Výsledky ankety o nejabsurdnější poplatek od začátku do konce ovlivňují pouze návštěvníci webu bankovnipoplatky.com. Narozdíl od mnoha jiných anket tady neexistuje porota, která by nominovala své "koně". Lidé tak do 30. listopadu navrhovali poplatky a z těchto nominací vznikla tabulka 18 nejčastějších. V druhém kole od 1. prosince hlasující rozhodovali o pořadí na prvních pěti místech.
Historie nejabsurdnějších poplatků
2008 - poplatek za nadměrný vklad
2007 - poplatek za vedení běžného účtu
2006 - poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky
2005 - poplatek za příchozí platbu
První i finálové kolo vyhrál poplatek za vklad na vlastní účet. Podle organizátora Patrika Nechara jsou poplatky za příchozí platbu dlouhodobě trnem v oku klientů bank. "Hned v prvním ročníku ankety zvítězil poplatek za příchozí platbu a loni to byl poplatek za nadměrný vklad. Přitom při vkladu na pobočce klienty irituje, pokud se jedná o operaci na vlastní účet. Například poplatek za vklad na účet na přepážce třetí osobou hlasujícím vůbec nevadí. Tento poplatek se objevil před dvěma roky a naprosto propadl, když skončil ani ne se 2 % na 12. místě," říká Patrik Nacher.
Kolik stojí vklad hotovosti u vybraných bank?
Lbbw Bank - zdarma (více než 500 ks mincí za 1 %, min. 100 Kč)
Komerční banka - zdarma (více jak 50 ks mincí 2 % z celkové částky a minimálně 100 Kč)
Unicredit Bank - zdarma
Volksbank - zdarma (příplatek 0,1 % za vklad nad 500 000 Kč, max. 1 000 Kč)
GE Money Bank - 1. zdarma, další 6 Kč
Česká spořitelna - 8 Kč
ČSOB - 9 Kč
Raiffeisen bank - 10 Kč
O čem svědčí anketa?
Patrik Nacher říká, že anketa vede obvykle ke zrušení nejabsurdnějšího poplatku u bank, které jej mají v sazebníku. Mnohem většího efektu by se dosáhlo, kdyby konzervativní klienti více tlačili na banky a hrozili přechodem ke konkurenci. Letos tak možná opět dojde k šalamounskému řešení. Banky zruší poplatek za vklad hovosti, nebo věnují klientům první vklad v měsící zadarmo a "všichni" budou spokojení - klienti zvolili poplatek a banky ho ruší. Chtělo by se zatleskat, ovšem to bychom museli zavírat oči před dalšími desítkami absurdních poplatků.
Pokud se podíváte na vybraný seznam bank a jejich poplatky za hotovostní vklad, jedná se o kapku v moři. Desetikoruna nikoho nezabije a poplatky v řádech stovek či tisíců korun zůstávají stále ukryty v sazebnících. Jeden příklad za všechny - zloděj vám ukradne kartu a namísto pomocné ruky vám ji banka zablokuje za poplatek 2 000 Kč. Přitom se v prvním ani finálovém kole ankety tento poplatek neobjevil.
"Proč v Česku máme třeba dražší oblečení než v Německu, dražší internetové služby? Proč jsem nespokojení s politikou a přitom ve volbách vítězí pořád ty samé velké strany? Je to stejné jako s bankami. Já v tomto ohledu ani tak nemluvit o konzervativnosti, ale o pohodlnosti. Zpohodlněli jsme," řekl v rozhovoru pro Denik.cz důvod, proč Češi platí nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě Patrik Nacher.