FinExpert.e15.cz

Nejčastější chyby při zateplování

Praha, 9. června 2015

Jeden z nejčastějších problémů, který lidé podceňují při zateplování pěnovým polystyrenem, je tloušťka izolační vrstvy. Na toto téma panuje mnoho pověr – především, že je jedno, jak silnou vrstvou zateplíme. Zateplení příliš slabou izolační vrstvou, (obecně je doporučovaných 15 cm) však může způsobit škody na samotné konstrukci a vést k znehodnocení celé investice. S ohledem na předpokládaný vývoj cen energií v budoucích letech proto doporučující odborníci ze Sdružení EPS ČR minimální tloušťku izolace 15-20 cm. Lidé by se také měli vyvarovat snahám o zateplení tzv. podomácku, které zpravidla vede k neodbornému provedení. Kvalitním zateplením je přitom možné ušetřit na nákladech za energie pro vytápění 50-70 % oproti nezateplenému domu.

Lidé často opomíjejí důležitost tloušťky izolační vrstvy při zateplování. Buď se sami snaží ušetřit, nebo dají na radu stavební firmy, která tvrdí, že je jedno, kolik centimetrů použijí. Jedno to však není. „Obecně platí, že čím silnější izolace, tím dokážete více ušetřit na energiích. I tloušťka izolace má však své ekonomické hranice. Zateplení obvodových zdí je pro efektivní úsporu energií na vytápění málo a teplo může i nadále unikat ostatními obvodovými konstrukcemi (střecha, podlaha, okna). Vedle zateplení a výměny starých oken by měli lidé počítat také  s možností instalace zdroje tepla s nižším výkonem a jednotkou pro řízenou výměnu vzduchu,“ vysvětluje Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. 

Jak zjistit optimální tloušťku polystyrenu pro zateplení

Abychom využili plně potenciál úspor domu, je nutné volit izolační vrstvu v odpovídající tloušťce. „Z naší praxe víme, že řada firem doporučuje lidem použití nedostatečné tloušťky, jen aby jim mohli nabídnout co nejnižší cenu. Naštěstí už je mezi námi řada osvícených majitelů domů a bytů, kteří si spočítali, že zateplit např. 8 cm pěnového polystyrenu a za 15 let doteplit dalšími 5-10 cm je naprosto neekonomické a jdou rovnou do 15 cm. V minulém roce tak průměrná síla fasádního pěnového polystyrenu dosahovala necelých 12,4 cm,“ upozorňuje Pavel Zemene. 

„Tloušťka izolace je pro každý objekt individuální. Dnes se nám jeví optimálních patnáct centimetrům. Ale za deset, patnáct let už to optimální nebude. Je lepší myslet dopředu a už dnes zaizolovat o pět centimetrů více a mít do budoucna vystaráno,“ doplňuje Zemene a dodává, že odborníky je zpravidla doporučována minimální tloušťka 15 cm, setkáváme se již i s 20 cm.. Zvýšením tloušťky pěnového polystyrenu z 12 na 20 cm znamená u průměrného rodinného domu zvýšení dílčích nákladů na zateplení stěn zhruba o 3 až 4 %. Při kompletní výměně starých oken a zateplení střechy je tak možné ušetřit až 70 % výdajů za energie ročně oproti nezateplenému domu. Vedle klasického bílého polystyrenu je možnost koupit na trhu tzv. šedý polystyren, který má v průměru o 20 % lepší izolační vlastnosti.

Češi při zateplování vsázejí na vlastní schopnosti – často však chybují

V řadách Čechů panuje zkreslená představa o jednoduchosti aplikace zateplovacího systému. Ač se zdá, že jde o poměrně snadný proces, který zvládne kdokoli svépomocí a přitom ještě ušetří za stavební firmu, opak je pravdou. „V případě, že není dodržen přesný postup a jednotlivá souvrství jsou aplikována neodborně, může dojít k poškození celého systému zateplení. Z praxe jsme zaznamenali stížnosti lidí na vznik bublin a různých výdutí na zateplovacím systému.“ podotýká Pavel Zemene. V těchto případech nakonec musí obyvatelé domu volit rekonstrukci zateplení, v horším případě celý systém strhnout a začít od začátku. Stavba se tak při snaze ušetřit za práci odborné firmy v konečném důsledku několikanásobně prodraží.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená