FinExpert.e15.cz

Nejlepší benzínka? Podle řidičů Shell

Shell sice u řidičů zvítězil, dá se však říci, že jednooký je mezi slepými králem.
Nejlepší benzínka? Podle řidičů Shell

Je málo řidičů, kteří by si nevybírali mezi čerpacími stanicemi. Každý si dříve nebo později najde tu oblíbenou, které dá vždy přednost, pokud tato možnost existuje. Jak jsou na tom čeští řidiči při výběru čerpacích stanic, zjišťovala společnost Factum Invenio ve svém marketingovém průzkumu.

Nejznámější značkou čerpacích stanic mezi českou veřejností je jednoznačně česká Benzina, která má v Česku nejen nejdelší historii, ale také nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic. S odstupem ji následují renomované zahraniční značky stanic Shell a ÖMV. Právě tyto tři značky stanic mají také nejvyšší podíl pravidelných zákazníků. Je zajímavé, že pokud by se řidiči rozhodovali navštívit čerpací stanici jen na základě čistoty toalet, více než třetina z nich by asi raději zůstala doma. Tato zjištění vyplývají z výsledků výzkumu mapujícího návštěvnost čerpacích stanic a jejich image mezi českou běžnou i automobilovou populací.

Benzina těží z tradice

Co se týká znalosti jednotlivých značek čerpacích stanic, ze své tradice výrazně těží Benzina. Sami od sebe ji jmenují více než tři čtvrtiny české populace. S výrazným odstupem je druhou nejčastěji jmenovanou značkou Shell, kterou zná více než polovina obyvatel České republiky (55 %). Obdobné spontánní znalosti dosahuje také síť čerpacích stanic ÖMV (51 %).

Hodnocení čerpacích stanic (v procentech)

Klepněte pro větší obrázek

Znalost jednotlivých značek čerpacích stanic se přitom do značné míry liší s ohledem na věk lidí. Zatímco zahraniční značky Shell a ÖMV znají ve vyšší míře lidé mladší, domácí Benzina napadne nejčastěji ty ve věku nad 60 let. Pokud mají lidé možnost výběru ze seznamu značek čerpacích stanic, jejich povědomí o přítomnosti na českém trhu všech zmíněných značek roste.

Která je nejlepší?

Řidiči hodnotí nejlepší značky čerpacích stanic poměrně složitě. Do jejich rozhodování vstupuje mnoho faktorů od ceny a kvality pohonných hmot, nabídky služeb až po čistotu toalet. Podle celkového dojmu z jednotlivých sítí čerpacích stanic nejlépe řidiči hodnotí značku Shell (rozhodně pozitivně 34 % motoristů) a hned po ní ÖMV (rozhodně pozitivně 26 % motoristů). Benzina je hodnocena hůře a je podle řidičů srovnatelná s čerpacími stanicemi Agip a Esso (rozhodně pozitivně je hodnotí kolem 16 % motoristů). Mnozí motoristé však nerozlišují značky Benzina a Benzina Plus, které se z hlediska poskytovaných služeb od sebe liší.

Řidiči rovněž prokazují jednotlivým značkám čerpacích stanic různou míru věrnosti. Některé čerpací stanice si totiž své zákazníky dovedou lépe získat než jiné. Jak vyplývá z hlubší analýzy, neliší se jen současná pozice značek na trhu, ale také jejich potenciál budoucího úspěšného udržení stávajících a získání nových zákazníků. K tomu vedou různé cesty – od vhodně zvoleného věrnostního programu až po stále ještě zanedbávanou čistotu toalet.

Když je potřeba akutní

Hlavním důvodem návštěvy čerpací stanice pro řidiče zůstává dočerpání pohonných hmot. Jsou však případy, kdy řidič akutně potřebuje navštívit WC. A připravenost čerpacích stanic na takovou situaci není zdaleka ideální. Více než třetina řidičů (36 %) říká, že například dostatečně čisté toalety nemá žádná ze značek čerpacích stanic. Nejlépe je v tomto ohledu hodnoceno sociální zařízení značek Shell a ÖMV, spokojena je s nimi necelá třetina (32 %, respektive 31 %) motoristů. Výrazně hůře je hodnocena Benzina, jejíž toalety považuje za dostatečně čisté pouze necelá čtvrtina řidičů (24 %). Pro komfort svých zákazníků tak mají všechny značky čerpacích stanic ještě hodně co dohánět.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

shell?
Martin
2. 5. 2010, 07:48
co kvalia benzinu
tex
30. 4. 2010, 08:49

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená