FinExpert.e15.cz

Nejvyspělejší regiony Evropské unie

Mezi jednotlivými evropskými regiony jsou značné rozdíly ve výši průměrné mzdy, míry nezaměstnanosti či v počtu vysokoškolsky vzdělaných občanů.

Jediným východoevropským regionem, který se dokázal vměstnat mezi dvacítku nejlepších regionů, je Praha, která vykazuje dokonce 12. nejvyšší HDP na obyvatele v Evropské unii. Které regiony jsou nejvyspělejší a které naopak zaostávají?

Vyspělá ekonomika znamená vyšší mzdy

V ekonomicky vyspělých regionech Evropské unie (dle hrubého domácího produktu na obyvatele) jsou samozřejmě vyšší průměrné mzdy, vyšší životní úroveň občanů, nižší nezaměstnanost a žije zde nejvíce vzdělaných občanů. V těchto regionech se daří podnikání a mají zde sídlo renomované firmy a finanční instituce.

Nejvyspělejším evropským regionem je již několik let za sebou Londýn, tedy město s nepřebernými podnikatelskými možnostmi a sídlem všech významných světových firem. Hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele je v Londýně více než trojnásobně vyšší oproti průměru Evropské unie jako celku. V Londýně sídlí nejvíce firem zabývajících se informačními a komunikačními technologiemi.

Na druhém místě je Lucembursko, které stejně jako řada dalších malých členských zemí Evropské unie (Dánsko, Kypr, Malta, Lotyšsko, Litva, Estonsko, Slovinsko) bráno jako jeden region. Z tohoto důvodu je na tom v celkovém hodnocení domácí ekonomiky  nejlépe ze všech evropských zemí. Lucemburská ekonomika je výkonná a vyznačuje se vysokou dynamikou rozvoje a růstu. Prim v národním hospodářství hraje ocelářství, finanční služby a telekomunikace. Domácí firmy se můžou pochlubit vysokou produktivitou práce, rozvojem nových technologií a vlastním know-how.

Na třetím místě je Brusel těží především ze svého výsostného postavení, kdy je sídlem řady evropských a světových institucí.

Rozdíly jdou do stovek procent

Každý šestý region v Evropské unii vykazuje HDP na jednoho obyvatele vyšší než 125 % průměru Evropské unie jako celku. Nejúspěšnější evropské regiony jsou Inner London (303 % průměru EU) ve Velké Británii, Lucembursko (251 %, pro svojí malou velikost se bere jako jeden region) a Bruxelles (248 %) v Belgii.

Ze 46 regionů, ve kterých je HDP na jednoho obyvatele vyšší než 125 % průměru EU jako celku jich leží osm v Německu a Velké Británii, sedm v Itálii, pět v Nizozemí, čtyři v Rakousku a tři v Belgii a Španělsku, dva ve Finsku, jeden v Česku, Irsku, Francii, Slovensku, Švédsku a Lucembursko. Každý čtvrtý region v Evropské unii nedosahuje 75% HDP EU jako celku. Z toho hned patnáct nejhorších regionů se nachází pouze ve třech zemích: Rumunsku, Bulharsku a Polsku.

Z celkového počtu 70 regionů pod 75 % hranicí jich je 15 v Polsku, osm v Řecku a Rumunsku, sedm v Česku, šest v Bulharsku a Maďarsku, čtyři ve Francii, Itálii a Portugalsku, tři na Slovensku, jeden ve Španělsku a Estonsko, Lotyšsko, Litva a Malta (všechny tyto čtyři země se pro svojí menší rozlohu počítají jako jeden region).

Rumunsko a Bulharsko mají nejnižší výkonnost

Od 1. ledna roku 2007 jsou novými členy Evropské unie Rumunsko a Bulharsko, tedy země které v mnoha ekonomických ukazatelích výrazně zaostávají za staršími členy EU a deset nejslabších regionů dle HDP na obyvatele je z těchto dvou zemí. Přesto jsou hospodářské výsledky Rumunska a Bulharsko za posledních pět let jsou hodnoceny poměrně kladně. Ekonomika obou zemí je zdravější a  výkonnější. Velikým problémem Rumunska a Bulharska je značná korupce, byrokracie a celková malá průhlednost podnikatelského prostředí. Ekonomičtí odborníci odhadují podíl šedé ekonomiky okolo 45 %. Právní prostředí výrazně zaostává za zeměmi Evropské unie. V obou zemích je většina bankovního kapitálu zahraničního původu. Pojistný trh zdaleka nedosahuje úrovně členských zemí Evropské unie (zvláště životní pojištění). Služby nejsou zdaleka na úrovni členských zemí Evropské unie a pro zahraniční investory jsou z tohoto pohledu Bulharsko a Rumunsko velice atraktivní země. Velice perspektivní jsou služby v oblasti cestovního ruchu (Bulharsko i Rumunsko doposud málo využívají své výhodné polohy - málokterý stát nabízí turistům současně moře a krásné hory), ale také zajímavé městské stavby. Handicapem pro zdárný rozvoj zemí je nízká kupní síla obyvatelstva. Infrastruktura obou zemí hodně zaostává za evropským standardem.

Patnáct  regionů s nejvyšším HDP v Evropské unii

Pořadí Region HPD (EU27 = 100)
1 Inner London (Velká Británie) 303
2 Luxemburg (Lucembursko) 251
3 Bruxelles-Cap. (Belgie) 248
4 Hamburg (Německo) 195
5 Wien (Rakousko) 180
6 Île de France (Francie) 175
7 Berk-Buckingham & Oxfordshire (VB) 174
8 Oberbayern (Německo) 169
9 Stockholm (Švédsko) 166
10 Utrecht (Nizozemí) 158
11 Darmstadt (Německo) 157
12 Praha (Česko) 157
13 Southern & Eastern (Irsko) 157
14 Bremen (Německo) 156
15 North Eastern Scotland (VB) 154

 

Patnáct regionů s nejnižším HDP v Evropské unii

Pořadí Region HPD (EU27 = 100)
1 Nord-Est (Rumunsko) 24
2 Severozapaden (Bulharsko) 26
3 Yuzhen tsentralen (Bulharsko) 26
4 Severen tsentralen (Bulharsko) 26
5 Sud-Muntenia (Rumunsko) 28
6 Sud-Vest Oltenia (Rumunsko) 29
7 Severoiztochen (Bulharsko) 29
8 Yugoiztochen (Bulharsko) 30
9 Sud-Est (Rumunsko) 31
10 Nord-Vest (Rumunsko) 33
11 Lubelskie (Polsko) 35
12 Podkarpackie (Polsko) 35
13 Centru (Rumunsko) 35
14 Podlaskie (Polsko) 38
15 Vest (Rumunsko) 39
Zdroj: Eurostat: Pressemitteilung Nr. 23/2007 - 19. Februar 2007
Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Location
18. 10. 2017, 23:50
Najvyspelejsie regiony EU.
poseidon
4. 4. 2007, 18:19

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená