FinExpert.e15.cz

Nejlépe placený český úředník je Ivan Pilip

Že ho voliči v minulých parlamentních volbách v roce 2002 nepustili do sněmovny, se nakonec Ivanu Pilipovi vyplatilo. Jeho Unie svobody mu v rámci koaličních dohod zajistila mnohem lukrativnější post. Pilip, který se letos stal coby zástupce Česka viceprezidentem Evropské investiční banky, je s příjmem převyšujícím půl milionu korun měsíčně rázem nejlépe placeným českým politikem. "Takhle jsem o tom zatím neuvažoval," diví se svému prvenství Pilip. Se závistí okolí se prý zatím nesetkal. "Ale nepochybuji, že takové věci spoustu lidí trápí," dodal Pilip.


Zastupovat Česko v evropských institucích se vůbec vyplácí. Dvojkou v žebříčku českých politiků a úředníků s nejvyššími příjmy je eurokomisař. Na plat 450 000 korun, který nepodléhá běžnému zdanění, se už může těšit Vladimír Špidla, který Pavla Teličku vystřídá 1. listopadu.

Nejlépe placenými lidmi v českých státních službách jsou manažeři České konsolidační agentury, která rozprodává nedobytné pohledávky, které stát převzal od krachujících bank a podniků. Členové představenstva konsolidační agentury v čele s předsedou Zdeňkem Čápem si přijdou na 333 000 korun měsíčně. O tom, jakou mzdu si zaslouží, rozhoduje agentura, konkrétně její dozorčí rada.

"Oni nejsou žádnými úředníky, ale především najatými manažery s přesně daným úkolem. Proto by jejich odměny měly být srovnávány spíše s platy šéfů bank než politiků a úředníků," odůvodňuje výši mezd v konsolidační agentuře její mluvčí Jiří Pekárek.

Podobně to mají zařízené i šéfové Fondu národního majetku. Na rozdíl od vrcholných politiků, soudců a nejvyšších státních úředníků nejsou jejich platy svázané žádným zákonem. O mzdách rozhoduje prezidium fondu. Samo sebe však tolik, jako to dělají v konsolidační agentuře, nehýčká. Členové výkonného výboru fondu berou necelých 130 000 korun měsíčně.

Svou původní profesí ekonoma by se Václav Klaus patrně uživil lépe než v roli prezidenta. I když bere nejvíc ze všech českých ústavních činitelů, v žebříčku lidí "ve státních službách" je nyní s měsíčním platem 167 000 korun až čtrnáctý.

Stěžovat si nemusí: pořád je na tom o poznání lépe než premiér a šéfové obou parlamentních komor, kteří berou 134 700 korun. Že ústavní činitelé a nejvyšší státní úředníci berou desetinásobek toho, co průměrný občan, je podle politologů zcela namístě a lidé by jim neměli závidět.

Zdroj: MF Dnes

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená