FinExpert.e15.cz

Nejčastější prohřešky obchodních řetězců (doplněno)

Klepněte pro větší obrázekČeská obchodní inspekce na včerejší tiskové konferenci oznámila výsledky kontrol probíhajících v povánočním období v prodejnách obchodních řetězců. Porušování zákonů inspekce zjistila v prodejnách řetězců Carrefour, Albert, Hypernova, Penny Market, Billa, Globus, Tesco, Plus, Interspar, Delvita, Baumax, Julius Meinl, Lidl a Kaufland.

Některým obchodním řetězcům se nelíbí, že ČOI informuje veřejnost o výsledcích kontrol, aniž by s nimi zahájila správní řízení. "Loni jsme obsloužili 145,5 milionu zákazníků. Připadá nám proto absurdní, že někdo dělá obrovskou mediální bublinu ze dvou sporných chyb, aniž by nás nechal ve správním řízení věc vysvětlit. Není to profesionální a férový přístup," řekla ČTK Kateřina Černá ze společnosti Ahold Czech Republic, která provozuje prodejny Hypernova a Albert.

V pravomocích ČOI je udělit pokutu ve výši až 1 milionu korun, při opakovaném porušení zákona o ochraně spotřebitele pak pokutu v dvojnásobné výši.

Výsledek kontroly správnosti údajů o výši slev: z 7101 kontrolovaných výrobků nabízených ve slevě reklamními letáky, nebylo v době kontrol v prodeji 379 výrobků. Tato zjištění, která zakládají podezření na klamavou reklamu (viz zák. č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy) není oprávněna ČOI sankcionovat a proto postoupila přesné informace na toto téma Ministerstvu průmyslu a obchodu k posouzení, na jehož základě mají být učiněny konkrétní kroky ke snížení rizika opakování obdobné situace.

Nejčastější problémy:

  • Porušení informačních povinností, konkrétně chyběly povinné informace o výrobcích, jejich značení a návody v českém jazyce (71 případů).
  • Ve 33 provozovnách porušili prodávající povinnost informovat spotřebitele o ceně prodávaných výrobků.
  • Ve 21 případech bylo zjištěno klamání spotřebitele. 
  • Ze 420 kontrolních nákupů bylo předraženo 23 (5,8 %) – vyšší míru předražení zjistili inspektoři v první polovině ledna, v průměru o 18, 9 %, v druhé půli měsíce bylo předražení pouze 2,1 %. 
  • Povinnost předvést na žádost spotřebitele výrobek a řádně vyplnit záruční list porušili prodávající v pěti případech. 
  • Porušení povinnosti prodávajícího řádně informovat spotřebitele o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění odpovědnosti za vady výrobků a služeb bylo zjištěno u jednoho obchodního řetězce.

V žádné z kontrolovaných obchodních řetězců nebylo zjištěno porušení zákazu diskriminace spotřebitele a také povinnost prodávajícího vydat na žádost spotřebitele doklad o koupi nebyla porušena.

Zahájená správní řízení dosud nebyla ukončena, proto ani informace o výši uložených sankcí nesmějí být do doby nabytí právní moci rozhodnutí zveřejněny. Zákazy prodeje byly vydány ve 46 případech, a to na výrobky v celkové hodnotě 633 460 Kč.

Zdroj: ČOI, ČTK

Lžou ceny v obchodních domech a hypermarketech?

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

predrazenost
xav
23. 2. 2005, 22:46
Predrazenost?
p0etrik
23. 2. 2005, 22:15

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená