsledky může být vybírána třemi způsoby. Za prvé jako provize ze zisku, který fond vykázal. Druhý způsob se jmenuje high water marks, a oproti prvnímu je pro investora zajímavější a výhodnější. Spočívá v tom, že manažer nedostává provizi, dokud aktiva nepřekročí stanovenou hranici. Např. fond měl na začátku hodnotu 100 Kč. Za první rok hodnota aktiv stoupla na 130 Kč. Kdybychom aktiva prodali, byla by provize 20 % z 30 Kč. Jestliže by aktiva z příkladu spadly na 120 Kč a potom se zvýšily na 143 Kč, počítala by se v tomto případě provize ze 13 Kč (hodnota překračující maximum 130 Kč).

Poslední způsob výběru provize je hurdle rate. Je to případ, kdy si index stanovuje benchmark (např. 15 %). Jestli fond vytvoří během roku zisk vyšší než stanovený benchmark, pobírá se provize ze zisku, který vytvořil.

Hedge fondy představují stále populárnější metodu investování (kapitál, který hedge fondy spravují na celém světě, se pohybuje kolem 1 miliardy dolarů). Odhaduje se, že nejbližších dvou letech vzroste hodnota všech aktiv hedge fondů o více než 50 %. Nejlepší důkazem toho je, že hedge fondy se rozvíjejí zaskakujícím tempem. Ze seznamu 400 nejbohatších Američanů, který zveřejňuje časopis Forbes, získala skoro polovina ze 45 nových členů elitního klubu svůj majetek díky hedge fondům.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Benchmark
vk
11. 12. 2007, 22:07

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená