FinExpert.e15.cz

Nejnovější pasti na seniory

Než odjedete na dovolenou, varujte své seniory. Podvodníci zkoušejí nové triky, jak je okrádat.
Nejnovější pasti na seniory

„Tak naši mladí s dětma včera odjeli na tři neděle na dovolenou a já se teď musím starat o celej ten jejich velkej barák. Zahradu jim teda sekat nebudu, ale zalít kytky, vyvětrat a nakrmit tu havěť, co mají vnuci – to jsem slíbila,“ slyším říkat jednu starší paní druhé ve frontě u poštovní přepážky. Po chvilce ještě dodává s povzdechem. „Řeknu ti, Alenko, už mě to zmáhá. Zrovna tam jedu, mám to sice jen půlhodinku autobusem, ale je to přece jenom povinnost.“

Paní mluvila tak nahlas, že to museli slyšet všichni kolem, a tak mě napadlo, jak může být takový nevinný rozhovor nebezpečný. Vždyť by jen stačilo babičku z pošty sledovat a zjistit kde ten opuštěný dům je.

Určitě se vyplatí naše seniory před dovolenou požádat, aby o našem odjezdu nikomu raději neříkali. Ale možná bychom je měli upozornit i na několik nejnovějších triků, které na ně vymysleli bezohlední podvodníci. Letos „frčí“ tři: podvod s přeplatky od zdravotní pojišťovny, poplatky za změnu dodavatele plynu či elektřiny a falešný příbuzný.

Mám pro vás přeplatek, ale nemám drobné

Mnozí senioři překračují limit poplatků za zdravotní péči a zdravotní pojišťovny jim každoročně vracejí přeplatky v řádu stovek i tisícovek korun. Toho se rozhodli využít podvodníci, kteří se vydávají za pracovníky zdravotní pojišťovny. Navštěvují seniory pod záminkou, že jim jdou přeplatek vyplatit. Namísto vyúčtování a vysázení bankovek však používají lacinou, ale bohužel velmi účinnou fintu.

„Babi nesu vám tisícovku od zdravotní pojišťovny, ale nedali mi drobné. Můžete mi vrátit na pětitisícovku?“ Tak takhle vypadá klíč, kterým si podvodník otevře dveře do bytu vašeho seniora. Babička šťastná, že dostane tisícovku, jde do šuplíku (hrníčku, knihovny, …) a přinese čtyři tisícové bankovky, aby mohla „poslovi od pojišťovny“ vrátit. Ten pak rychle sbalí čtyři tisícovky od babičky i přinesenou vlastní pětitisícovou bankovku a zmizí.

Co se s tím dá dělat? Jediné, co můžete zkusit, je založit vašemu seniorovi bankovní účet a pořádat zdravotní pojišťovnu, aby mu případné přeplatky posílala bezhotovostně přímo do banky. Když však váš dědeček nebo babička trpí nepřekonatelnou nedůvěrou k bankovním domům, nezbývá, než jen varovat.

Přišel jsem, abych vám ušetřil peníze

O dobře vypadajících a často velmi neodbytných mladých lidech, kteří chodí po bytech s nabídkami přechodu k jinému dodavateli elektřiny či plynu, píšou média už nějakou dobu. Novinkou v tomto „byznysu“ je používání stále drsnější praktik, jako například nátlak pomocí zabavení účtů od stávajícího dodavatele a občanského průkazu, který si od navštíveného vyžádají. Pak odmítají vrátit občanku, až donutí seniora k podpisu smlouvy, nebo si dokonce smlouvu jeho jménem vyplní a podepíší sami podle vzoru z občanského průkazu.

Nejnověji je tento podvod vylepšen o inkasování záloh ve výši 2 až 4 tisíce korun, údajně za převod smlouvy, s příslibem, že peníze budou vráceny či započteny jako úhrada odběru za první měsíce.

Doporučte proto vašemu seniorovi, aby v době vaší nepřítomnosti s nikým o žádné změně dodavatele čehokoli nejednal, do bytu ho nepouštěl a přes dveře požádal, ať vloží návrh smlouvy i s vizitkou do schránky pro možnost pozdějšího kontaktování.

Pošli mi peníze, jsem v nemocnici

Další aktuální trik, se kterým slaví podvodníci úspěch, i když je to k neuvěření, by se dal nazvat falešný příbuzný. V policejních zprávách už najdete řadu podvedených.

Seniorovi zazvoní telefon a na druhém konci se někdo zajíkavým hlasem ohlásí jako vnuk, neteř, sestřenice či jiný příbuzný a prosí, jestli by mu nemohl poslat peníze, protože ho právě odvezli do nemocnice a on u sebe nemá na hospitalizační poplatky. „Pošlu si babi kamaráda, je to malý blonďák v modrém tričku a má brýle. Jen mu prosím tě něco dej, nebo mě z nemocnice vyhoděj,“ ukončí hovor podvodník. Za chvíli skutečně u dveří zazvoní popsaná osoba a oznámí, že jde pro peníze. Často přidá srdceryvnou historku o havárii, úrazu a podobně.

Může se vám to zdát jako neuvěřitelně průhledný trik. Ale senior, vystrašený neštěstím příbuzného a sám většinou už obeznámený s tím, že v Česku už „bez peněz do nemocnice nelez“, to vidí jinak. Když navíc podvodníci znají správné jméno a příbuzenský vztah, vůbec ho nenapadne, že se stal obětí podvodu. Dá, kolik může.

Obrana proti tomuto triku je velmi obtížná. I když seniorovi o podobných podvodech řeknete, není jisté, jak ve stresové situaci zareaguje. Pokud přece jen podlehne, neváhejte informovat policii. Peníze vám zpátky nevrátí, možná ani podvodníky nedopadnou, ale přece jen pomůžete šířit varování dál. V řadě obcí totiž policie ve spolupráci s obecními úřady, kluby seniorů či některými neziskovými organizacemi pořádá přednášky pro seniory a na nejrůznější podvody a triky je upozorňuje.

Nepodceňujte komunikaci se seniory, vyplatí se vám to

  • Posílejte vašeho seniora na přednášky místí policie.
  • Vložte vašemu seniorovi do mobilu číslo na místní policii. Některé obce provozují speciální bezpečnostní linky pro seniory – naučte vašeho seniora, jak ji má používat.
  • Informujte vašeho seniora o tricích a podvodech, které najdete na internetu, v novinách, zachytíte v rozhlase nebo v televizi.
Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Zkušenost dnešního dopoledne, shodou okolností zcela...
hopnašpek
5. 7. 2012, 21:53
Souhlas, že článek je dobrý! Co mně hlava nebere, k...
Libb
4. 7. 2012, 18:34
Článek docela zajímavý, chtěl jsem ho vytisknout rod...
David
4. 7. 2012, 14:34

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená