FinExpert.e15.cz

Nejdráž je v Dánsku

Rodinný rozpočet sestavujeme všichni. Víme, že nemá-li mít naše rodina ekonomické problémy, je dobré mít rozpočet vyrovnaný (ještě lépe mírně přebytkový). Život na dluh se nám totiž prodražuje o úroky. Nejvyšší průměrné příjmy jsou v Dánsku, Lucembursku a Německu.
Nejdráž je v Dánsku

Naopak nejnižší průměrné ceny zboží a služeb jsou v nových členských zemích Evropské unie. Nejvýhodnější by tedy bylo pracovat ve finančním sektoru v Lucembursku a vydělané peníze utrácet ve východní Evropě…

Ceny jídla a výdaje na jídlo

Výdaje na jídlo tvoří ve všech domácnostech jednu z hlavních položek. Chce-li rodina ušetřit nějakou tu korunu, omezí většinou konzumaci drahých jídel a spokojí se s levnější náhradou. Ve všech deseti nových členských státech Evropské unie mají domácnosti mnohem vyšší náklady na jídlo než v původních patnácti členských zemích. Hlavní důvod je ten, že ceny základních potravin jsou v nových členských zemích přibližně dvakrát tak levnější, ale platy jsou zde nižší více než trojnásobně (většinou i více). Nejvyšší měsíční výdaje na jídlo jsou v Litvě (36 %), Lotyšsku (33 %) a Maďarsku (29 %). Naopak nejméně ze svého rozpočtu utratí za jídlo ve Velké Británii (10 %), v Nizozemí (11 %) a v Německu (11 %). Jestliže výdaje Evropanů uvedeme v eurech, tak absolutně nejvíce „projí“ Dánové (453 eur), Belgičané (365 eur) a Němci (326 eur). Nejméně potom Slováci (95 eur) a Lotyši (98 eur).

Ostatní rodinné výdaje

Na bydlení vynakládají všichni Evropané nemalé finanční prostředky. Abychom si mohli zařídit byt či dokonce domek podle našich tajných tužeb, tak se zadlužujeme na mnoho let. Nejvíce na bydlení ze svého rozpočtu vydají Švédové (31 %), Dánové (26 %) a Němci (25 %). V západní Evropě nejsou nikde výdaje na bydlení nižší než 20 %, v Česku těsně po touto hranicí 19 % rodinného rozpočtu. Nová výstavba probíhá v současné době nejrychleji v Nizozemí a Švédsku. Nejstarší bytový fond je potom v Belgii a Velké Británii. V Dánsku a Lucembursku je průměrná plocha bytu 107 m2, nejmenší byty z původních patnácti členských zemí jsou potom ve Velké Británii a Řecku (80 m2). Oblečení je výkladní skříní každého občana. Není žádným překvapením, že za oblečení utratí v průměru nejvíce Italové a Francouzi (9 % měsíčních výdajů domácností), naopak nejméně za oblečení utratí Finové a Poláci (5 %). Nejvíce do svého zdraví investují Portugalci (7 % měsíčních výdajů), naopak nejméně Britové a Slováci (1 %). Do zábavy nejvíce investují Švédové a Francouzi (12 %) rodinných výdajů. Nejméně na zábavě utratí Maďaři a Litevci (5 % měsíčních výdajů). Významnou výdajovou položku tvoří doprava, průměru 15 % rodinných výdajů evropských domácností.

Kde nakoupí za průměrnou mzdu nejvíce?

Nejvyšší průměrná mzda v Evropě je v Dánsku, při zohlednění cen zboží a služeb jsou na tom však nejlépe v Lucembursku a Belgii, v Dánsku je totiž velmi draho. Nejméně si za svoji měsíční mzdu ze západoevropských zemí užijí Portugalci. Ze středoevropských zemích jsme na tom nejlépe – Maďaři, Poláci, Slováci i občané Pobaltských zemích si za svoji průměrnou mzdu koupí méně než my.

Úroveň cen zboží a služeb (EU-15 = 100)

Klepněte pro větší obrázek

Pramen: Eurostat, Jahrbuch 2004, Katalognummer: KS-CD-04-001-DE-C

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená