FinExpert.e15.cz

Nejžádanější měna? Česká koruna

Důvodem pozitivního vývoje české měny byly pokračující proměny struktury portfolií globálních hráčů, které spočívaly ve výprodejích americké měny vůči téměř všem ostatním světovým měnám.
Koruna v květnu dosáhla nových rekordů. K euru posílila na 28,11 CZK/EUR a k dolaru na 21,78 CZK/USD. Měny středoevropských zemí se staly alternativou k dolaru, nejžádanější z nich přitom byla právě česká koruna. Zlotý a slovenská koruna za poslední měsíc k euru oslabily, s korunou udržel krok pouze forint. Nahoru tlačí korunu komparativně příznivý makroekonomický vývoj v České republice, která se stává středoevropským hospodářským tygrem. Například průmyslová výroba rostla podle posledních zpráv v březnu nejrychleji za posledních pět let (+17,9 %), březnová obchodní bilance skončila v ještě vyšším přebytku než únorová, nezaměstnanost v dubnu poklesla na 8,3 % a inflace ve stejném měsíci stagnovala na 2,8 %. Co se týče nově zveřejněných předpovědí růstu HDP, nejvíce optimistický je zřejmě díky předvolebnímu rozpoložení premiér Paroubek.

Odhad růstu HDP v roce 2006 (%)  
MF 5,6
ČNB 5,4-6,9
Trh - banky a investiční společnosti (konsensus) 4,8 – 6,7 (5,9)
Patria 6,9
MMF 5,5
OECD 5,7
Premiér Paroubek 7,0 -7,5

U příležitosti růstu koruny na nové rekordy řekl ve středu 17. května vicepremiér pro ekonomiku Jiří Havel, že „skvělé výsledky ekonomiky vedou až k příliš silné euforii na finančním trhu..., koruna je tak nyní o 3 až 4 procenta nadhodnocená." Tento poněkud vágní výrok však zřejmě nebyl míněn jako verbální intervence a koruna na něj nijak nereagovala.

Za potenciálně negativní faktor pro korunu považujeme odklad realizace investice automobilky Hyundai v Nošovicích. Objevily se však i první zprávy o novém investorovi (Hitachi a Masthushita) v zóně na Žatecku, který by měl v Česku „utratit“ skoro stejný objem prostředků jako Hyundai. Přestože je běžný účet platební bilance stále v přebytku, reálnou hrozbou pro kurz koruny bude především negativní vývoj bilance výnosů, jejíž schodek se v březnu dále prohloubil a bude se s nárůstem objemu repatriovaných zisků koncem roku jen přiostřovat.

V červnu bude kurz koruny determinován nikoliv výhradně volbami do Poslanecké sněmovny, ale opět bude hrát dominantní roli sentiment globálních investorů, resp. vývoj eurodolarového trhu. Americký Fed sice zvýšil sazby o 25 bps na 5,00 % a indikoval další zpřísnění měnové politiky, to ale dolaru pomohlo jen krátkodobě korigovat sestupnou dráhu, na které se nachází. Investoři si uvědomují, že úroky v USA neporostou do nebe a že země má problémy s obřím deficitem zahraničního obchodu a federálního rozpočtu. Dolar slábne za tiché podpory administrativy USA. Přestože ministr financí Snow zopakoval mantru, že silný dolar je v zájmu země, od washingtonského jednání G7 Spojené státy nepřímo tlačí na asijské země (Čína, Japonsko), aby zpružnily (nechaly zhodnotit) své měny k dolaru. Podle investiční banky Merrill Lynch panuje mezi investory největší pesimismus na dolar za posledních pět let, takže se můžeme brzy dočkat pádu americké měny přes 1,3000 USD/EUR.

Pokles dolaru a pozitivní makroekonomické zprávy by měly v červnu pozitivně působit na korunu, jejíž kurz očekáváme v pásmu 28,00 až 28,50 CZK/EUR. Také k dolaru by mohla česká měna lámat další rekordy a podívat se pod 21,70 CZK/USD. Turistická sezóna a prázdninové obchodování by ale mělo koncem měsíce na trhy přinést klidnější atmosféru a kurz by se měl stabilizovat spíše na slabších úrovních odhadovaného pásma.

Autor je analytikem Patra Online.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená