FinExpert.e15.cz

Nejuznávanější osobností Bill Gates, společností General Electric

Společnost General Electric si už sedm let udržuje první místo na seznamu Nejuznávanějších společnosti světa, který každoročně sestavují PricewaterhouseCoopers a list Financial Times. Druhé místo obsadil stejně jako v loňském roce Microsoft, na třetím místě se umístila Toyota. Nejrespektovanější osobností obchodního světa se už potřetí stal Bill Gates. Druhý je bývalý předseda představenstva General Electric Jack Welch, a to přesto, že již před několika lety odešel do důchodu. Třetí místo patří Carlosu Ghosnovi, který stojí v čele Nissanu.

Průzkum zjistil, že nadnárodní společnosti se sídlem ve Spojených státech, jejichž pověst byla v letech 2001-2002 poškozena podnikovými skandály, znovu obsazují přední místa žebříčku a poprvé od roku 2001 získaly více než polovinu z prvních 50 míst. Z evropských států se prosadily zejména německé a britské společnosti (po šesti místech v první padesátce), následuje Japonsko s pěti společnostmi a Francie, Nizozemsko a Švédsko vždy se dvěma.

V letošním roce byli generální ředitelé požádáni, aby uvedli, kterou historickou či současnou osobnost by si přáli vidět mezi členy představenstva své společnosti. Nejčastěji byli zmiňováni Winston Churchill, Ježíš Kristus (!), Napoleon Bonaparte, Albert Einstein, Julius Caesar, Leonardo da Vinci a John F. Kennedy. Respondenti si na těchto osobnostech nejvíce cenili vize, inovace, vůdcovských schopností, charisma a schopnosti a odvahy přicházet s neotřelými řešeními.

Poprvé jsme se letos generálních ředitelů a správců fondů zeptali, které společnosti podle nich nejčastěji přicházejí s inovacemi. Obě skupiny daly nejvíce hlasů společnosti Microsoft a v první desítce se shodly i na společnostech Dell, Nokia, Apple, Sony Ericsson, General Electric a IBM.

V první desítce seznamu opět převládají společnosti ze Spojených států, jedinou výjimkou je japonská Toyota. V první padesátce zaznamenalo letos několik známých společností výrazný posun nahoru, například Citigroup, Hewlett-Packard, Southwest Airlines, BP, Canon, Ikea, Boeing, Ferrari, Deutsche Bank a BHP Billiton.

Pokud jde o nejobdivovanější osobnosti, významné zlepšení zaznamenal Fujio Mitarai ze společnosti Canon, který se umístil desátý, a dále i Sam Palmisano z IBM, Donald Trump, Luca di Montezemolo z Ferrari, Leif Johansson z Volva, Larry Ellison z Oraclu, François-Henri Pinault z Pinault Printemps Redoute PPR a Stelios Haji-Ioannou, zakladatel společnosti easyJet.

Kieran Poynter, partner, PricewaterhouseCoopers LLP, vysvětlil, jak si nejvýkonnější společnosti udržují přední pozice na seznamu: „Jde o to, aby se vedoucí orgány společnosti zabývaly těmi správnými otázkami. V současné fázi ekonomického cyklu musí organizace vyvinout značné úsilí, aby dokázaly udržet přiměřenou rovnováhu mezi řízením rizik a využíváním příležitostí k růstu. Největší a nejtrvalejší uznání získávají společnosti, které neustále inovují, přijímají rizika a nebojí se hledat nové cesty. Není náhoda, že mezi nejuznávanějšími osobnostmi jsou lidé s vizí a revolučními nápady a že i mezi ideálními členy představenstva z historie najdeme génie schopné měnit zavedené postupy jako Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Edison či J. F.Kennedy.“

Nejuznávanější společnosti světa  

 1. General Electric   
 2. Microsoft    
 3. Toyota    
 4. IBM     
 5. Coca-Cola    
 6. Dell     
 7. Wal-Mart    
 8. Citigroup    
 9. Procter & Gamble   
 10. Hewlett-Packard   

Nejváženější osobnosti obchodního světa

 1. Bill Gates (Microsoft)
 2. Jack Welch (působil v General Electric)
 3. Carlos Ghosn (Nissan)
 4. Warren Buffett (Berkshire Hathaway)
 5. Michael Dell (Dell)
 6. Hiroshi Okuda (Toyota)
 7. Jeffrey Immelt (General Electric)
 8. Carly Fiorina (Hewlett-Packard)
 9. Steve Jobs (Apple)
 10. Fujio Mitarai (Canon)

Zdroj: PricewaterhouseCoopers

Úplné výsledky průzkumu jsou k dispozici na adresách www.pwc.com/wmrcs2004 nebo www.ft.com.

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Bill Gates a inovator ....
Luda
23. 11. 2004, 09:30
Re: Bill Gates a inovator ....
MRP
22. 11. 2004, 17:36
Ty jses typicky cesky blbec!
Jirka
22. 11. 2004, 16:03
Re: Bill Gates a inovator ....
KArel
22. 11. 2004, 15:51
Bill Gates a inovator ?
josef
22. 11. 2004, 15:35

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená