FinExpert.e15.cz

Nejdražší je teplo v Liberci a nejlevnější v Pardubicích

Praha, 3. února 2014

Během sedmi let by mohly tuzemské domácnosti ušetřit 14 miliard korun díky nižším platbám za teplo z centrálních rozvodů tepla. Na každou takto vytápěnou domácnost to představuje průměrnou roční úsporu více než 1300 korun. Vyplývá to z analýzy Asociace výrobců minerální izolace (AVMI), která zkoumá výši úspor v okamžiku, pokud by Česko přijalo evropskou směrnici o energetické účinnosti. Ta distributorům energie a maloobchodním prodejcům nařizuje každoročně dosáhnout 1,5procentní úspory energie na straně konečného spotřebitele vypočtené z objemu ročního prodeje energie*. Během sedmi let by konečná spotřeba tepla v domácnostech, které jsou napojeny na centrální zásobování teplem, mohla klesnout ze 47 PJ na 42 PJ. 

„Povinnost 1,5procentní roční úspory energie dlouhodobě stabilizuje ceny tepla, protože nutí výrobce a distributory k vyšší efektivitě. Cestou ke spotřebitelům se z neizolovaných rozvodů tepelnými úniky vytratí zhruba 20 procent energie**. Tepelné ztráty neváhají distributoři promítnout do výsledných cen. Zvláště tam, kde teplárny využívají drahá paliva tak může cena tepla růst do závratných výšin. Z naší analýzy vyplývá, že rozdíl v cenách může být téměř dvojnásobný,“ říká Marcela Kubů, zástupkyně Asociace výrobců minerální izolace.

Schéma povinných energetických úspor již úspěšně využívají například ve Velké Británii, Francii, v Itálii, Dánsku nebo Belgii. „Dodavatelé energie v těchto zemích kromě efektivnější dodávky, tedy i lepších izolací rozvodů poskytují spotřebitelům také tzv. energetické služby. Například ve Velké Británii se prioritně využívá zateplení budov, jinde je to zase výměna spotřebičů nebo otopného systému či instalace úsporného osvětlení,“ dodává Marcela Kubů. 

V Česku je situace opačná: ke snížení tepelných ztrát, potažmo efektivnější distribuci tepla, nemají tuzemské teplárny motivaci: zlepšení tepelné izolace odkládají nebo pro ně není prioritou. Tepelné ztráty i sebemenší zvýšení nákladů na výrobu a rozvod tepelné energie naúčtují odběratelům

„Legislativa EU ponechává na členských státech, jak ji přijmou. Bohužel energetický sektor v čele s teplárnami se jejímu brání. Poslanci by mohli dosáhnout toho, aby\ se Česká republika vedle zateplování budov aktivně zaměřila také na úspory v technických rozvodech,“ dodává Marcela Kubů.

V Liberci platí téměř dvojnásobek toho co v Hradci Králové

Ceny jednotlivých tuzemských dodavatelů tepla se dramaticky liší: rozdíl mezi nejdražší a nejlevnější lokalitou napojenou na centrální rozvody tepla činí téměř dvojnásobek. Z průzkumu AVMI vyplývá, že nejvyšší ceny jsou v Liberci a nejnižší v Pardubicích, Chrudimi a Hradci Králové. „Bohužel, ani spořivější občané zatím neušetří, vyhlášku, která měla letos zajistit spravedlivější rozpočítávání nákladů, úředníci odložili na neurčito,“ říká Marcela Kubů. 

Náklady tepláren na palivo, vodu, energie a daně do budoucna rozhodně porostou. „Jedinou možností, jak stabilizovat, nebo dokonce snížit ceny pro koncové odběratele, je modernizace zařízení a rozvodů, do kterých teplárenské společnosti často neinvestovaly desítky let,“ dodává Marcela Kubů, zástupkyně Asociace výrobců minerální izolace.

Prostor pro další úspory je i na straně domácností

Náklady na vytápění tvoří 60 procent nákladů domácnosti na energie*** a jsou tak podstatnou částí výdajů za energii tuzemských domácností. Podle poradenské společnosti PORSENNA o.p.s. je tento podíl kvůli nehospodárnosti zbytečně velký.

„Je zde velký potenciál energetických úspor. Náklady lze podstatně snížit kromě kvalitního zateplení také zavedením energetického managementu a renovací otopné soustavy. Podstatných úspor lze stále dosáhnout jak na straně domácností, tak i distributorů tepelné energie. Například až 20procentní úspory lze dosáhnout správným vyregulováním otopné soustavy a pravidelnou úpravou provozních režimů vytápění a to jak v případě zateplených, tak ještě nezateplených budov,“ upozorňuje Miroslav Šafařík, analytik společnosti PORSENNA o.p.s.

Důsledná aplikace evropské směrnice, konkrétně článku 7 o povinném zvyšování energetické účinnosti, by bylo pro spotřebitele výhodné, potvrzuje poradenská společnost PORSENNA o.p.s.: „Jakékoli legislativní stimuly, které jdou cestou úspor a podporují investice do lepšího hospodaření, jsou smysluplné a mají charakter „trojí výhry“. Snižujeme tím nejen své výdaje a závislost na externích zdrojích energie, ale také přispíváme aktivně k politice ochrany klimatu, která u nás není stále vnímána jako závažné téma,“ uzavírá Miroslav Šafařík.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená