FinExpert.e15.cz

Nejdráž je ve Skandinávii

Období dovolených se blíží, všichni se těšíme a chceme si dny volna pořádně užít. Při výběru zahraniční dovolené se rozhodujeme především dle ceny zájezdu, neměli bychom ale zapomenout ani na ceny jídla a pití v dané zemi.
Nejdráž je ve Skandinávii

Ceny nabízeného zboží a služeb se v jednotlivých členských zemích Evropské unie výrazně liší. Ve všech deseti nových členských státech jsou ceny základních potravin, alkoholu či cigaret mnohem nižší než v původních členských zemích.

Jídlo a nealko

Pečivo je nejdražší ve Skandinávii (trojnásobně dražší než v Česku), naopak nejlevnější je u nás a na Slovensku, kde jeho cena není ani poloviční oproti průměru EU. Cena masa je nejvyšší v Dánsku, Německu a Francii (dvojnásobně dražší než v Česku), nejlevnější maso je naopak v České republice, na Slovensku a v Polsku. U cen masa jsou potom nejmenší cenové rozdíly. Ceny mléčných výrobků jsou v zemích Evropské unie téměř shodné. Nejdražší jsou překvapivě mléčné výrobky v Itálii, kde jsou jinak ceny jídla a pití jedny z nejnižších.

Pochutnat si na nějaké té sladkosti přijde občany draho především v Dánsku a překvapivě i v Portugalsku. „Čokoládová turistika“ je výhodná do Nizozemí, kde jsou ceny sladkostí podobné jako v Česku. Minerální a ochucené vody jsou téměř v celé západní Evropě dvakrát vyšší než v Česku. Ovoce je nejdražší v Lucembursku (přitom ostatní ceny jsou zde nižší než v ostatních zemích) a Irsku, poměrně levné je v Portugalsku a Řecku. Ceny ovoce jsou v porovnání s ostatními druhy jídla drahé i v nových deseti členských státech. V České republice se cena ovoce spolu s cenami sladkostí nejvíce přibližuje průměrným cenám v Evropské unii. Zelenina je velmi drahá v Dánsku a Irsku, nejlevnější zelenina je na Slovensku a v Maďarsku.

Alkohol a tabák

Alkoholické nápoje jsou nejdražší ve Finsku (více než trojnásobně dražší než v Česku), Švédsku, Dánsku, Irsku a Velké Británii. Alkoholické nápoje jsou v těchto zemích opravdu velice drahé. Není tedy divu, že si skandinávští hokejoví příznivci pochvalovali na mistrovství světa v ledním hokeji v České republice, jak levné zde máme pivo. Ceny alkoholu se nejvíce liší ze všech sledovaných komodit. V cenách se promítá výše spotřební daně a snaha vlád některých států omezit konzumaci alkoholu.

Boj proti kouření je v Evropské unii velice silný. Silné omezování tabákové reklamy, výrazné nápisy, že kouření způsobuje rakovinu, častý zákaz kouření na pracovišti a veřejných prostranstvích. Také ceny jsou v mnoha zemích velice vysoké, jedná se především o Velkou Británii (cigarety jsou 3,5× dražší než v Česku), následuje Irsko a Skandinávie. Nejlevnější jsou potom cigarety v Lucembursku (jsou dražší o 20 % než v Česku). Jistě není náhodou, že ve státech, kde jsou cigarety nejdražší, je nejméně kuřáků (Finsko, Švédsko, Velká Británie), naopak nejnáruživější kuřáci jsou v Lucembursku a Řecku, kde jsou cigarety poměrně levné.

Kam tedy vyrazíme?

Užívat si dovolenou v Dánsku, Finsku, Irsku, Švédsku a Velké Británii je finančně náročné, musíme počítat, že jídlo a pití je zde minimálně dvakrát tak drahé jako v Česku. V rekreačních střediscích i více, neboť tam jsou ceny vždy vyšší. Ze zemí Evropské unie je jídlo a pití levnější než v Česku pouze na Slovensku, téměř stejně draho je ve všech nových členských zemích Evropské unie. Kdo chce vyjet k moři na tradiční místa Evropy a nemuset se omezovat, ten zamíří do Španělska, Řecka nebo Itálie.

Úroveň cen jídla a pití v členských zemích EU v roce 2002 vztažené k průměru EU (EU-15 = 100 %)

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Eurostat

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená