FinExpert.e15.cz

Největší konkurence podnikatelů je v Praze, byrokracie kvete v Karlových Varech

Poštovní spořitelna představila průzkum, v němž podnikatelé hodnotili ve svých městech konkurenční prostředí a byrokracii na radnicích

Nejsilnější konkurenci pociťují podnikatelé z Prahy 7 a nejmenší nedostatek prostor pro rozvoj podnikání mají v Dačicích. Kontroly z finančního úřadu nejvíce zatěžují podnikatelé z Týna nad Vltavou a na největší byrokracii ze strany radnice si stěžují v Karlových Varech.

Na druhou stranu největší spokojenost s úředními hodinami městských úřadů vyjadřují podnikatelé v Odrách a s úrovní elektronické komunikace v Trhových Svinách. Vyplývá to z detailního průzkumu hodnocení malých a středních podnikatelů ve 205 obcích a 22 pražských městských částí, který si nechala zpracovat Poštovní spořitelna.

Nejmenší konkurence v Plzeňském kraji

Většina podnikatelů (58 %) je v celostátním průměru přesvědčena, že podniká v silném konkurenčním prostředí. Nejméně vnímají konkurenci podnikatelé v Plzeňském kraji, nejsilněji v Praze.

Podnikání je částečně svazováno nedostatkem pozemků a prostorů pro podnikání. Jen necelých 50 % si totiž myslí, že těchto prostor je v oblasti jejich působení dostatek. Nejhorší situace je v Praze, nejspokojenější jsou podnikatelé v Pardubickém kraji.

Jak se ukázalo, kontroly ze strany Finančního úřadu nejsou podnikateli považovány za velké zlo, 31 % podnikatelů je nepovažuje za nadměrné. Nejspokojenější jsou v tomto směru podnikatelé v Praze, za příliš časté je považují ve Zlínském a Pardubickém kraji.

Pohled na přítomnost byrokracie na městském úřadě rozděluje podnikatele na zhruba dvě poloviny. Nejméně podnikatelů obtěžuje byrokracie v Plzeňském kraji, nejvíce vadí v kraji Jihočeském. Lépe dopadlo hodnocení úředních hodin, 76 % podnikatelů je s nimi spokojeno. Relativně nejméně jsou v tomto směru spokojeni podnikatelé v Praze, nejpozitivnější názor panuje v Plzeňském kraji.

U dotazování na úroveň elektronické komunikace radnic existují poměrně značné regionální rozdíly, v rámci celé ČR je však spokojena méně než polovina podnikatelů (46 %). Nadpoloviční procento tazatelů je spokojeno v Jihočeském kraji, naopak v Praze panuje nejmenší spokojenost s komunikací úřadů.

Metodika průzkumu

Průzkum probíhal metodou telefonické šetření (CATI), které mapovalo názory podnikatelů v místě jejich působení. Hodnoceno bylo celkem 6 otázek z oblasti místních podmínek a byrokracie. Realizaci průzkumu byla pověřena výzkumná agentura Factum Invenio.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená