FinExpert.e15.cz

Největší firemní transakce v Česku za minulý rok

Celkem 197. Přesně tolik fúzí, akvizic a privatizací proběhlo v České republice během loňského roku. Počet zveřejněných transakcí v soukromém sektoru (185 obchodů) tak meziročně vzrostl o 13 %. Vyplývá to ze studie Fúze a akvizice, kterou zveřejnila společnost PricewaterhouseCoopers.
Podíl zahraničních investic na celkovém počtu transakcí v Česku loni dosáhl hodnoty 53 %. Nejaktivnější byly společnosti z Německa, Rakouska, Nizozemska a Slovenska. 

Češi skoupí na čísla

Největším specifickým rysem v České republice je tradičně nízká míra zveřejnění ceny obchodů v soukromém sektoru. V roce 2003 byla zveřejněna cena jen u 20 % uskutečněných transakcí, letos u 30 %. Toto číslo je výrazně nižší než je v regionu střední a východní Evropy obvyklé. Průměr se tu již několik let pohybuje okolo 41 %. „Neochota poskytovat finanční informace je do určité míry česká zvláštnost. Vedoucí pracovníci se dlouho bránili tomu, aby byla ve větší míře zveřejňována výše jejich platů a odměn, a podobně soukromí podnikatelé raději mlčí o finančních výsledcích transakcí, které uzavírají,“ uvedl Geoff Upton, ředitel pro oblast fúzí a akvizic PricewaterhouseCoopers v Česku.

 

Mezi největší transakce v soukromém sektoru loni patřil prodej 85% podílu finanční skupiny PPF v TV Nova americké společnosti CME za 14,8 miliardy korun a prodej 70% podílu Karbon Investu společnosti RPG Industries za asi 10 miliard korun. Největší počet transakcí (47) proběhl ve zpracovatelském průmyslu. Trojku nejaktivnějších oborů doplňují ještě segment výroby potravin a nápojů a mediální sféra.

 

V loňském roce se v Česku uskutečnilo 12 privatizací. Největší z nich byl prodej Unipetrolu polskému koncernu PKN Orlen za 13 miliard korun. Druhou největší privatizací byl prodej podílu Fondu národního majetku v Sokolovské uhelné společnosti firmě Sokolovská těžební za 2,6 miliard korun.

 

Celková hodnota fúzí a akvizic v Česku, u kterých byla zveřejněna cena, v loňském roce dosáhla 3,4 miliardy dolarů (asi 85 miliard korun při průměrném kurzu 25 korun za dolar), což znamená pokles oproti roku 2003, kdy to bylo 4,3 miliardy dolarů.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená