FinExpert.e15.cz

Nejlépe se žije v Evropě

Z 221 hodnocených měst světa patří prim Vídni. Praha je na pěkném 69. místě.
Nejlépe se žije v Evropě

V evropských městech se žije dle studie společnosti Mercer nejlépe. Švýcarsko a Německo mají v první desítce hned trojí zastoupení. Ve zprávě Quality of Living 2011 hodnotí společnost Mercer 221 měst světa. Výslednému žebříčku dominují evropská města.

Výsledný index se skládá z hodnocení jednotlivých měst v řadě ukazatelů, např. politické a sociální prostředí, ekonomické a finanční prostsředí, přírodní prostředí, úroveň školství, zdravotnictví či vyspělost kultury. Nejlepší hodnocení a nejvyšší výsledný index pro rok 2011 má Vídeň, nejnižší Bagdád. V žebříčku si velmi dobře stojí švýcarská, německá, skandinávská, australská či kanadská města. Z asijských měst má nejlepší hodnocení Singapur (25. místo) a Tokio (46. místo).

Nejlépe se tedy žije ve městech ve svobodných zemích s dlouhodobým ekonomickým růstem, s nízkou kriminalitou, vysokou politickou kulturou, kvalitním školstvím a zdravotnictvím.

Proč hraje Evropa prim?

Přestože v posledních letech mají mimoevropské země lepší ekonomické výsledky než Evropa, je kvalita života nejlepší v evropských městech. V první dvacítce najdeme polovinu evropských měst. Švýcarsko, Německo nebo Rakousko jsou ekonomicky vyspělé, města mají moderní infrastrukturu, zdravotní, rekreační a školská zařízení jsou na špičkové úrovni. Současně ekonomika je rozvíjena citlivě s ohledem na životní prostředí.

Bezpečnost, nízká kriminalita, vysoká osobní svoboda, nízká nezaměstnanost, vysoká vzdělanost občanů, to jsou atributy, kterémi se mohou evropská města na předních místech pochlubit. V první desítce je hned osm evropských měst Vídeň, Curych, Mnichov, Düsseldort, Frankfurt, Ženeva, Bern a Kodaň.Velmi dobré hodnocení má i Austrálie a Nový Zéland. V obou zemích se výrazně investuje do infrastruktury a veřejných služeb.

Praha stoupá žebříčkem

Nejlepší hodnocení z východoevropských měst má Praha 69. místo, což je o jedno místo lepší hodnocení než za rok 2010. Následuje Budapešť 73. místo, Lublaň 75. místo, a Vilnius 77. místo. Praha tak má lepší hodnocení než řada významných lokalit, např. Hongkong 70. místo, Soul 80. místo, Dubaj 74. místo, Mauritius 82. místo, Dohá 106. místo. Praha je jediným zástupcem Česka v žebříčku. Česko má výborné hodnocení v oblasti osobní a ekonomické svobody a bezpečnosti.

Jak si stojí Amerika?

Kanadská města mají lepší hodnocení než města v USA. Nejlepší hodnocení má Vancouver 5. místo, Ottawa 14. místo, Toronto 15. místo, a Montreal 22. místo. V kanadských městech je vyšší bezpečnost a nižší kriminalita než v USA. Kanadská města rovněž patří mezi nejekologičtější města na světě.

Ekonomický rozvoj s ohledem na životní prostředí je na špičkové úrovni ve Skandinávii, Kanadě, Švýcarsku, Německu, Rakousku či Novém Zélandu. Nejlepší hodnocení má z USA Honolulu 29. místo, a San Francisko 30. místo. Jižní Amerika má horší hodnocení než severní Ameriky. Portoriko je na 72. místě a Montevideo na 77. místě. Rozdíly v životní úrovni mezi severní a jižní Amerikou jsou stále značné. A to ve všech sledovaných ukazatelích.

Pořadíměsto (stát)
1.Vídeň (Rakousko)
2.Curych (Švýcarsko)
3.Auckland (Nový Zéland)
4.Mnichov (Německo)
5.Düsseldorf (Německo)
6.Vancouver (Kanada)
7.Frankfurt (Německo)
8.Ženeva (Švýcarsko)
9.Bern (Švýcarsko)
10.Kodaň (Dánsko)
11.Sydney (Austrálie)
12.Amsterodam (Nizozemí)
13.Wellington (Nový Zéland)
14.Otawa (Kanada)
15.Toronto (Kanada)
Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Myslím že je to blost. Např. USA je mnohem více pol...
Petr
19. 2. 2012, 23:34
Muj osobni nazor: Kanada je bezpecnejsi protoze je t...
Tim
18. 2. 2012, 22:02

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená