FinExpert.e15.cz

Neexistuje špatné počasí

Dnešní moderně žijící člověk tráví svůj volný čas aktivně. Při procházkách, výletech, túrách, sportovních aktivitách anebo expedicích do různých koutů světa, nás vždy doprovází déšť, vítr, sníh, vlhko, sucho, zima, vedro, slunce, jednoduše různorodé počasí, které sice neovlivníte, ale výběrem vhodného oblečení budete připraveni na vše.
Neexistuje špatné počasí

Důležité je si uvědomit, k jakému účelu si vybavení pořizujete, v jakém prostředí se v něm budete pohybovat a co od něho očekáváte.

Noci jsou chladné?
Začneme první vrstvou, resp. funkčním spodním prádlem. Tuto vrstvu v žádném případě nepodceňujte. V okamžiku fyzické námahy se začíná organismus ochlazovat zvýšeným pocením ve formě vodní páry. Spodní prádlo musí být schopné plně eliminovat tento pot. Dnešní syntetické materiály jsou zárukou rychlého a bezproblémového transferu potu do další vrstvy oblečení a jejího velmi rychlého usychání. Je důležité, aby prádlo bylo elastické a dobře obepínalo tělo. Jen tak docílíte zmíněného efektu.

Většina světových i českých výrobců nabízí široký sortiment střihů a materiálů, vhodných pro různé stupně zátěže. Funkční prádlo se nepoužívá pouze v zimních měsících. Vybíráte si ho podle ročního období a také podle aktivity, pro kterou je určeno. Záleží, zda chcete, aby prádlo „pouze“ vlhko odvádělo a nebo plnilo funkci termoizolační. Podle těchto kriterií volíte z různých druhů materiálů a příměsí, které se používají při výrobě. Značky Lowe Alpine, Craft,Coolmax, Moira nebo Sensor jsou zárukou dobré volby.

Musíte zůstat pohybliví
Na jakoukoli činnost v přírodě má obrovský vliv optimální teplota těla. Druhá vrstva musí být termoizolační, paro propustná, lehká, snadno sbalitelná a nesmí vás omezovat ve vašich aktivitách. Nejznámějším materiálem, který tyto vlastnosti splňuje, je Polartec. V porovnání s přírodními materiály, jako je např.vlna, má Polartec podstatně lepší termoizolační vlastnosti a velmi nízkou hmotnost. Polartec absorbuje méně než 1 % vody. která se okamžitě odpaří a pletenina si dál udržuje svoji hebkost a vynikající vlastnosti. Skladnost a lehkost předurčuje Polartec k celoročnímu v využití. V obchodech naleznete nejen širokou nabídku různých střihů, ale též několik druhů gramáže (tloušťky).

Dalším materiálem, který mohu doporučit jako druhou vrstvu, je Windstopper. Jedná se o matriál který neprofoukne. Tento jev se docílí laminováním tzv. membrány na pleteninu (fleece). Ta pak velmi dobře splňuje požadavky na ochranu před větrem a zároveň na optimální odvod přebytečného vlhka od těla. Tyto vlastnosti vytvářejí z Windstopperu ideální materiál na výrobu oděvů do větrného počasí. Pozor, tento materiál není odolný proti vodě.

Poručíme větru, dešti
Třetí vrstva, která musí být též prodyšná, slouží jako ochrana proti dešti, sněhu nebo poryvům silného větru.Takovéto náročné úkoly plní nové syntetické materiály, takzvané membrány a zátěry. Jedná se o nanesení prodyšné vrstvy na látku za účelem nepropustnosti vody ve směru dovnitř a co největší prodyšnosti směrem ven. Rozdílů mezi membránou a zátěrem je několik. Membrána má delší životnost, lepší technické parametry, ale ve většině případů je nutno si za ní více připlatit

Nejznámější a také technologicky nejpropracovanější membránou je Gore-tex . U této značky má zákazník jistotu, že za své peníze dostává výrobek nejvyšší kvality. Membrána Gore-tex se většinou používá pro svrchní oblečení určené pro náročané výkony a tomu je přizpůsoben též střih. Tato kategorie oblečení mívá nastavitelnou kapuci, ventilační otvory v podpaží, stahování v pase nebo na spodním okraji a několik funkčních kapes. Žhavou novinkou extrémního sportovního oblečení je použití elastických panelů, které zvyšují flexibilitu výrobku a tím umožňují jakýkoliv pohyb bez omezení.

Pro ty, kteří hledají kompromis mezi příznivou cenou a dobrou kvalitou, bude nejvhodnější oblečení zátěrové. Zátěrové výrobky mají moderní konstrukční řešení a vysokou úroveň zpracování.
Všechny kvalitní bundy a kalhoty, které slouží jako třetí vrstva, mají lepené švy, které zabraňují proniknutí vody. Je důležitě si pamatovat, že pokud chcete, aby popsaný systém byl funkční, nemůžete žádnou vrstvu nahradit přírodním „savým“ materiálem. Většina výrobců a prodejců má širokou nabídku všech vrstev různých střihů, materiálů a barev. Nechybí speciální střihy pro ženy a děti.

Nenakupujte v hypermarketech
Doufám, že Vám následující řádky ulehčí alespoň trochu výběr před náročnou výpravou a nebo třeba před lyžařskou dovolenou v Alpách. Všem zájemcům o koupi outdoorového vybavení doporučuji návštěvu specializované prodejny. Většinou v nich najdete nejen širokou nabídku zboží ale též odbornou radu vyškoleného personálu.

Miroslav Martinec
Alpinus CZ

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

sice PR, ale zajímavý
Slalom
26. 11. 2003, 09:37

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená