FinExpert.e15.cz

Nejvýkonnější bankovnictví?...ve Švýcarsku

Švýcarsko je jednou z nejvyspělejších zemí světa, dvě staletí neutrality umožnila Švýcarsku získat pověst bezpečného finančního centra. Švýcaři mají jednoznačně jednu z nejvyšších životní úrovní na světě. Podívejme se blíže na pověstnou bankovní soustavu této země.
Nejvýkonnější bankovnictví?...ve Švýcarsku

Města Curych, Ženeva, Basilej a Bern jsou jedny z hlavních a nejdůležitějších světových bankovních a obchodních velkoměst. Ženeva je navíc sídlem mezinárodních organizací, působících v oblasti lidských práv. Jako neutrální země je Švýcarsko ideální základna pro Červený kříž. Švýcarsko je spolu s Norskem, Lichtenštejnskem a Islandem členem obchodního společenství EFTA, díky kterému má velmi úzkou vazbu na státy Evropské unie. Podíl bankovnictví na HDP je nejvyšší na světě, místní banky se na celkovém HDP země se podílí z více než 12 %. Pro srovnání: v USA mají banky podíl na HDP ve výši pouze 7 %, v Japonsku 6 %.

V zemi působí okolo 400 bank, které mají okolo 3 400 poboček. V bankovním sektoru pracuje více než 110 tisíc zaměstnanců. Mezi nejvýznamnější banky patří: Union Bank of Switzerland, Credit Suisse, a Schweizerische Kreditanstalt. Uvedené banky patří mezi největších deset bank světa a disponují rozsáhlou sítí dceřiných společností po celém světě. Pro Švýcarsko je typický velký počet regionálních bank a spořitelen. Švýcarsko dlouhodobě vytváří podmínky, kterými stimuluje rozvoj finančního sektoru. Právní a fiskální rámec spolu se základní stabilitou země vytváří dostatečně atraktivní rámec pro rozvoj finančního sektoru. Vedle daňových stimulů je švýcarské bankovnictví pro svou klientelu atraktivní také velmi rigorózně uplatňovaným zákonem o bankovním tajemství, což je neustálým terčem kritiky ostatních vyspělých zemí světa i Evropské unie. Ve švýcarských bankách je deponováno více než 3 400 miliard švýcarských franků, což je přibližně jedna třetina celkového finančního majetku v bankách na celém světě.

Členění bankovní soustavy

Bankovní soustava Švýcarska se mimo jiné člení na: velkobanky, kantonální banky, regionální banky a spořitelny, zápůjční pokladny, finanční společnosti, privátní banky. Mezi velkobanky patří zmiňované: UBS - Union Bank of Switzerland, Credit Suisse, Schweizerische Kreditanstalt. Kantonální banky se orientují na úspory a hypotekární obchod. Za jejich závazky ručí jednotlivé kantony, který je ve Švýcarsku celkem 20 a k tomu 6 dalších polokantonů. Kantonální banky byly založeny již v 19. století. Regionální banky působí na omezeným území, typické jsou pro kantony Bern a Aarau. Zápůjční pokladny jsou družstevně organizovány. Půjčky poskytují zásadně jenom svým členům a proti jistotě. Finanční společnosti upřednostňují získání finančních prostředků emisemi obligací. Privátní banky jsou nejstarší bankovní ústavy ve Švýcarsku, byly založeny již v 18. století. Garance věřitelům představuje nejenom majetek banky jako takové, ale i soukromý majetek bankéřů. Soustředí se na obchod s cennými papíry, správou majetku a emisním obchodem.
 

Švýcarská národní banka

Funguje od roku 1905, je nezávislá na spolkové radě. Při důležitých monetárních situacích se její rada schází s vládou a projednává případné možnosti u dané problematiky. Akcie Švýcarské národní banky jsou vlastněny z více než z poloviny kantony, kantonálními institucemi a veřejnoprávními institucemi. Činnost banky je řízena spolkovým zákonem.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená