FinExpert.e15.cz

Nejčastějšími viníky nepojištěných škod jsou muži do 36 let

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) evidovala v loňském roce celkem 4 687 škod způsobených provozem vozidla bez pojištění odpovědnosti (tzv. povinného ručení). Podle předběžných statistik přesáhne celková výše těchto škod 450 mil. Kč. Z garančního fondu (GF), ze kterého jsou hrazeny škody způsobené nepojištěnými vozidly, byla za rok 2007 poskytnuta pojistná plnění ve výši 276,2 mil. Kč. Kumulativní objem závazků garančního fondu dosáhl v roce 2007 výše 2,67 mld. Kč. Podle kvalifikovaných odhadů ČKP se na českých silnicích pohybuje 200–300 tis. vozidel bez povinného ručení.

Řada majitelů vozidel dosud nedbá jedné ze základních zákonných povinností a jezdí vozidlem bez pojištění odpovědnosti. V případě nehody způsobují tito lidé závažné problémy nejen poškozeným, ale také sobě a leckdy i svým blízkým. Pokud škodu způsobí nepojištěný řidič, vstupuje do hry Česká kancelář pojistitelů, aby z garančního fondu, který spravuje, uhradila poškozeným jejich oprávněné nároky a následně vymáhala veškerou vyplacenou úhradu škody na viníkovi. Jestliže ve stanovené lhůtě nepojištěná osoba dluh neuhradí ani neuzavře s ČKP dohodu o splácení, předává ČKP případ k externímu vymáhání, v další etapě pak soudům. ČKP dosahuje vysoké úspěšnosti při prosazování práv na náhradu vyplaceného plnění z GF od škůdců u soudů, převyšující 95 %.

Nejvyšší škoda způsobená nepojištěným vozidlem v loňském roce se přiblížila částce 35 mil. Kč. Mezi viníky nepojištěných škod jsou nejčastěji zastoupeni muži (80 %) a bývají spíše mladší – dvě třetiny jsou v kategorii do 36 let. Významně vyšší výskyt závažných nepojištěných škod na zdraví je spojen s nehodami na silnicích I. až III. třídy (tj. mimo dálnice i mimo místní a účelové komunikace), které jsou často způsobeny pod vlivem alkoholu nebo v důsledku nepřiměřené rychlosti. Výrazně vyšší frekvence nepojištěných škod způsobených pod vlivem alkoholu potom vychází na nehody způsobené o víkendových večerech a nocích (tzv. disko nehody). Podstatně více nepojištěných škod vzniká v letních měsících (cca o 30 % více než v zimě), kdy viníky bývají i tzv. sezonní řidiči vyjíždějící jen za teplého počasí.

Zdroj: Česká kancelář pojistitelů

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená