V manželství méně než 50 % Čechů
V publikaci „Sčítání lidu, domů a bytů 2001 – základní informace o okresech a krajích“, můžete například najít, že nejstarší populace je v Praze (průměrný věk 41,1 let), nejmladší v Karlovarském a Ústeckém kraji (37,8 let). V manželském svazku (alespoň formálně) žije 46,4 % obyvatel ČR, v okrese Brno-venkov však 49,5 %.
V ČR existují velké regionální výkyvy pokud jde o vzdělání (například v Ústeckém kraji žije 5,4 % vysokoškoláků, zatímco v Praze 18,8 %). O něco více než čtvrtina obydlených bytů v ČR je v domech postavených před rokem 1945, na Praze 3 je však takových bytů 71,7 % a v okrese Karviná zas jen 9,4 %.
Pražané jsou nejstarší
Průměrný věk v ČR byl v roce 2001 38,8 let. Od průměru se z krajů výrazněji odchyluje nejstarší Praha s průměrným věkem svých obyvatel 41,1 let, naopak nejmladší jsou obyvatelé Karlovarského a Ústeckého kraje (37,8 let). Mezi kraji však nejsou větší rozdíly. Rozdíl mezi nejstarším a nejmladším krajem činí 3,3 let; pomineme-li Prahu jako zvláštní případ, pak nejstarším krajem je Plzeňský (39,2 let) a rozdíl mezi nejstarším a nejmladším poté činí 1,4 roku.
Kdo se nejvíc rozvádí
Za celou ČR tvoří podíl rozvedených 7,9 %. Ačkoli se obecně tvrdí, že nejvíce rozvedených žije v Praze, výsledky ukazují, že mezi kraji vede Karlovarský s 10,8 % rozvedených a Praha s 10,4 % rozvedených je na druhém místě. Následovány jsou Ústeckým (9,7 %) a Libereckým (9,4 %) krajem. Naopak nejnižší podíl rozvedených je v kraji Vysočina (5,2 %) a ve Zlínském kraji (6 %), tedy v krajích s nejvyšším podílem věřících.
Každý má svůj vlastní pokoj
Obyvatelé ČR žijí v domech, jejichž průměrné stáří je 46,9 let. Nejstarší domy mají v krajích Ústeckém (55,9 let), Karlovarském (55 let) a Libereckém (54,5 let). Naopak nejmladší obydlí stojí ve Zlínském (41 let) a v Moravskoslezském kraji (42 let). Nutno podotknout, že stáří domu se při sčítání zjišťovalo jako období výstavby nebo rekonstrukce.
Statisticky má pak každý obyvatel ČR vlastní pokoj, ba o kousíček navíc, neboť průměrný počet místností na byt překračuje ve všech krajích průměrný počet osob na byt. S jedinou výjimkou Karlovarského kraje, kde je průměrný počet osob na byt 2,58, zatímco průměrný počet obytných místností na byt činí 2,51. Průměrný počet osob na obytnou místnost v Karlovarském kraji je tedy 1,04.
Zdroj: TI ČSÚ