FinExpert.e15.cz

Nejvýznamnější burzy světa

Na burze může přímo obchodovat jen omezený okruh účastníků. Chcete-li koupit nebo prodat cenné papíry, neobejdete se bez zprostředkujícího obchodníka.
Nejvýznamnější burzy světa

Většině lidí se podařilo nahlédnout do burzovního prostředí pouze přes televizní obrazovky. Se scénami, kdy se na burzovním parketu snaží překřičet jeden makléř druhého, aby výhodně prodal či koupil, se dnes setkáte jen zřídka. Pobíhající makléře postupně nahradily elektronické burzy. Makléři sice na trhu dále vystupují, ale veškeré obchody uzavírají přes počítačovou síť obchodníka. Ve světě najdete několik desítek burz, od celosvětově vyhlášených až po malé regionální.

Rozdělení světových burz

Velikost a význam burzy se posuzuje podle objemu obchodů či tržní kapitalizace (počet obchodovatelných cenných papírů násobený jejich kurzem). Mezi nejvýznamnější patří burzy nadnárodní v New Yorku, Londýně, Tokiu a mezinárodní burzy například ve Frankfurtu, Paříži či Amsterdamu. Zde najdete akcie největších a nejznámějších společností světa jako McDonald's, Nike nebo Microsoft. Vlastní národní burzu má i každá vyspělá země. Příkladem mohou být burzy v Praze, Mnichově či Montrealu. Obchoduje se zde s akciemi nejvýznamnějších společností v zemi. Existují i burzy s lokální působností, například komoditní burzy v Brně a Kladně.

New York Stock Exchange

Nejznámější a zároveň nejstarší burzu najdete na Wall Street v New Yorku. Burza NYSE (New York Stock Exchange) má dvě součásti, a to NYSE Group a Euronext. Na NYSE Euronext se obchodují cenné papíry více než čtyř tisíc společností v hodnotě kolem 27 bilionů dolarů. Denně zde probíhají obchody za více než 100 mld. dolarů. Při vyslovení NYSE se většinou mluví jen o americké burze, jejímž neznámějším burzovním indexem je DJIA (Dow Jones Industrials Average). Jedná se o index třiceti akcií nejlepších amerických firem (tzv. blue chips).

Tokyo Stock Exchanges

Mezi největší burzy na světě patří i Tokyo Stock Exchanges (TSE), která vznikla na konci 19. století. Na burze se obchoduje s téměř 2 500 cenných papírů v hodnotě necelých čtyř bilionů dolarů. Denně zde probíhají obchody za více než 19 mld. dolarů.

Obdobně jako na NYSE, tak i na Tokyo Stock Exchanges je sestrojován cenově vážený index Nikkei 225, ve kterém je zahrnuto právě 225 společností, s jejichž akciemi se na burze obchoduje. Svých maximálních hodnot index dosahoval na přelomu 80. a 90. let minulého století (38 tisíc bodů). Během dvou následujících let klesl až na 15 tisíc bodů a v současné době se pohybuje na hodnotách mezi 12 a 13 tisíci body.

London Stock Exchanges

Počátky burzovního obchodování na britských ostrovech spadají až do 17. století. Ve 20. století založily původně regionální burzy federaci burz, které se nejdříve spojily do International Stock Exchange a ta se později změnila na London Stock Exchange (LSE). Podobně jako ostatní velké burzy má i londýnská více trhů a segmentů. V roce 2007 se LSE spojila s Borsa Italiana a společně tvoří jednu z největších evropských burz.

Na samotné LSE se obchoduje s cennými papíry více než 2 800 společností v celkové hodnotě 6,5 bilionu dolarů. Reprezentativním indexem burzy je FTSE 100 (Financial Times Stock Exchanges) a zahrnuje 100 blue chips podle tržní kapitalizace. Na přelomu 80. a 90. let minulého století se jeho hodnota pohybovala kolem 2 000 bodů. Stejně jako většina akciových indexů dosahoval index FTSE 100 vrcholu kolem roku 2000 (téměř 7 000 bodů), ale po prudkém poklesu na 3 600 bodů v roce 2003 se jeho současná hodnota blíží téměř 6 000 bodů.

Nasdaq

National Association of Securities Dealers Automated Quotation funguje od roku 1971. Nasdaq není burzou, ale mimoburzovním trhem, který je díky svému významu a velikosti k burzám zařazován. V roce 1998 se spojil s American Stock Exchange (AMEX). Díky své schopnosti rychle využívat nové technologie patří mezi nejrychleji rostoucí trhy na světě. Nemá žádné centrální pracoviště ani parket, pouze poskytuje technologické zázemí jednotlivým účastníkům, kteří plní zároveň i roli tvůrců trhu. Na Nasdaqu se obchoduje s akciemi více než 3 200 společností v celkové hodnotě téměř čtyř bilionů dolarů. Denně proběhnou obchody v hodnotě 50 mld. dolarů. Těžiště obchodování na Nasdaqu leží v malých, zejména technologických společnostech, ale obchodují se zde i akcie velkých nadnárodních firem, a to i z finančnictví, spotřebního průmyslu a biotechnologií. Reprezentativním indexem je index NASDAQ Composite (IXIC), který zahrnuje vývoj všech akcií zde obchodovaných, amerických i zahraničních. Často je používán i index NASDAQ 100, který zahrnuje stovku nejvíce obchodovaných firem.

Deutsche Börse Group

Německá burza sdružuje několik evropských národních či lokálních burz, kde se obchoduje prezenčně (tzv. na parketu) nebo prostřednictvím elektronické platformy XETRA. Zahrnuje taktéž jeden z největších derivátových trhů EUREX a International Securities Exchange (ISE). Navíc je propojena se švýcarskou burzou Swiss Exchange. Největší a nejznámější součástí Deutsche Börse je Frankfurtská burza (Frankfurter Wertpapierbörse – FWB). Existuje zde několik segmentů – DAX, MDAX, SDAX, TecDAX a každý z nich je určitým způsobem specializován. Celková tržní kapitalizace celého burzovního seskupení činí neuvěřitelných 36 bilionů dolarů, obchoduje se v něm s více než 10 tisíci emisemi cenných papírů. Pro každý segment je kalkulován vlastní burzovní index. Nejznámější je index DAX, který zahrnuje 30 největších německých společností obchodovaných na Frankfurtské burze. Je to hodnotově vážený index, který ale – na rozdíl od většiny indexů – započítává i dividendový výnos, který je vlastně reinvestován zpět do akcií, již jsou součástí indexu.

Spojování světových burz

Proces globalizace a fúzování se nevyhnul ani samotným burzám. NYSE se spojila s evropským Euronextem, největší mimoburzovní trh NASDAQ se spojil s AMEXem, který by chtěla ovládnout NYSE Euronext. V Evropě existují ještě další uskupení či spolupráce burz, např. NOREX (Kodaň, Stockholm, Oslo, Reykjavik, Helsinki, Tallin, Riga, Vilnius), EUREX (německá a švýcarská derivátová burza, Helsinki), který navíc začal působit v USA, kde provozuje největší světový burzovní trh pro obchodování vypořádání futures a opcí Dow Jones STOXX Futures. Na začátku letošního roku se navíc objevily zprávy o zájmu NYSE Euronextu o burzu v Tokiu, Borsa Italiana mohla být „potěšena“ zájmem jak Deutsche Börse Group, tak i Euronextu. Naopak LSE odmítla „námluvy“ amerického NASDAQu. V posledních dnech se často mluví o prodeji kontrolního balíku akcií pražské burzy.

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: poznamka pro autora
Erko
12. 11. 2008, 13:26
poznamka pro autora
Lukas
12. 11. 2008, 10:08

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená