FinExpert.e15.cz

Nejpoptávanější profese v USA

Sehnat místo je v řadě podniků těžké a mzdy také nejsou motivující. Jaké jsou šance na americkém pracovním trhu?
Nejpoptávanější profese v USA

Začátkem května přinesl internetový sever Yahoo článek novinářky amerického magazínu Money Donny Rosato věnovaný americkému trhu práce. V jakých oblastech se americká ekonomika potýká s nedostatkem pracovní sil?

Jednoduše řečeno, jsou to služby. Nejvíce pracovníků poptávají hoteliéři, nemocnice, obchodníci. Sílí poptávka po účetních a učitelích pro základní školy.

Amerika hledá desítky tisíc zaměstnanců


Počet nezaměstnaných se v USA v posledních měsících ustálil na celkem nízké úrovni okolo 4,5 %. Každý měsíc přibude okolo 75 až 100 tisíc nových pracovních míst. Podle očekávání agentury Moody by měla americká ekonomika letos vytvořit dokonce až 1.6 milionu nových pracovních míst. Podle statistik úřadu Bureau of Labor Statistic bude v roce 2010 v USA o deset milionů více pracovních míst než kolik bude na trhu práce kvalifikovaných pracovníků schopných tato místa obsadit. Agentura Manpower uvádí, že až 41 % amerických firem v současné době nabízí volná pracovní místa.

Uvedené údaje nahrávají ve prospěch argumentů pro větší otevření americké ekonomiky imigrantům. Některé profese je možné importovat formou filiálek zakládaných v rozvojových zemích. O tom svědčí úspěch firem, jako je např. indický Infosys, který nabízí služby stovek schopných indických IT pracovníků. Američtí zadavatelé od této firmy získávají standardní výsledky za nízké náklady na mzdy vyplácené v rozvojovém světě. Je ale řada profesí, jejichž výkon je poután na místo nabídky dané služby, tj. na samotné Spojené státy. 

Často se v tisku objevují zprávy o problematické situaci amerického automobilového průmyslu nebo o problémech na realitním trhu. Tyto informace ovlivňují pohyb americké měny a tím mají velký vliv na světovou ekonomiku. Proto je jim věnována zvýšená pozornost. Na druhé straně jsou v USA obory, kde nedostatek pracovníků vede ke zvyšování mezd. V pomyslném žebříčku štědrých zaměstnavatelů letos dominují firmy z maloobchodu, zdravotnictví, vzdělávání, hotelového průmyslu a firmy poskytující účetní služby.

Hotely, motely, botely a spol.


Slabý dolar vede řadu amerických turistů k zájmu o domácí rekreační oblasti a zároveň láká do USA mnoho zahraničních turistů. Z tohoto trendu nejlépe profitují  američtí hoteliéři. Ubytovací zařízení v loňském roce zaznamenaly největší procento obsazenosti za posledních deset let. Charakteristickým znakem boomu je statistika PriceWaterhouseCooper, podle které se počet nově stavěných hotelových projektů v roce 2006 meziročně zvýšil o 64.2 %. Nové hotely poptávají pracovníky veškeré možné profese, od uklízeček, pokojských a recepčních přes manažery, prodejce až po ředitele.

Obchodník s deštěm? Wanted!


Již zmíněná agentura Manpower vydává každoročně žebříček Talent Shortage, jakýsi pomyslnou hitparádu nedostatkových profesí. Na prvním místě se již druhým rokem po sobě umístila profese Obchodní zástupce (Sales reprezentative). Amerika hledá 37 000 prodejců. Ačkoliv řada těchto míst je na pouze částečný úvazek, objevují se mezi nimi i lukrativní pozice v maloobchodě. Pracovníky hledají zejména obchodníci s oděvy, nábytkem, elektronikou a sportovním vybavením.

Učit se, učit


Na druhém místě se v žebříčku Manpower Talent Shortage umístila profese učitel základní a střední školy. Nejhledanější jsou učitelé matematiky a přírodních věd. Hlavní příčinou nedostatku učitelů je skutečnost, že na veřejných školách je plat nového učitele nízký. Pozvolna však začíná docházet ke generační výměně, kdy učitelé, kteří nastoupili do škol v 60. a 70. letech  odchází a školy je budou muset začít nahrazovat novými pracovníky a budou muset mzdy zvýšit. Tuto situaci dokresluje boom alternativních kurzů pro zájemce o učitelskou profesi.

Zdravotníci na sál!


Postupné stárnutí silných poválečných generací není pouze českým nebo evropským problémem. V nezmenšené síle se s ním budou potýkat také Spojené státy. Americká ekonomika vytvořila v letošním roce přes 37 tisíc nových pracovních míst v této oblasti a podle vládních agentur bude poptávka po zdravotnickém personálu nadprůměrná nejméně příštích sedmi let. Téměř tři z každých deseti nových míst, která v USA vznikají jsou z oblasti zdravotnictví. Jedná se o veškeré profese, od zdravotních sester, terapeutů po laboratorní techniky a výzkumné pracovníky.

Správné účty nad zlato


Nedostatek pracovníků z oboru účetnictví je dán požadavky, které vznikly v posledních letech. Pád několika velkých společností a termín "kreativní účetnictví" vyvolal reakci americké vlády, která zpřísnila legislativu v této oblasti. Jedná se o vesměs lukrativní místa s ročním platem okolo 75 000 dolarů, tedy v průměru vyšším než v jiných jmenovaných oblastech. Jen za duben vzniklo v tomto odvětví na 2100 nových příležitostí.

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: A co v ČR ?
-mk
8. 6. 2007, 21:34
Souhlas.......
X-Mac
8. 6. 2007, 21:14
účtovníctvo
MildeSorte4
8. 6. 2007, 08:53
A co v ČR ?
Fantomas
8. 6. 2007, 08:24

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená