FinExpert.e15.cz

Nejdražší průmyslovou zónou nadále londýnský Heathrow

Z hlediska výše nájemného v průmyslových lokalitách je Česká republika 24. nejdražší na světě. Vyplývá to ze studie Business Space Across the World, kterou každoročně vydává Cushman & Wakefield Healey & Baker, evropská divize světové poradenské společnosti v oboru realit. Za nejdražší průmyslovou lokalitu světa je považován Londýn.

V žebříčku celkem 43 zemí je těsně před námi Nizozemsko, Portugalsko a Chorvatsko, hned za námi následuje Slovensko. V předcházejícím roce bylo Česko na 23. místě.

Aktuální žebříček je zpracovaný na základě údajů z období leden – prosinec 2004. Hlavním hodnotícím kritériem je výše nájemného v průmyslových objektech kategorie A v prvotřídních lokalitách. „Nájemné v průmyslových objektech v České republice je dlouhodobě stabilní. Nejdražší plochy jsou tradičně v Praze a okolí, kde maximální ceny včetně servisních poplatků dosáhly 72 eura za čtvereční metr za rok,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského týmu pronájmu průmyslových nemovitostí v Cushman & Wakefield Healey & Baker (C&W/H&B).

Pozici nejdražší průmyslové lokality na světě si v žebříčku udržela londýnská čtvrt Heathrow. Celkové výdaje za pronájem jednoho čtverečního metru v této oblíbené logistické a distribuční zóně poblíž letiště vychází na 236 eur (7 010 Kč) ročně. Na druhém místě s obrovským odstupem následuje Dublin (141 euro/m2 ročně), který letos za sebou na třetí příčce nechal Moskvu (125 eur/m2 ročně).

Výhledy pro český trh průmyslových nemovitostí jsou podle odborníků z C&W/H&B velmi optimistické. Mírně vyšší ceny za pronájem než v ostatních středoevropských zemích táhnou developery, kteří rozvíjejí nové produkty a postupně přicházejí také do středně velkých českých měst.

„Velkému zájmu se dnes těší například Plzeňsko, Pardubicko a Královehradecko. Nájemci se mohou díky přílivu nových developerů těšit na větší nabídku a tím pádem zřejmě také na postupný mírný pokles cen. S ohledem na míru nepronajatosti prostor, která se u nás pohybuje okolo pouhého jednoho procenta, se bude jednat o přirozený vývoj trhu. V Evropě zůstává obvykle nepronajato okolo pěti procent prostor, naše jedno procento je unikát,“ říká Hlobil.

Zdroj: www.svethospodarstvi.cz

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená