FinExpert.e15.cz

Nejlépe se prodávají hypotéky, stavební spoření a kreditní karty

Celkový objem úvěrů registrovaných v bankovním úvěrovém registru udělených fyzickým osobám za první pololetí tohoto roku dosáhl výše 87 mld. Kč. Oproti 56 mld. Kč z období leden-červen 2005 to představuje meziroční nárůst o 54 %. Největší nárůst zaznamenaly úvěry na stavební spoření, jejichž počet meziročně narostl o 59 %. Počet dotazů bank do Bankovního registru klientských informací  (BRKI) v prvním pololetí roku 2006 meziročně vzrostl o 41 % a dosáhl celkové výše 1,108 mil. dotazů. Počet záznamů o úvěrových produktech vedených v registru se meziročně zvýšil o 14 % na celkových 9 miliónů. Počet záznamů o klientech - tj. registrovaných fyzických osobách v různých rolích – činil na konci června 4,1 miliónu záznamů, což oproti 3,9 miliónu na konci roku 2005 představuje  nárůst o 4 %.

Kromě úvěrů na stavební spoření vzrostl za posledních 6 měsíců také počet hypotečních úvěrů o 50 % a počet všech druhů kreditních karet o 63 %. V posledních šesti měsících naopak klesl počet kontokorentních úvěrů a povolených debetů o 26 % a počet spotřebních úvěrů o 5 %. Největší podíl na celkovém objemu úvěrů mají hypotéky - celkem 41 % -  i když z celkového počtu kontraktů představují jen 4 %.

Češi za zadlužují rozumně

Struktura zadlužení českých domácností je celkově zdravá. Roste podíl rozumného zadlužování na předměty dlouhodobé spotřeby a naopak klesá podíl zadlužování na krátkodobou spotřebu. Počet krátkodobě nesplácených úvěrů, tj. do 30 dnů po splatnosti, stoupl za poslední pololetí o 11%. „Nárůst počtu krátkodobě nesplácených úvěrů lze považovat jen za mírně znepokojující,“ dále uvedl Petr Kučera, výkonný ředitel CCB - Czech Credit Bureau. Krátkodobé nesplácení je totiž podle něj způsobeno často jen opomenutím nebo drobnými finančními potížemi. Nesvědčí však o skutečné neschopnosti klienta splácet. „Za mnohem důležitější považuji ukazatel dlouhodobě nesplácených úvěrů, který za poslední pololetí dokonce poklesl v kategoriích 90 a 180 dní po splatnosti.“ Podíl dlouhodobě nesplácených úvěrů více než 360 dní po splatnosti dosahuje 0,7 % z celkového počtu existujících úvěrových smluv.

Klepněte pro větší obrázek
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená